TBC Uzbekistan 2025-yilning 1-choragi uchun MHXS bo‘yicha moliyaviy natijalarni e’lon qildi: kredit portfeli 121%ga, depozit portfeli 85%ga o’sdi, umumiy operatsion daromadi 744 milliard so‘mni tashkil qildi.
07.05.2025
Toshkent, O‘zbekiston — 2025-yil 8-may. London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibidagi TBC Uzbekistan 2025-yil 31-martda yakunlangan MHXS bo‘yicha uch oylik konsolidatsiyalashgan moliyaviy natijalarni e’lon qiladi. TBC Uzbekistan Markaziy Osiyodagi yetakchi va mamlakatning eng yirik raqamli banking ekotizimi TBC Bank raqamli banki, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar payme ilovasi hamda muddatli to‘lov bo‘yicha tez sur’atlarda rivojlanayotgan – payme nasiya kabilarni o’z ichiga olgan.
2025-yilning 1-choragida kompaniya barcha asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha sezilarli o‘sishni namoyish etdi. Hisobot davrida kompaniya o‘z mijozlar bazasini kengaytirdi hamda bir qator yangi mahsulotlarni ishga tushirdi.
Portfelning ishonchli o‘sishi
2025-yil 31-mart holatiga ko‘ra kredit portfeli 10,047 trillion so‘mga yetdi (o’tgan yilga nisbatan o’sish 121%ni tashkil qildi). Kompaniya O‘zbekiston bozoridagi ulushini oshirishda davom etmoqda: 2025-yil 31-mart holatiga ko‘ra barcha ta’minlanmagan iste’mol kreditlarining 17,1% kompaniya hissasiga to’g’ri keladi. Ayni paytda TBC Uzbekistanning ulushi guruhning barcha ta’minlanmagan iste’mol kreditlarining 53%ini tashkil etmoqda.
2025-yil 31-mart holatiga ko‘ra, jismoniy shaxslarning depozitlari hajmi 5,7 trillion so‘mga oshgan (o’tgan yilga nisbatan 85%ga o‘sgan), bu O‘zbekistondagi bunday omonatlar umumiy hajmining 4%ga teng. TBC Uzbekistanning ulushi 2025-yil 31-mart holatiga ko‘ra TBC Bank Group jismoniy shaxslar depozitlari portfelining 13%ini tashkil etdi.
Ekotizimdan foydalanuvchilarning sonini o‘sishi
TBC Uzbekistan’ning noyob foydalanuvchilari soni 2025-yil 31-mart holatiga ko‘ra 19,7 million kishiga yetdi, bu esa kompaniyani Markaziy Osiyodagi eng yirik raqamli bank ekotizimlaridan biri sifatidagi mavqeini mustahkamlamoqda. 2025-yilning birinchi choragida oylik faol foydalanuvchilar soni 6,1 million kishiga yetdi.
Daromadning sezilarli o‘sishi
Umumiy operatsion daromad 2025-yilning 1-choragida jami 744 milliard so‘mga o‘sdi (yillik o‘sish 113%ni tashkil etadi) va hozirda TBC Uzbekistanning ulushi TBC Bank Group umumiy operatsion daromadining 21%ini tashkil qiladi.
Sof daromad 2025-yilning 1-choragida 98 mlrd so‘mga yetdi (yillik o‘sish 15%), kapital rentabelligi esa 13,7%ni tashkil etdi. Ushbu ko‘rsatkichlarga O‘zbekistondagi 114,4 milliard so’m miqdoridagi ehtimoliy kredit yo‘qotishlari bo‘yicha bir martalik zaxiralar, soliq to‘lashdan oldingi foydaga ta‘sir ko‘rsatdi. Mazkur bir martalik zaxiralarni ayirgan holdagi sof foyda 2025-yilning 1-choragida 190 milliard so‘mga, ya’ni o‘tgan yilga nisbatan 121 %ga o‘sdi, kapital rentabelligi esa 26.5%ni tashkil etdi.
2024-yilning 4-choragida ishga tushirilgan mahsulotlarga talab oshishi
Kompaniya 2024-yilning 4-choragida ishga tushirgan yangi mahsulotlarga talab o‘sib bormoqda. Muomalaga chiqarilgan Salom Card debet kartalari soni 2024-yil noyabrdagi 23 000 dan 2025-yil 31-martga 228 000 tagacha o‘sdi, ushbu kartalardagi aholi mablag’larining qoldig’i TBC Bank depozit portfelining 1,3%ini tashkil etadi, Osmon Card kredit kartalariga berilgan arizalar soni esa 2024-yil dekabridagi 13 000 ga nisbatan 48 000 taga yetdi, bu bank kredit portfelining 3%ini tashkil qiladi.
