Moliyaviy sanksiyalar ta’siri toʻgʻrisida xabarnoma
Bank oʻz faoliyatini amalga oshirishda qoʻllanilayotgan sanksiyalar rejimlariga muvofiq yuridik yoki jismoniy shaxs bilan mijoz yoki kontragent munosabatlarini oʻrnatmaydi yoki qoʻllab-quvvatlamaydi
Hurmatli mijozlar,
Ushbu bilan sizga shuni ma’lum qilamizki, sanksiyalar ostidagi shaxslar yoki har taraflama qamrab oluvchi sanksiyalar qoʻllaniladigan mamlakatlar va mintaqalar bilan bogʻliq moliyaviy tashkilotlarning faoliyatini taqiqlovchi yoki cheklovchi turli xil sanksiya dasturlari mavjud (masalan, Amerika Qoʻshma Shtatlari Moliya Vazirligi Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (“OFAC”) (http: //www.treasury.gov/about/organizational-structure/offices/Pages/Office-of-Foreign-Assets-Control.aspx), Yevropa Ittifoqi (“YI”) (http://eeas.europa.eu/ cfsp/sanctions/index_en.htm), BMT (https://scsanctions.un.org/search/) va boshqalar).
Muayyan sanksiyalarga qarab, aktivlarni muzlatish/musodara qilish, tranzaksiyalarni rad etish, kredit bermaslik yoki qonunga muvofiq boshqa tartib-taomillar uning oqibatlariga sabab boʻlishi mumkin.
Hozirgi kunda keng qamrovli sanksiyalar qoʻllanilib kelinayotgan davlatlar qatoriga Qrim, Kuba, Eron, Shimoliy Koreya va Suriya kiradi. Mijozlarga ushbu mamlakatlar yoki mintaqalar bilan bogʻliq boʻlgan tranzaksiyalar va bitimlarni amalga oshirish taqiqlanadi, agar bunday faoliyat taqiqlardan ozod qilinmagan yoki OFAC umumiy yoki maxsus litsenziyasiga tegishli boʻlgan taqdirda.
Bank oʻz faoliyatini amalga oshirishda qoʻllanilayotgan sanksiyalar rejimlariga muvofiq yuridik yoki jismoniy shaxs bilan mijoz yoki kontragent munosabatlarini oʻrnatmaydi yoki qoʻllab-quvvatlamaydi. Xalqaro sanksiyalar talablariga rioya qilish maqsadida Bank biznes hamkorlarini, mijozlarini, ularning vakolatli shaxslarini, benefisiar egalarini va kontragentlarini bitimlar boʻyicha sanksiyalar roʻyxatiga muvofiqligini tekshirib boradi.
Bank quyidagi sanksiyalar roʻyxatiga amal qiladi:
- BMTning sanksiyalar roʻyxati;
- YI sanksiyalar roʻyxati;
- Fransiyaning sanksiyalar ro‘yxati (Iqtisodiyot va moliya vazirligi);
- OFAC sanksiyalar roʻyxati;
- Buyuk Britaniyaning sanksiyalar roʻyxati.
Bundan tashqari, Bank mahalliy qonun hujjatlarida belgilangan boshqa sanksiyalar roʻyxatidan va/yoki Bankning yurisdiksiyasi yoki faoliyat doirasiga taalluqli roʻyxatlardan foydalanadi.
Bank BMT Xavfsizlik Kengashining 1373-sonli qarori (2001 yil) bilan belgilangan sanksiyalar ostidagi shaxslarga ish bilan bogʻliq munosabatlar oʻrnatmaydi va xizmat ko‘rsatmaydi. Turli sanksiyalar rejimlaridan kelib chiqadigan boshqa taqiqlar va cheklovlar mahalliy qonun hujjatlariga, sanksiyalar talablariga, aniqlangan xavflarga va ushbu xavflarni boshqarish uchun manbalarga muvofiq Bankning ichki hujjatlari bilan belgilanadi. Bank sanksiyalar qoʻllanilayotgan mamlakatlar hukumatlari bilan bogʻliq yuridik yoki jismoniy shaxslar bilan munosabatlar oʻrnatmaydi.
Ushbu bilan milliy va xalqaro qonunchilik doirasida qat’iy choralar koʻrilmasligi uchun yuqoridagi ma’lumotlarni inobatga olishingizni soʻraymiz

Уведомление о последствиях финансовых санкций
Банк при осуществлении своей деятельности не намерен устанавливать или поддерживать отношения клиента или контрагента с юридическим или физическим лицом в соответствии с применимыми режимами санкций
Настоящим сообщаем, что существуют различные санкционные программы (например, Управление по контролю за иностранными активами Министерства финансов США («OFAC») (http: //www.treasury.gov/about/organizational-structure/offices/Pages/Office-of-Foreign-Assets-Control.aspx), Европейского союза («ЕС») (http://eeas.europa.eu/ cfsp/sanctions/index_en.htm), ООН (https://scsanctions.un.org/search/) и другие), которые запрещают или ограничивают деятельность финансовых организаций, связанную с лицами, находящихся под санкциями, или странами и регионами, на которые распространяются всесторонние санкции.
В зависимости от конкретных санкций, последствиями могут быть заморозка/конфискация активов, отклонение транзакций, не предоставление кредита или иные процедуры в рамках законодательства.
В настоящее время, к странам, на которые наложены всесторонние санкции относятся Крым, Куба, Иран, Северная Корея и Сирия, — клиентам запрещается осуществлять сделки и транзакции, которые имеют какое-либо отношение к этим странам или регионам, если только такая деятельность не освобождена от запретов или подлежит общей или специальной лицензии OFAC.
Банк при осуществлении своей деятельности не намерен устанавливать или поддерживать отношения клиента или контрагента с юридическим или физическим лицом в соответствии с применимыми режимами санкций. В целях соответствия требованиям международных санкций Банк будет проводить проверку деловых партнеров, клиентов, их уполномоченных лиц, бенефициарных собственников и контрагентов по сделкам на соответствие санкционным спискам.
Банк руководствуется перечнями следующих санкций:
- Санкционные списки ООН;
- Санкционные списки ЕС;
- Французский санкционный список (Министерство экономики и финансов);
- Санкционные списки OFAC;
- Санкционные списки Великобритании.
Кроме того, Банк будет использовать другие санкционные списки, определенные местным законодательством, и/или списки, относящиеся к юрисдикции или сфере деятельности Банка.
Банк не вступает в деловые отношения и не оказывает услуги лицам, находящимися под санкциями, установленными Резолюцией Совета Безопасности ООН № 1373 (2001 г.). Иные запреты и ограничения, вытекающие из различных санкционных режимов, устанавливаются внутренними документами Банка в соответствии с местным законодательством, требованиями санкций, выявленными рисками и ресурсами для управления этими рисками.
Банк воздерживается от вступления в отношения с юридическими или физическими лицами, связанными с правительствами стран, на которые распространяются санкции.
Просим вас принимать во внимание вышеизложенное в целях избежания жестких мер в рамках национального и международного законодательства.