TBC Bank brend salomatligini mustaqil baholash natijalariga koʻra, O‘zbekistondagi top-3 taniqli banklar qatoriga kirdi
Toshkent, O‘zbekiston — 2025-yil, 3-noyabr — Research Group Central Asia (RGCA) tadqiqot agentligi O‘zbekistonda banklar va to‘lov xizmatlari brendlarining sog‘lomlik darajasini baholovchi Brand Health Tracking hisobotining dastlabki bosqich natijalarini e’lon qildi. Unga ko‘ra, TBC Bank mamlakatdagi 15 ta yirik bank orasida brendni bilish darajasi bo‘yicha uchinchi o‘rinni egalladi. Bank o‘z natijalarini barcha yo‘nalishlarda — hech qanday eslatmalarsiz hamda eslatmalar bilan tanib olish bo‘yicha oʻz mavqeyini yaxshiladi. Ayniqsa, poytaxtda sezilarli o‘sish kuzatildi — Toshkent shahrida TBC Bank barcha banklar orasida taniqlilik bo‘yicha birinchi o‘rinni egalladi.
Tadqiqot foydalanuvchilar turli vaziyatlarda brendlarni qanchalik oson eslashini hamda moliya bozorida raqobat kuchayayotgan bir sharoitda ularning tanlovlari dinamikasini aks ettiradi. Metodika to‘rtta asosiy ko‘rsatkichni muntazam ravishda o‘lchashni o‘z ichiga oladi:
• Brendni bilish darajasi (Brand Awareness)
• Foydalanish (Usage)
• Kelajakda tanlash ehtimoli (Consideration)
• Mijozlarning qoniqish(CSI) hamda sodiqlik indeksi (NPS)
2025-yilda o‘tkazilgan tadqiqotning birinchi bosqichi O‘zbekistonning barcha hududlaridan 18–65 yosh oralig‘idagi, bank kartasiga ega va to‘lov yoki bank ilovalaridan foydalanuvchi jami 2 000 nafar respondentni qamrab oldi. Tanlovda shahar va qishloq aholisi nisbati hamda daromad darajasidagi farqlar inobatga olindi.
Natijalarga koʻra, TBC Bank oʻz mijozlar bazasini ham sezilarli oshirgan: yangi tadqiqotda qatnashgan respondentlarning ko‘pchiligi bank xizmatlaridan soʻnggi uch oyda foydalanganliklarini va hozirda ham foydalanishda davom etayotganliklarini bildirishgan. RGCA ta’kidlashicha, asosiy o‘sish ko‘rsatkichlari asosan o‘rta va yuqori daromadli shahar aholisi orasida kuzatilmoqda.
Tadqiqotda qayd etilishicha, TBC Bank mijozlar tomonidan “ishonchli” va “qulay” bank sifatida qabul qilinmoqda. Ishtirokchilar mobil ilova va xizmat ko‘rsatish sifati ancha yaxshilanganini ta’kidlashgan. Bankning taniqliligi ham ortib bormoqda — respondentlarning 11 foizi bank nomini hech qanday eslatmasiz tilga olgan bo‘lsa, 29 foizi esa nomi aytilganda darhol tanigan. Bu esa brendga bo‘lgan qiziqish ortib borayotganini ko‘rsatadi.
“TBC Bank — bu nafaqat bank, balki raqamli xizmatlarni odamlarga yanada yaqinroq va tushunarliroq qilayotgan insonlar haqidagi hikoya. Biz mijozlarimiz bilan birga o‘smoqdamiz va ko‘ryapmizki, ishonch ortidan taniqlilik, qulaylik ortidan esa brendga samimiy bog‘liqlik paydo bo‘ladi”, — deydi TBC Uzbekistan marketing bo‘yicha direktori Nodira Sultanhodjayeva.
Fintex segmentida payme va Click Oʻzbekistondagi eng taniqli toʻlov servislaridan boʻlib qolmoqda. Tadqiqot ma’lumotlariga koʻra, payme Toshkentda spontan taniqlilik boʻyicha yetakchilikni saqlab turibdi — respondentlarning 19 foizi “qaysi toʻlov ilovalarini bilasiz?” degan savolga birinchi boʻlib aynan payme’ni tilga olgan. Brendning umumiy taniqliligi 70 foizdan oshiq bo‘lib, xizmatdan foydalanish darajasi ayniqsa shahar aholisi va oʻrta daromadli foydalanuvchilar orasida yuqori darajada. Tadqiqot shuni ham koʻrsatdiki, ayollar payme’ni erkaklarga qaraganda ko‘proq eslashadi, poytaxtdagi har beshinchi foydalanuvchi esa ilovadan kelgusida ham foydalanishini bildirgan.
“Biz Oʻzbekistonda nafaqat Toshkentda, balki viloyatlarda ham onlayn-banklar va fintex xizmatlariga boʻlgan ishonch ortib borayotganini kuzatmoqdamiz. Bugungi kunda foydalanuvchilar uchun omonat stavkasi yoki komissiya miqdori emas, balki ilova orqali moliyaviy masalalarni qanchalik tez va qulay hal qilish mumkinligi muhim. Bu ayniqsa 25–40 yosh oralig‘idagi foydalanuvchilar orasida yaqqol namoyon boʻlmoqda. Aynan ular raqamli xizmatlarga bo‘lgan asosiy talabni shakllantirmoqda va ko‘pincha bir nechta ilovalardan bir vaqtning o‘zida foydalanadi. Raqamli mahsulotlar endi tor doiradagi yechim emas, balki kundalik moliyaviy hayotning ajralmas qismiga aylanmoqda. Bu esa banklar va fintex kompaniyalari uchun muhim signal: raqobat tobora narx siyosatidan foydalanuvchi tajribasi va texnologiyalar sohasiga o‘tayapti,” — deydi RGCA bosh direktori Vyacheslav Karpov.
