TBC Bank Group PLC 2023 yil uchun natijalarni e’lon qildi
2024-yil 16-fevral kuni yil yakunlariga bag‘ishlab o‘tkazilgan uchrashuvda “TBC Bank Group PLC” menejmenti 2023-yil uchun natijalarni taqdim etdi. “TBC Group Uzbekistan”ning muvaffaqiyatli faoliyatiga doir muhim ko‘rsatkichlar taqdimotning diqqat markaziga aylandi. Hisobotda O‘zbekistondagi ekotizimning muhim jihatlari va yutuqlariga urg‘u berildi.
Muhim ko‘rsatkichlar:
• Foydalanuvchilik bazasining sezilarli darajada kengayishi: foydalanuvchilar soni sezilarli darajada oshib, 15.7 mln kishiga yetdi. Ushbu ko‘rsatkich “TBC Group”ning mamlakatdagi toboro kengroq faoliyatini va mijozlarning kompaniya xizmatlariga bo‘lgan ishonchini ko‘rsatadi. Mamlakatdagi eng yirik to‘lov servislaridan biri bo‘lgan “Payme”ning har oylik faol foydalanuvchilari (MAU) soni sezilarli darajada oshdi (800 ming kishiga) va 3.4 mln.ga yetdi. Bir vaqtning o‘zida har kunlik faol foydalanuvchilar (DAU) soni shu davr uchun 90 ming kishiga oshib, 473 ming kishiga yetdi. “TBC Bank Uzbekistan”ning har oylik faol foydalanuvchilari (MAU) soni 2,3 baravarga oshdi va 965 ming foydalanuvchini tashkil qildi.
• Kredit portfelining shiddat bilan o‘sishi: kredit portfeli 2,3 baravarga oshib, $301.7 mln.ni tashkil qildi. Bu kengayish mijozlarning “TBC Bank Uzbekistan” takliflariga bo‘lgan ishonchini va bankning ularning moliyaviy ehtiyojlarini samarali qondira olish qobiliyatini aks ettiradi.
• Mijozlar mablag‘lari portfelining sezilarli darajada o‘sishi: mijozlar mablag‘lari portfeli shiddat bilan o‘sib, $219 mln.ga yetdi. Ushbu sakrash mijozlarning “TBC Bank Uzbekistan” depozit mahsulotlariga va xizmatlariga bo‘lgan ishonchini ko‘rsatadi hamda uning bozordagi pozitsiyasini qo‘shimcha ravishda mustahkamlaydi.
• Daromadning sezilarli darajada yaxshilanishi: guruhning sof foydasi sezilarli darajada oshdi va $21.8 mln.ga yetdi, bu 26% ROE ga teng.
• Bank tomonidan zararsiz ishlash va daromadlilik nuqtasiga erishilishi: “TBC Bank Uzbekistan” 2023 yilda zararsiz ishlash nuqtasiga erishdi va uni $5.4 mln miqdoridagi sof foyda bilan yakunladi. Bu, bank to‘liq raqamli ekanini va bank litsenziyasi olinganidan buyon bor-yo‘g‘i uch yil o‘tganini inobatga olgan holda, ulkan yutuq hisoblanadi. Dunyodagi sanoqli banklargina bunday qisqa muddat ichida zararsiz ishlash nuqtasiga erishgan.
• Bankka rekord miqdorda yillik sarmoyaning kiritilishi: bunday hayratlanarli o‘sish fonida aksiyadorlar bankni barqaror va mustahkam qo‘llab-quvvatlashda davom etmoqda. 2023-yilda $50.5 mln miqdorida rekord yillik sarmoya qiritildi, bank faoliyatining 3 yili davomida bank sarmoyasiga yo‘naltirilgan investitsiyalarn6ing umumiy hajmi $129.9 mln.ga yetdi.
• Muhim tayinlovlar: xalqaro biznes rahbari lavozimiga ilgari “Tinkoff” guruhida CEO lavozimida ishlagan Oliver Xyuzning tayinlanigi "TBC Group” jamoasidagi muhim yangiliklardan biriga aylandi. Uning tajriba va ko‘nikmalari “TBC Group Uzbekistan” CEO Nika Kurdiani bilan birgalikda yaqin yillarda biznesning O‘zbekistonda yanada yuqoriroq darajaga chiqishiga ko‘maklashadi.