Yangi mahsulotlarni ishga tushirish
2025-yil yanvar oyida TBC Uzbekistan qo‘shimcha qiymatga ega moliyaviy va lifestyle-mahsulotlari to‘plamiga kirish imkonini beruvchi payme plus oylik obunasini ishga tushirdi. Bu mahsulot TBC Uzbekistan kompaniyasining taklif etilayotgan mahsulotlar qatorini kengaytirish va diversifikatsiya qilishga qaratilgan uzoq muddatli strategiyasini amalga oshirishda muhim qadam bo‘ldi. Bunday say-harakatlar mijozlarning jalb etilganligi va sodiqligi oshirish hamda daromadlilikni ko‘paytirish imkoniyatini beradi.
Hisobot davri oxirida, 2025-yil aprel oyida TBC Uzbekistan mamlakatdagi kichik va o‘rta biznes (KO‘B) uchun kredit mahsulotini joriy etish orqali yangi biznes segmentiga kirdi. Mazkur yangi mahsulot TBC Business doirasida KO‘B uchun mo‘ljallangan mahsulot qatorining mantiqiy davomi bo‘ldi. Biz KO‘B uchun ajratiladigan kreditlar yangi mijoz segmentlarini o‘zlashtirishda hamda kredit portfeli va tushumni o‘sishini ta’minlashda muhim rol o‘ynashini kutmoqdamiz. Kelgusida KO‘B uchun kreditlar TBC Uzbekistan’ning kredit portfelining ahamiyatli ulushini tashkil qilishi kerak.
Sun’iy intellektga asoslangan kelajak bankini rivojlanishi
2025-yilning 1-choragida TBC Uzbekistan o‘z faoliyatiga sun’iy intellektni (SI) joriy etishni davom ettirdi. 2024-yilda biz o‘zbek tilidan foydalangan holda o‘zimizning sun’iy intellektga asoslangan nutq texnologiyasi platformasini ishlab chiqdik va ishga tushirdik – bu Markaziy Osiyodagi eng katta SI loyihalaridan biri. Platforma SI agentlarini faoliyatimizning asosiy yo‘nalishlarida qo‘llash imkonini beradi. 2025-yil aprel holatiga ko‘ra, sun’iy intellekt agentlari biroz kechiktirilgan kreditlari bo‘lgan mijozlarga 50%dan ortiq eslatuvchi qo‘ng‘iroqlarni amalga oshirib, operatsion samaradorlikni oshirdi. Shuningdek, 2025-yil yanvar oyida TBC savdo uchun ishlatiladigan Telegram botida ikki tilda (o‘zbek va rus) shaxsiy yirik til modelidan foydalanishni boshladi.
Bu an’anaviy raqamli kanallarga nisbatan bank mahsulotlari konversiyasining 30%ga oshishiga olib keldi, buning natijasida ushbu kanal orqali mijozlarni jalb qilish xarajatlari sezilarli darajada kamaydi. Bundan tashqari, guruh joriy yilda mijozlarni qo‘llab-quvvatlash va boshqa ssenariylarda, shu jumladan ilovalardagi virtual yordamchilar uchun sun'iy intellektdan foydalanishni rivojlantirishni rejalashtirmoqda.
Boshqa muhim voqealar
2025-yil mart oyida TBC Uzbekistan O‘zbekistondagi guruhning barcha faoliyat yo‘nalishlarini birlashtirishga mo‘ljallangan TBC Digital boshqaruv kompaniyasi tashkil etilgani haqida xabar berdi. O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan TBC Digital kompaniyasi TBC Uzbekistan ekotizimida guruhning bizneslarini boshqaradi. Optimallashtirilgan huquqiy va boshqaruv tuzilmasi barqaror daromadli o‘sishga yordam beradi.
2025-yil mart oyida IMD Business School TBC Bank Group’ni Gruziya bankidan yetakchi mintaqaviy moliyaviy xizmatlar provayderiga aylanishiga oid keysni e’lon qildi, unda O‘zbekistonda guruhning tez o‘sishi va raqamli banking sohasidagi muvaffaqiyati ta’kidlandi. Hozirda IMD dasturiga kiritilgan keys TBCning kengaytiriladigan raqamli banking modeliga va uning guruhning uzoq muddatli rivojlanish strategiyasidagi roliga alohida e’tibor bermoqda.
