TBC Bank Uzbekistan qo‘shimcha $35,1 million sarmoyaga ega bo‘ldi
Xorijiy investitsiya innovatsion raqamli banking va xususiy bank sektorini rivojlantirishga yo‘naltiriladi
2022-yil 8-avgust kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki (EBRD), Jahon banki guruhi a’zosi Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) va TBC Bank Group PLC kompaniyasi TBC Bank Uzbekistan’ga (TBC UZ) umumiy miqdorda 35,1 million dollar qo‘shimcha sarmoya kiritdi. TBC Bank Uzbekistan Gruziyaning yirik TBC Bank Group PLC xolding kompaniyasining sho‘ba korxonasi hisoblanadi. TBC Bank Group PLC Angliya va Uelsda ro‘yxatdan o‘tgan, kompaniyaning aksiyalari London fond birjasida kotirovka qilinadi.
Ushbu kapital oshirilishi 2021-yil 30-sentabrda TBC UZ, TBC Bank Group PLC, EBRD va IFC o‘rtasida imzolangan investitsion kelishuv doirasida ko‘p yillik moliyalashtirish rejasining bir qismi hisoblanadi. Ushbu kelishuvga ko‘ra, ikki institutsional investorning (YETTB va IFC) har biri TBC UZ’da 20 foizdan ulushlarni qo‘lga kiritgan edi.
Ilk badal miqdori 18,8 million AQSH dollari, ya’ni har bir investor uchun 9,4 million dollarni tashkil qildi. Shu bilan birga, TBC Bank Group PLC 25,9 million dollar investitsiya kiritdi.
Ikkinchi sarmoya doirasida EBRD va IFC har biri $7 milliondan, TBC Bank Group PLC esa $21,1 milliondan jalb qildi. Shunday qilib, TBC UZ’ga jalb qilingan investitsiyalarning umumiy miqdori 79,8 million AQSH dollarini tashkil etdi. Investitsion kelishuvga asosan, 2023-2024-yillarda ham kapitalni ko‘paytirish rejalashtirilgan.
TBC Bank O‘zbekistondagi ikki yillik faoliyati davomida yirik o‘sish templarini ko‘rsatishga erishdi. Bank 2020-yilning aprel oyida litsenziyasini qo‘lga kiritdi va oktabr oyida tijoriy faoliyatini boshladi. Bank TBC Group’ga tegishli va mobil ilova orqali chakana bank xizmatlarini taklif etuvchi “Space” platformasining innovatsion fintech bazasida faoliyat yuritadi. 2022-yilning iyuliga kelib TBC UZ ilovasini 2,4 million kishi yuklab oldi. Ayni payt TBC Bank respublikaning 9 ta shahridagi shou-rumlari va butun mamlakat bo‘ylab 33 ta “mijozlarni faollashtirish nuqtalari” orqali bank xizmatlarini taqdim etib kelmoqda.
TBC Bank chakana foydalanuvchilarga onlayn-formatda: pul o‘tkazish, kredit, avtokredit, depozit, muddatli to‘lov, bank kartalari va hisobvaraqlar bo‘yicha to‘lov qilish kabi xizmatlarni taqdim etadi. Barcha imkoniyatlardan TBC UZ ilovasida foydalanish mumkin.
EBRD, IFC va TBC Bank Group PLC investitsiyalari TBC Bank operatsion faoliyatining rivojlanishiga, bank sektorida korporativ boshqaruvning xalqaro standartlarini ilgari surishga yordam beradi va O‘zbekistonda raqamli moliyaviy bozorning mustahkamlanishiga hissa qo‘shadi.
Yangi investitsiyalar mamlakat bozoriga yaqinda kirib kelgan raqamli bank operatsion faoliyatining yanada o‘sishiga va sektorda korporativ boshqaruvning xalqaro standartlarini ilgari surishga turtki bo‘ladi.
Spartak Tetrashvili, TBC Bank Uzbekistan boshqaruv raisi buni shunday izohladi: «Umid qilamizki, ushbu sarmoyalar nafaqat bankimizning rivojiga, balki butun mamlakatning raqamli sohasi taraqqiyotiga hissa qo‘shadi. Biz xalqaro investorlar uchun O‘zbekistonning jozibadorligi kundan-kunga oshib borayotganiga o‘z misolimizda amin bo‘lmoqdamiz. Respublika Markaziy banki tomonidan o‘tkazilayotgan reformalar bunda muhim ahamiyat kasb etmoqda. Yangi imkoniyatlar va sarmoyalar bizga mijozlar uchun xizmat ko‘rsatish sifatini yanada yaxshilashga va foydalanuvchilarimiz uchun innovatsion raqamli xizmatlar taqdim etishga yordam beradi».
Kassandra Kolbert, IFC’ning Markaziy Osiyo bo‘yicha katta menejeri: «Biz TBC Bank Uzbekistan bilan hamkorligimiz yanada mustahkamlanayotganidan va texnologik innovatsiyalarga asoslangan bank xizmatlarining kengayishini qo‘llab-quvvatlayotganimizdan mamnunmiz. Ushbu investitsiyalar jo‘shqin, samarali va mustahkam kapitalizatsiya qilingan xususiy bank sektorini yaratish bo‘yicha O‘zbekistonga yordam ko‘rsatishga qaratilgan bizning strategiyamizga mos keladi».