2023-yilgi natijalar “TBC Group Uzbekistan”ning hayratlanarli muvaffaqiyatini ko‘rsatadi. “TBC Group Uzbekistan” CEO Nika Kurdiani quyidagilarni qayd etadi: «Biz nafaqat o‘sishda davom etyapmiz (xodimlarimiz soni 1.2 mingga yetdi), balki bu sohada yangi standartlarni ham yaratyapmiz. Bizning missiyamiz – bank xizmatlarini shunchaki onlayn tarzda taqdim etish emas, balki moliya bozori landshaftini o‘zgartirishdir. 2023-yil – bu bizning innovatsiyalar va muvaffaqiyatli kelajak sari yo‘limizning boshlanishi».
TBC Group Uzbekistan
Bugun “TBC Group Uzbekistan” O‘zbekistondagi uchta fintex-kompaniyadan iborat: “TBC Bank Uzbekistan”, “TBC Rassrochka” va “Payme” to‘lov servisi.
“TBC Bank Uzbekistan” — O‘zbekistondagi birinchi dijital-bank. “TBC Bank Group PLC”ning bir qismi hisoblanadi. O‘z faoliyatini 2020-yilda boshlagan “TBC Bank Uzbekistan” o‘zining innovatsion moliyaviy texnologiyalar platformalari yordamida mijozlarga xizmat ko‘rsatgan va mobil ilova orqali chakana bank yechimlarini taklif qilgan holda shiddat bilan rivojlanmoqda. Bugungi kunda 4 mln.dan ortiq ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchi uyidan chiqmasdan turib bank xizmatlaridan foydalanish imkoniyatiga ega. “Odamlarning hayotini osonlashtiramiz” – “TBC Bank” faoliyatining asosiy ishlash tamoyili. Raqamli texnologiyalarni hayotning barcha sohalariga ilgari surar ekan, TBC jamoasi nafbatlar, ofislar, byurokratiya, murakkab jarayonlar, uzoq kutishlardan xoli bankni yaratmoqda.
Payme — O‘zbekistonning moliyaviy texnologiyalar sohasidagi yetakchi kompaniyalardan biri. Butun mamlakat bo‘ylab 11,6 mln.dan ortiq foydalanuvchi kundalik vazifalarni hal qilishda to‘lov ilovasiga ishonch bildirmoqda. “Payme” foydalanuvchilarga kartadan kartaga o‘tkazmalarni, kommunal va davlat xizmatlari to‘lovlarini amalga oshirish, o‘z mablag‘larini boshqarish, qahvaxona va restoranlarda to‘lash va boshqa ko‘plab ishlarni bajarish imkoniyatini taqdim etadi. “Payme” 2012-yilda internet-ekvayring tizimi sifatida tashkil qilingan. 2016-yilda o‘zining asosiy mahsuloti – “Payme” mobil ilovasini ishga tushirdi. 2019-yil aprelida “TBC” guruhi “Payme”ning 51% ulushini $5,5 mln.ga sotib oldi, o‘sha paytda kompaniya $10,8 mln.ga baholangandi. 2023 yil may oyida “TBC Group Uzbekistan” “Payme” servisining $113,6 mln.ga baholangan qolgan 49% aksiyalarini sotib oldi va mintaqada o‘zining moliyaviy texnologiyalar sohasidagi yetakchiligini mustahkamladi.
“TBC Bank Group PLC” ("TBC PLC") — London fond birjasida TBCG simvoli ostida ro‘yxatga olingan va “FTSE 250*” indeksiga kiruvchi kompaniya.  “TBC PLC” kompaniyasi “TBC Bank” AJ («TBC Bank») va kompaniyalar guruhining ona kompaniyasi hisoblanadi, 2020-yilga qadar ularning faoliyati Gruziya moliya sektorida va u bilan bog‘liq sohalarda jamlangan edi. Shuningdek “TBC PLC” Gruziyadagi eng yirik raqamli ekotizim – TNET orqali nomoliyaviy xizmatlarni ham taqdim etadi. 2020-yilda “TBC PLC” o‘z faoliyatini O‘zbekistonga kengaytirdi.

TBC Bank Group PLC объявили результаты за 2023 год
На встрече, посвященной итогам года, состоявшейся 16 февраля 2024 года, менеджмент TBC Bank Group PLC представил результаты за 2023 год. В центре внимания презентации оказались ключевые показатели, касающиеся успешной деятельности TBC Group Uzbekistan. Данный отчет выделил важные моменты и достижения экосистемы в Узбекистане.
