TBC Uzbekistan 2025-yilning 3-choragi va 9 oyi uchun MHXS boʻyicha moliyaviy natijalarni eʼlon qildi: chakana va biznes mijozlar uchun yangi yo‘nalishlarning rivojlanishi natijasida umumiy operatsion daromad 87% ga oshib, 2,416 trillion so‘mga yetdi
05.11.2025
Toshkent, Oʻzbekiston — 2025-yil 6-noyabr — Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi TBC Uzbekistan 2025-yil 30-sentyabrda yakunlangan uch va to‘qqiz oylik MHXS bo‘yicha konsolidatsiyalangan moliyaviy natijalarini e’lon qildi.
TBC Uzbekistan 2025-yilning 3-choragi va 9 oyi davomida asosiy koʻrsatkichlar boʻyicha sezilarli oʻsishni namoyon qildi, bunga foydalanuvchilar bazasining kengayishi va O‘zbekistonda mahsulotlar qatorining davom etayotgan diversifikatsiyasi yordam berdi. Ekotizim mamlakatdagi eng yirik raqamli banklardan biri TBC Bank, yetakchi to‘lov ilovasi payme, jadal rivojlanayotgan muddatli to‘lov xizmati TBC Nasiya, raqamli sug‘urta xizmati TBC Sug‘urta hamda O‘zbekistonda chakana savdoni avtomatlashtirish yechimlari bo‘yicha yetakchi SaaS-platforma BILLZ’ni o‘z ichiga oladi.
Ekotizim qamrovining ishonchli dinamikasi va kengayishi
2025-yilning birinchi to‘qqiz oyi davomida umumiy operatsion daromad 2,416 trillion so‘mgacha o‘sdi, bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 87 foizga yuqori, sof foyda esa 28 foizga oshib, 439 milliard so’mni tashkil etdi. 2025-yil 30-sentyabr holatiga ko‘ra kredit portfeli 11,752 trillion so’mga, depozitlar hajmi esa 6,543 trillion so‘mga ko‘paydi.
Raqamli bank ekotizimining noyob foydalanuvchilari soni 21,8 million kishiga yoki 2024-yilning 9 oyi bilan solishtirganda 28 foizga oshdi. Oylik faol foydalanuvchilar soni o‘tgan yilga nisbatan 16 foizga oshib, 5,7 million kishiga yetdi.
Biznes uchun moliyaviy xizmatlar taklifining kengayishi natijasida, payme raqamli toʻlov xizmatidagi faol merchantlar soni oʻtgan yilning shu davriga nisbatan 90 foizga oʻsdi va 13 200 taga yetdi. 2025-yil sentyabr oyida hamkorlar to‘lovlarni qabul qilish uchun 10 000 dan ortiq faol QR kodlardan foydalanishdi.
2025-yilning 3-choragida yakunlangan brend “salomatligi” bo‘yicha mustaqil tadqiqot natijalariga ko‘ra, TBC Bank taniqlilik darajasi bo‘yicha Toshkent shahrida 1-o‘rinni, O‘zbekiston bo‘yicha esa 3-o‘rinni egalladi.
Yangi mahsulotlarga ortib borayotgan talab
Yangi ishga tushirilgan mahsulotlarga talab 2025-yilning 9 oyi davomida yuqoriligicha qoldi: 2025-yil 30-sentyabr holatiga koʻra, 723 mingdan ortiq Salom Card debet kartalari va 85 mingta Osmon Card kredit kartalari chiqarilgan.
Mijozlar orasida Salom Card juda mashhur boʻlib, kundalik bank operatsiyalari uchun asosiy vosita sifatida tobora koʻproq tanlanmoqda. Salom Card’ga boʻlgan talabning ortishi va undan faol foydalanish mijozlar jalb etilishini kuchaytiradi hamda ularga TBC'ning bir nechta mahsulotlaridan foydalanishga oʻtishi uchun koʻproq imkoniyatlar yaratadi.
Biznes kreditlari portfeli o‘tgan chorakka nisbatan 34 foizga o‘sdi, bu esa kichik va o‘rta biznesni kreditlashga va biznes mahsulotlarimizga bo‘lgan talabning yuqori ekanligini ko‘rsatadi. Biznes uchun keng qamrovli bank xizmatlarini ishlab chiqish orqali TBC Uzbekistan kichik va oʻrta biznes segmentida yaxshi qamrab olinmagan bo‘shliqni egallamoqda, bu esa mijozlarni jalb qilish va daromadni oshirishga yordam beradi.