Alkis Vriyenios Drakinos, EBRD’ning O‘zbekistondagi rahbari:
- Biz TBC Bank Uzbekistan’ni bundan buyon ham qo‘llab-quvavtlashdan mamnunmiz. Ushbu raqamli bankning faoliyati qisqa tarixga ega bo‘lsada, bank butun mamlakat bo‘ylab ko‘p sonli chakana mijozlarni qamrab olish bo‘yicha muhim natijalarga erishdi. Investitsiya bankning istiqbolli o‘sish strategiyasini qo‘llab-quvvatlaydi va TBC UZ’ga yangi marralarni zabt etishga, jumladan O‘zbekistondagi mikro- va kichik biznes uchun moliyaviy xizmatlarni kengaytirishga yordam beradi.

АКБ "TBC Bank" привлек $35,1 миллиона дополнительного капитала
Привлечение иностранных инвестиций для развития инновационного цифрового банкинга и частного банковского сектора
8 августа 2022г. Европейский банк реконструкции и развития (EBRD), Международная финансовая корпорация (IFC), член Группы Всемирного Банка, и TBC Bank Group PLC инвестировали дополнительный капитал в АКБ "TBC Bank" (TBC UZ) в размере $35,1 миллиона.
Это увеличение капитала является частью многолетнего плана финансирования в рамках инвестиционного соглашения, подписанного 30 сентября 2021 года между TBC UZ, TBC Bank Group PLC, EBRD и IFC, когда два институциональных инвестора (ЕБРР и IFC) приобрели доли по 20 процентов каждый в TBC UZ.
Первый взнос составил $18,8 миллиона (по $9,4 миллиона от каждого из двух инвесторов). При этом TBC Bank Group PLC инвестировала $25,9 миллиона.
В рамках второго взноса ЕBRD и IFC инвестировали по $7 миллионов каждый, а TBC Bank Group PLC – $21,1 миллиона. В общей сложности сумма инвестиций в TBC UZ составила $79,8 миллиона. Согласно инвестиционному соглашению, дальнейшее увеличение капитала также запланировано на 2023 и 2024 годы.
За два года с момента запуска АКБ "TBC Bank" показал значительные темпы роста. Банк получил лицензию в апреле 2020 года и начал коммерческую деятельность в октябре 2020 года на базе инновационной fintech платформы Space, которая принадлежит TBC Group и предлагает розничные банковские решения через мобильное приложение. Уже к июлю 2022 года более 2,4 миллиона человек скачали приложение TBC UZ. На данный момент банк оперирует через десять шоу-румов нового поколения в девяти городах Узбекистана и 33 «пункта активации клиентов» по всей стране.
АКБ "TBC Bank" предоставляет розничным пользователям цифровой клиентский опыт и предлагает своим клиентам такие онлайн-услуги как денежные переводы, кредиты, автокредиты, депозиты, рассрочка, банковские карты и оплата счетов. Все услуги доступны через приложение TBC UZ.
Инвестиции EBRD, IFC и TBC Bank Group PLC будут способствовать дальнейшему росту операционной деятельности этого уже зарекомендовавшего себя частного игрока и продвижению международных стандартов корпоративного управления в банковском секторе, а также внесут вклад в укрепление цифрового финансового рынка в Узбекистане.
Спартак Тетрашвили, Председатель правления АКБ "TBC Bank" , прокомментировал: «Мы очень надеемся, что данные инвестиции будут способствовать не только развитию TBC UZ, но цифровизации страны в целом. На собственном примере мы убедились, что Узбекистан становится все более и более привлекательным местом для международных инвесторов. Важную роль в этом играют реформы, проводимые Центральным банком Узбекистана. Новые возможности и инвестиции в капитал помогут нам еще больше улучшить качество обслуживания клиентов и предоставлять нашим пользователям инновационные цифровые услуги.»
Кассандра Колберт, старший менеджер IFC по Центральной Азии: “IFC рада дальнейшему углублению нашего партнерства с TBC Bank Uzbekistan и поддержке расширения его банковских услуг, особенно тех, которые основаны на технологических инновациях. Эти инвестиции хорошо согласуются с нашей стратегией по оказанию помощи Узбекистану в создании динамичного, эффективного и основательно капитализированного частного банковского сектора”.
Алкис Вриениос Дракинос, глава EBRD в Узбекистане, отметил: «Мы рады оказывать дальнейшую поддержку TBC Bank Uzbekistan - цифровому банку с короткой историей оперирования на сегодняшний день, но значительными достижениями в охвате большого числа розничных клиентов по всей стране. Планируемое вливание капитала поддержит амбициозную стратегию роста и позволит TBC UZ достичь новых рубежей, включая расширение финансовых услуг для микро- и малого бизнеса в Узбекистане».