Brand Health Tracking tadqiqoti Research Group Central Asia tomonidan muntazam ravishda o‘tkazilib, bozordagi brendlar haqidagi tasavvur dinamikasini kuzatish imkonini beradi. 2025-yilgi tadqiqotning birinchi bosqichi natijalari shuni ko‘rsatadiki, TBC Uzbekistan ekotizimi bank va fintex mahsulotlari o‘rtasidagi sinergiya orqali o‘z pozitsiyasini mustahkamlab bormoqda — TBC Bank yirik banklar orasida mavqeyini oshirayotgan bo‘lsa, payme raqamli to‘lovlar bozorida yetakchiligini saqlab qolmoqda.

TBC Bank вошёл в топ-3 самых узнаваемых банков в Узбекистане по результатам независимой оценки здоровья брендов
02.11.2025
Ташкент, Узбекистан — 3 ноября 2025 г. — Исследовательское агентство Research Group Central Asia (RGCA) представило первую волну отчёта Brand Health Tracking — комплексной оценки восприятия банков и платёжных сервисов в Узбекистане.
TBC Bank занял третье место по уровню знания бренда среди 15 крупных банков страны, улучшив позиции по всем видам знания — спонтанному и знанию с подсказкой. Особенно заметен рост в столице — в Ташкенте TBC Bank занял первое место по узнаваемости среди всех банков.
Исследование отражает, насколько легко пользователи вспоминают бренды в разных ситуациях, и показывает динамику их предпочтений на фоне роста конкуренции на финансовом рынке. Методика включает измерение четырёх ключевых показателей:
- Знание бренда (Brand Awareness);
- Использование (Usage);
- Готовность рассматривать в будущем (Consideration);
- Индекс удовлетворённости клиентов (CSI Index) и индекс лояльности (NPS).
Первая волна исследования в 2025 году охватила около 2 000 респондентов по всем регионам Узбекистана, мужчин и женщин в возрасте от 18 до 65 лет, которые имеют банковские карты и используют приложения банков или платёжных сервисов.
Выборка репрезентирует городское и сельское население и учитывает различия по уровню дохода.
Согласно результатам, TBC Bank также увеличил клиентскую базу: в новом исследовании еще больше респондентов сообщили, что пользовались банком в последние три месяца и продолжают использовать его сейчас. RGCA отмечает, что основной рост показателей происходит среди городского населения со средним и высоким доходом.
Исследование также зафиксировало, что TBC Bank воспринимается как «надёжный» и «удобный» банк, а клиенты отмечают улучшение качества мобильного приложения и обслуживания. Банк становится всё более заметным — 11% респондентов называют его в числе других без подсказки, а 29% узнают при упоминании, что говорит о росте интереса к бренду.
«TBC Bank — это история не только о банке, но и о людях, которые делают цифровые сервисы ближе и понятнее. Мы растём вместе с клиентами и видим, как из доверия рождается узнаваемость, а из удобства — настоящая привязанность к бренду», — отмечает директор по маркетингу TBC Uzbekistan Нодира Султанходжаева.
В финтех-сегменте payme и Click остаются самыми известными платёжными сервисами Узбекистана. По данным исследования, payme сохраняет самые высокие показатели спонтанного знания в Ташкенте — 19% респондентов называют сервис первым, отвечая на вопрос о том, какие платёжные приложения знают. Совокупная узнаваемость бренда превышает 70%, а уровень использования остаётся особенно высоким среди городского населения и аудитории со средним доходом. Женщины чаще вспоминают payme, чем мужчины, а каждый пятый пользователь в столице рассматривает приложение для дальнейшего использования.
«Мы видим, как в Узбекистане растёт доверие к онлайн-банкам и финтеху — не только в Ташкенте, но и в регионах. Для пользователей сегодня важнее не ставка по вкладу и не размер комиссии, а то, насколько удобно и быстро можно решить финансовый вопрос через приложение. Особенно заметно это среди аудитории 25–40 лет — именно она формирует основной спрос на цифровые сервисы и часто пользуется несколькими приложениями одновременно. Цифровые продукты перестали быть нишевыми и становятся частью повседневной финансовой культуры. Для банков и финтех-компаний это сигнал: конкуренция всё сильнее смещается из области ценовой политики в сферу пользовательского опыта и технологий», — отмечает Вячеслав Карпов, CEO RGCA.
Brand Health Tracking проводится Research Group Central Asia на регулярной основе и позволяет отслеживать динамику восприятия брендов на рынке. Отчёт первой волны 2025 года показывает, что экосистема TBC Uzbekistan усиливает свои позиции за счёт синергии между банковскими и финтех-продуктами — TBC Bank укрепляется среди крупнейших банков, а payme сохраняет лидерство в цифровых платежах.