Yil boshida ishga tushirilgan payme plus obunasi tobora ommalashib bormoqda: 2025-yil 30- sentyabr holatiga koʻra, uning oylik auditoriyasi 300 ming faol foydalanuvchini tashkil etdi. Avgust oyida keshbek joriy etilishi bilan xizmat yanada takomillashtirildi va undan 3-chorak yakuniga ko‘ra 67 ming obunachi foydalanib ulgurdi.
Ekotizimni rivojlantirish: mahsulotlarni ishga tushirish va strategik xaridlar
2025-yil avgust oyida TBC Bank Group xalqaro texnologik investitsiya guruhi Prosusdan O‘zbekistondagi onlayn e’lonlar bozori yetakchisi OLX Uzbekistan aksiyalarining nazorat paketini sotib olishga kelishib oldi. Mamlakatdagi oltinchi eng koʻp tashrif buyuriladigan sayt (5,4 million oylik faol foydalanuvchilar va 2,2 million eʼlon joylashtirilgan) OLX Uzbekistan onlayn platformasi bilan kelishuv TBC Uzbekistan’ga yangi, tez rivojlanayotgan segmentga kirish, oʻz ekotizimida yangi sinergiyalarni amalga oshirish va mijozlarning faolligini oshirish imkonini beradi.
2025-yil sentyabr oyida TBC Uzbekistan O‘zbekiston norezidentlari uchun o‘z xizmatlaridan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirdi, potensial mijozlar bazasini ko‘paytirdi va yuqori malakali xorijiy mutaxassislar, talabalar va tadbirkorlarning moliyaviy integratsiyasi uchun yangi imkoniyatlar yaratdi.
Hisobot davrida TBC Bank Group chakana savdoni avtomatlashtirish bo‘yicha mamlakatning yetakchi SaaS platformasi bo‘lgan BILLZ aksiyalarining nazorat paketini sotib olishni yakunladi. BILLZning TBC Uzbekistan ekotizimiga integratsiyalashuvi allaqachon boshlangan: birinchi qadam savdo hamkorlari uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri BILLZ interfeysida kredit olish imkoniyati bo‘ladi. Yaqin kelajakda SaaS platformasida boshqa biznes mahsulot va xizmatlari ham namoyish etiladi, bu esa mijozlarning faolligini hamda ushbu muhim segmentdagi daromadlarni oshirishga yordam beradi.
Sunʼiy intellekt sohasidagi strategiya
TBC Uzbekistan o‘z biznesining barcha yo‘nalishlarida sun’iy intellekt (SI) texnologiyalarini keng ko‘lamda joriy etishda davom etdi. 2025-yil 30-sentyabr holatiga ko‘ra, o‘z nutq texnologiyalari va katta til modellari (LLM) asosida ishlaydigan SI-agentlar kredit kechikishining dastlabki bosqichida mijozlarga qilinadigan eslatuvchi qo‘ng‘iroqlarning 90 foizini amalga oshirgan bo‘lsa, savdo bo‘yicha SI-bot oyiga 100 mingdan ortiq mijoz bilan muloqot qildi. Savdo chat-botining muvaffaqiyatiga tayanib, TBC Uzbekistan o‘zining birinchi ovozli savdo botini ham ishga tushirdi va 2025-yilning 4-choragida “Friends and Family” rejimidagi ilovada SI yordamchisini taqdim etishga tayyorgarlikni davom ettirmoqda.
Nika Kurdiani, CEO TBC Uzbekistan: “TBC Uzbekistan ekotizimi 3-chorakda o‘zining kuchli o‘sish sur’atini saqlab qoldi va yana ajoyib natijalarni ko‘rsatib, chakana hamda biznes mijozlari uchun takliflarini kengaytirishda davom etdi.
Mahsulotlarimizga bo‘lgan yuqori qiziqish, xususan, Salom Cardga bo‘lgan talab ortib borayotganini ko‘rishdan mamnunmiz. Mijozlarning tobora ko‘prog‘i uni kundalik bank operatsiyalari uchun asosiy vosita sifatida tanlamoqda. Mijozlarning faolligi ortishi tufayli Salom Card mamlakatdagi yetakchi kundalik bank yechimlaridan biriga aylanish salohiyatiga ega.