Nika Kurdiani, TBC Uzbekistan’ning CEO: “Biz yilni ishonch bilan boshlab, asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha o‘sishni davom ettirdik. Kuchli operasion va moliyaviy natijalardan tashqari, biz O‘zbekistondagi biznes tuzilmasini optimallashtirish va uning tezkor o‘sishini qo‘llab-quvvatlash uchun yaratilgan yangi boshqaruv kompaniyasi – TBC Digital’ni taqdim etdik. Chorak davomida yangi mahsulotlarni ishga tushirish va raqamli bank ekotizimimizni rivojlantirishda davom ettirdik, bu esa mijozlar bazasining o‘sishiga, foydalanuvchilarning faolligi oshishiga va daromadning keskin ortishiga olib keldi. Shuningdek, biz raqamli banking sohasida mintaqaviy yetakchini yaratish bo‘yicha harakatlarimiz xalqaro nufuzli biznes maktabi – IMD tomonidan e’tirof etilganidan juda faxrlanamiz. Transformatsiyamiz haqidagi keys mazkur maktab talabalari uchun ilhom manbai bo‘ladi deb umid qilamiz. Biz ikkinchi chorakda va undan keyin ham o‘sishda davom etamiz, bozorga yanada ko‘proq yangi mahsulotlarni taqdim etishni rejalashtirganmiz, bu esa mintaqadagi yetakchi raqamli banking ekotizimi sifatidagi mavqeimizni yanada mustahkamlash imkonini beradi”.

TBC Uzbekistan публикует финансовые результаты по МСФО за 1 квартал 2025 г.: кредитный портфель вырос на 121%, депозитный — на 85%, общий операционный доход составил 744 млрд сумов.
07.05.2025
Ташкент, Узбекистан — 8 мая 2025 г. TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, входящая в состав TBC Bank Group с листингом на Лондонской фондовой бирже, сегодня объявляет консолидированные финансовые результаты по МСФО за три месяца, завершившиеся 31 марта 2025 г. TBC Uzbekistan представлена самым крупным в стране цифровым банком TBC Bank, приложением payme для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, а также payme nasiya — динамично развивающимся сервисом оплаты покупок в рассрочку.
В 1 квартале 2025 г. Компания продемонстрировала значительный рост по ключевым показателям, продолжила наращивать свою клиентскую базу, а также запустила целый ряд новых продуктов.
Уверенный рост портфеля
Кредитный портфель увеличился до 10,047 трлн сумов по состоянию на 31 марта 2025 г. (годовой рост составил 121%). Компания продолжает наращивать свою долю на рынке Узбекистана: по состоянию на 31 марта 2025 г. на нее приходилось 17,1% от всех необеспеченных потребительских кредитов. На данный момент доля TBC Uzbekistan от всех необеспеченных потребительских кредитов группы составляет 53%.
Объем депозитов физических лиц увеличился до 5,7 трлн сумов по состоянию на 31 марта 2025 г. (годовой рост составил 85%), что составляет 4% от общего объема таких вкладов в Узбекистане. На долю TBC Uzbekistan по состоянию на 31 марта 2025 г. приходилось 13% портфеля депозитов физических лиц TBC Bank Group.
Рост числа пользователей экосистемы
Число уникальных пользователей TBC Uzbekistan выросло до 19,7 млн по состоянию на 31 марта 2025 г. (по сравнению с 18,4 млн по состоянию на конец 2024 г.), что укрепляет позиции компании в качестве одной из крупнейших экосистем цифрового банкинга в Центральной Азии. В 1 квартале 2025 г. количество активных пользователей в месяц достигло 6,1 млн.
Существенное увеличение дохода
Общий операционный доход
в 1 квартале 2025 г. вырос до 744 млрд сумов (годовой рост составил 113%), и сейчас на долю TBC Uzbekistan приходится 21% общего операционного дохода TBC Bank Group.
Чистая прибыль увеличилась до 98 млрд сумов в 1 квартале 2025 г. (годовой рост на 15%), а рентабельность капитала составила 13,7%. На эти показатели повлияло единовременное доналоговое начисление по кредитным убыткам в размере 114,4 млрд сумов в Узбекистане. За вычетом данного единовременного начисления чистая прибыль выросла до 190 млрд сумов, то есть на 121% год к году, а рентабельность капитала достигла 26.5%.