Biznes uchun bank xizmatlarini faol rivojlantirish bizning asosiy strategik ustuvor vazifalarimizdan biridir. Kichik va oʻrta biznes segmenti Oʻzbekistonda iqtisodiy oʻsishning asosiy omillaridan biri boʻlsa-da, unga bank xizmatlari yetarli darajada xizmat koʻrsatmaydi. Biz TBC Bank, payme va BILLZ platformasini birlashtirgan TBC Business raqamli xizmatida biznes mahsulotlarimizga talab ortib borayotganini va muhim sinergiya imkoniyatlarini ko‘rmoqdamiz. BILLZ bilan hamkorligimiz doirasida biz savdo hamkorlarimiz uchun bank xizmatlarining to‘laqonli ekotizimini yaratib, biznes-banking mahsulotlarimizni ularning platformasiga integratsiyalashni boshladik. Shuninkdek, payme xizmati hamkorlari soni sezilarli darajada oshganini ham qayd etamiz. Birgalikda ushbu komponentlar biznes uchun bank xizmatlarimizni yanada rivojlantirishda ulkan salohiyatni taqdim etadi.
Bizning AI-bank xizmatlariga oʻtishimiz tez surʼatlar bilan davom etmoqda. Biz samaradorlik va mijozlar ehtiyojini qondirishda sezilarli yaxshilanishlarga erishdik va endi keyingi bosqichga o‘tmoqdamiz — yil oxirigacha ilova uchun virtual yordamchini ishga tushiramiz.
Shuningdek, TBC’ning Toshkentda taniqlilik bo‘yicha 1-raqamli, mamlakat bo‘yicha 3-raqamli bank brendiga aylanganidan juda faxrlanamiz. Bu mijozlarimizning bizga bo‘lgan ishonchi va odamlar hayotini yengillashtiradigan qulay, innovatsion moliyaviy yechimlarni yaratish bo‘yicha mehnatimiz natijasidir”.

TBC Uzbekistan публикует финансовые результаты по МСФО за 3 квартал и 9 месяцев 2025 г.: общий операционный доход увеличился на 87% до 2,416 трлн сумов благодаря развитию новых направлений для розничных клиентов и бизнеса
05.11.2025
Ташкент, Узбекистан — 6 ноября 2025 г. — TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, сегодня объявляет консолидированные финансовые результаты по МСФО за три и девять месяцев, закончившихся 30 сентября 2025 г.
TBC Uzbekistan продемонстрировал значительный рост по ключевым показателям за отчетный период, чему способствовали расширение базы пользователей и продолжающаяся диверсификация линейки продуктов в Узбекистане. Экосистема представлена одним из крупнейших в стране цифровых банков TBC Bank, ведущим платежным приложением payme, динамично развивающимся сервисом оплаты покупок в рассрочку TBC Nasiya, быстрорастущим поставщиком цифровых страховых услуг TBC Sug‘urta, а также SaaS-платформой BILLZ — лидером в области решений для автоматизации розничной торговли в Узбекистане.
Уверенная динамика и расширение охвата экосистемы
Общий операционный доход за 9 месяцев 2025 г. вырос до 2,416 трлн сумов, что на 87% выше, чем в аналогичном периоде прошлого года, а чистая прибыль увеличилась на 28% и достигла 439 млрд сумов. Кредитный портфель вырос до 11,752 трлн сумов, а объем депозитов — до 6,543 трлн сумов по состоянию на 30 сентября 2025 г.
Число уникальных пользователей цифровой банковской экосистемы увеличилось до 21,8 млн, или на 28% по сравнению с 9 месяцами 2024 г. Количество активных пользователей в месяц выросло на 16% год к году и достигло 5,7 млн.
Число активных мерчантов в сервисе цифровых платежей payme увеличилось на 90% в годовом исчислении до 13200 вследствие расширения предложения финансовых услуг для бизнеса. В сентябре 2025 г. более 10 тыс. активных QR-кодов использовались партнёрами для приёма платежей.
Независимое исследование «здоровья» бренда, завершённое в 3 квартале 2025 г., показало, что TBC Bank стал банковским брендом № 1 по узнаваемости в Ташкенте и № 3 в Узбекистане.
Растущий спрос на новые продукты
Спрос на недавно запущенные продукты оставался высоким в течение 9 месяцев 2025 г.: по состоянию на 30 сентября 2025 г. было выпущено более 723 тыс. дебетовых Salom Card и 85 тыс. кредитных Osmon Card.
Salom Card пользуется значительной популярностью среди клиентов, и её всё чаще выбирают в качестве основного инструмента для повседневных банковских операций. Рост спроса на Salom Card и их активного использования усиливает вовлечённость клиентов и создаёт больше возможностей для перехода к использованию нескольких продуктов TBC.
Портфель кредитов для бизнеса вырос на 34% по сравнению с предыдущим кварталом, что свидетельствует о высоком спросе на кредитование МСБ и на наши бизнес-продукты. Развивая комплексную линейку банковских услуг для бизнеса, TBC Uzbekistan осваивает слабо охваченную нишу в сегменте МСБ, что будет способствовать дальнейшему росту вовлечённости клиентов и увеличению выручки.