Рост спроса на новые продукты, запущенные в 4 квартале 2024 г.
Растет спрос на новые продукты, которые компания запустила в 4 квартале 2024 г. Количество выпущенных дебетовых карт Salom Card выросло с 23 000 в ноябре 2024 г. до 228 000 к 31 марта 2025 г., что составляет 1,3% от депозитного портфеля банка TBC Bank, тогда как число заявок на кредитные карты Osmon Card достигло 48 000 против 13 000 в декабре 2024 г., что составляет 3% от кредитного портфеля банка.
Запуск новых продуктов
В январе 2025 г. TBC Uzbekistan запустил payme plus, ежемесячную подписку, которая открывает доступ к пакету финансовых и лайфстайл-продуктов с добавленной стоимостью. Этот запуск стал еще один шагом в реализации долгосрочной стратегии TBC Uzbekistan по расширению и диверсификации линейки предлагаемых продуктов. Это позволяет повысить вовлеченность и лояльность клиентов и увеличить доходность.
По окончании отчетного периода, в апреле 2025 г., TBC Uzbekistan вышел в новый для себя сегмент бизнеса, представив кредитный продукт для МСБ страны. Этот новый продукт стал логичным развитием продуктовой линейки для малого и среднего бизнеса в рамках TBC Business. Мы ожидаем, что кредиты для МСБ будут играть важную роль в освоении новых клиентских сегментов, а также в обеспечении роста кредитного портфеля и выручки. В дальнейшем кредиты для МСБ должны составить существенную долю кредитного портфеля TBC Uzbekistan.
Банк будущего на базе ИИ
В 1 квартале 2025 г. TBC Uzbekistan продолжил внедрять технологии на базе искусственного интеллекта (ИИ) в свой бизнес. В 2024 году мы разработали и запустили собственную платформу речевых технологий на базе ИИ с использованием узбекского языка — это стало одним из самых амбициозных ИИ-проектов в Центральной Азии. Платформа позволяет применять ИИ-агентов в ключевых направлениях нашей деятельности. По состоянию на апрель 2025 года ИИ-агенты осуществляли свыше 50% звонков-напоминаний клиентам с небольшой просрочкой кредитов, повышая операционную эффективность. В январе 2025 г. TBC Uzbekistan также начал использовать собственную большую языковую модель с двумя языками (узбекским и русским) в Telegram-боте, задействованном в продажах. Это привело к повышению конверсии по банковским продуктам на 30% по сравнению с традиционными цифровыми каналами, и, таким образом, расходы на привлечение клиентов через этот канал значительно снизились. Далее в текущем году Группа планирует развивать применение ИИ в клиентской поддержке и других сценариях, в том числе для виртуальных помощников в приложениях.
Прочие значимые события
В марте 2025 года TBC Uzbekistan сообщил о создании управляющей компании TBC Digital, призванной консолидировать все направления деятельности группы в Узбекистане. TBC Digital, зарегистрированная в Узбекистане, будет управлять бизнесами группы в рамках экосистемы TBC Uzbekistan. Оптимизированная юридическая и управленческая структура будет способствовать стабильному прибыльному росту.
В марте 2025 года бизнес-школа IMD Business School опубликовала кейс трансформации TBC Bank Group из грузинского банка в ведущего регионального провайдера финансовых услуг, подчеркивая быстрый рост группы и успехи цифрового банкинга в Узбекистане. Кейс, теперь входящий в программу IMD, делает особый акцент на масштабируемой модели цифрового банкинга TBC и ее роли в долгосрочной стратегии развития группы.
«Мы уверенно начали год, продолжив рост по ключевым показателям. Помимо сильных операционных и финансовых результатов мы представили TBC Digital — новую управляющую компанию, которая призвана оптимизировать структуру нашего бизнеса в Узбекистане и поддержит его дальнейший стремительный рост. В течение квартала мы продолжали запускать новые продукты и развивать нашу экосистему цифрового банкинга, что привело к росту клиентской базы, повышению вовлеченности пользователей и значительному увеличению операционного дохода. Для нас также стало большим поводом для гордости признание наших усилий по созданию регионального лидера в сфере цифрового банкинга со стороны престижной международной бизнес-школы IMD. Мы надеемся, что кейс о нашей трансформации станет источником вдохновения для студентов школы. Мы продолжаем наш рост во втором квартале и далее и планируем вывести на рынок еще больше новых продуктов, что позволит и дальше укреплять нашу позицию ведущей экосистемы цифрового банкинга в регионе».