Запущенная ранее в этом году подписка payme plus набирает популярность: по состоянию на 30 сентября 2025 г. её ежемесячная аудитория составила 300 тыс. активных пользователей. В августе сервис был усовершенствован за счёт введения кешбэка, которым уже воспользовались 67 тыс. подписчиков.
Развитие экосистемы: запуск продуктов и стратегическое приобретение активов
В августе 2025 г. TBC Bank Group договорилась о приобретении контрольного пакета акций OLX Uzbekistan, лидера рынка онлайн-объявлений в Узбекистане, у международной технологической инвестиционной группы Prosus. Сделка с OLX Uzbekistan, чья онлайн-платформа является шестым по посещаемости сайтом в стране (5,4 млн активных пользователей в месяц и 2,2 млн размещённых объявлений), позволит TBC Uzbekistan выйти в новый быстрорастущий сегмент, реализовать новые возможности синергии в рамках своей экосистемы и повысить вовлечённость клиентов.
В сентябре 2025 г. TBC Uzbekistan расширил доступ к своим услугам для нерезидентов Узбекистана, что увеличивает потенциальный охват клиентской базы и создаёт новые возможности для финансовой интеграции высококвалифицированных иностранных специалистов, студентов и предпринимателей.
В течение отчётного периода TBC Bank Group завершила ранее объявленную сделку по приобретению контрольного пакета акций BILLZ, ведущей в стране SaaS-платформы для автоматизации розничной торговли. Интеграция BILLZ с экосистемой TBC Uzbekistan уже началась: первым шагом станет доступ к кредитованию торговым партнёрам непосредственно в интерфейсе BILLZ. В ближайшем будущем на SaaS-платформе также будут представлены другие продукты и услуги для бизнеса, что будет способствовать росту вовлечённости клиентов и увеличению выручки в этом важном сегменте.
Стратегия в области ИИ
TBC Uzbekistan продолжил масштабировать применение технологии искусственного интеллекта (ИИ) в своем бизнесе. По состоянию на 30 сентября 2025 г. ИИ-агенты, работающие на основе собственной платформы речевых технологий и больших языковых моделей (LLM), осуществляли 90% звонков-напоминаний по кредитам на ранней стадии просрочки, а ИИ-бот по продажам совершал 100 тыс. взаимодействий с клиентами в месяц. Опираясь на успех чат-бота для продаж, TBC Uzbekistan также запустил своего первого голосового бота по продажам и продолжает подготовку к скорому запуску ИИ-помощника для приложения в режиме “Friends and Family” в 4 квартале 2025 г.
Ника Курдиани, CEO TBC Uzbekistan: «Экосистема TBC Uzbekistan сохранила уверенные темпы роста в третьем квартале, вновь показав отличные результаты и продолжая расширять предложение для розничных клиентов и бизнеса.
Мы рады видеть высокий интерес к нашим продуктам — особенно растущий спрос на Salom Card, которую всё больше клиентов выбирают в качестве основного инструмента для повседневных банковских операций. Благодаря растущей вовлечённости клиентов Salom Card имеет потенциал стать одним из ведущих повседневных банковских решений в стране.
Активное развитие банковских услуг для бизнеса — один из наших ключевых стратегических приоритетов. Сегмент МСБ выступает одним из главных драйверов экономического роста Узбекистана, и при этом он недостаточно охвачен банковскими услугами. Мы видим растущий спрос на наши продукты для бизнеса и значительные возможности синергии внутри вертикали TBC Business, объединяющей TBC Bank, сервис payme и платформу BILLZ. В рамках партнёрства с BILLZ мы уже начали интегрировать наши банковские продукты для бизнеса в их платформу, создавая полноценную экосистему банковских сервисов для торговых партнёров. Мы также отмечаем значительный рост числа партнёров сервиса payme. В совокупности эти составляющие открывают огромный потенциал для дальнейшего развития наших банковских услуг для бизнеса.
Наш переход к ИИ-банкингу идёт быстрыми темпами. Мы уже добились значительного повышения эффективности и удовлетворённости клиентов и сейчас вступаем в следующую фазу — до конца года мы запустим виртуального помощника для приложения.
Мы также очень гордимся тем, что TBC стал банковским брендом №1 по узнаваемости в Ташкенте и №3 по стране. Это свидетельство доверия наших клиентов и результат нашей работы по созданию доступных инновационных финансовых решений, которые делают жизнь людей проще».