Ключевые показатели:
Значительное расширение пользовательской базы: количество пользователей значительно выросло, достигнув 15.7 млн. Этот показатель подчеркивает все большее присутствие TBC Group в стране и доверие клиентов к ее услугам. Количество ежемесячных активных пользователей (MAU) Payme, одного из крупнейших платежных сервисов в стране, значительно увеличилось (на 800 тыс.) и достигло 3.4 млн., в то время как количество ежедневно активных пользователей (DAU) за тот же период увеличилось на 90 тыс. и достигло 473 тыс. Количество ежемесячных активных пользователей (MAU) TBC Bank Uzbekistan увеличилось в 2,3 раза и достигло 965 тысяч пользователей.
Стремительный рост кредитного портфеля: кредитный портфель вырос более чем в 2,3 раза и составил $301.7 млн. Это расширение отражает доверие клиентов к предложениям TBC Bank Uzbekistan и его способности эффективно удовлетворять их финансовые потребности.
Существенный рост портфеля клиентских средств: портфель клиентских средств стремительно вырос, достигнув $219 млн. Этот скачок подчеркивает растущее доверие клиентов к депозитным продуктам и услугам TBC Bank Uzbekistan, дополнительно укрепляя его позицию на рынке.
Значительное улучшение прибыльности: чистая прибыль группы значительно выросла, достигнув $21.8 млн, что эквивалентно 26% ROE.
Достижение точки безубыточности и прибыльности банком: TBC Bank Uzbekistan достиг точки безубыточности в 2023 году и завершил год с чистой прибылью в размере $5.4 млн. Это выдающееся достижение, учитывая, что банк полностью цифровой и с момента получения банковской лицензии прошло всего три года. Лишь немногие банки в мире достигли точки безубыточности за такой короткий срок.
Рекордное ежегодное вливание капитала в банк: в свете впечатляющего роста акционеры продолжают оказывать крепкую и непоколебимую поддержку банку. В 2023 году было совершено рекордное ежегодное вливание капитала в размере $50.5 миллионов, общий объем инвестиций в капитал за 3 года существования банка достиг $129.9 миллионов.
Важные назначения: важным пополнением в команде TBC Group стало назначение на должность руководителя международного бизнеса Оливера Хьюза, ранее занимавшего пост CEO в группе «Тинькофф». Его опыт и навыки, совместно с CEO TBC Group Uzbekistan Никой Курдиани и всей командой поспособствуют выходу бизнеса в Узбекистане на еще более высокий уровень в ближайшие годы.
Результаты 2023 года подчеркивают впечатляющий успех TBC Group Uzbekistan. Ника Курдиани, CEO TBC Group Uzbekistan отметил: «Мы не только продолжаем расти (нас уже более 1.2 тыс. сотрудников), но и создаем новые стандарты в индустрии. Наша миссия — не просто предоставлять банковские услуги онлайн, а изменять ландшафт финансового рынка. 2023 год — это лишь начало нашего пути к инновациям и успешному будущему».
TBC Group Uzbekistan
Сегодня TBC Group Uzbekistan представляет собой три финтех-компании в Узбекистане — TBC Bank Uzbekistan, TBC Рассрочка и платежная сервис Payme.
TBC Bank Uzbekistan — первый диджитал-банк в Узбекистане. Является частью TBC Bank Group PLC. Начав свою деятельность в 2020 году, TBC Bank Uzbekistan стремительно развивается, обслуживая клиентов с помощью своей инновационной финтех-платформы, предлагая розничные банковские решения через мобильное приложение. Сегодня более 4 млн зарегистрированных пользователей имеют доступ к банковским услугам, не выходя из дома. «Делаем жизнь людей проще» — главный принцип работы TBC Bank. Продвигая цифровые технологии во все сферы жизни, команда TBC строит банк свободный от очередей, офисов, бюрократии, сложных формулировок, долгих ожиданий.
Payme — одна из ведущих компаний в сфере финтех-индустрии Узбекистана. Более 11,6 миллионов пользователей по всей стране доверяют платежному приложению в решении ежедневных задач. Payme предоставляет пользователям возможность совершать переводы с карты на карту, платить за коммунальные и государственные услуги, управлять своими финансами, платить в кафе и ресторанах и многое другое. Payme была основана в 2012 году как система интернет-эквайринга. В 2016 году компания запустила свой основной продукт — мобильное приложение Payme. В апреле 2019 года TBC приобрёл 51% доли Payme за $5,5 млн с оценкой компании в $10,8 млн. В мае 2023 года TBC Group Uzbekistan приобрела оставшиеся 49% акций Payme, оцененные в $113,6 млн, утверждая своё лидерство в финтех-индустрии региона.
TBC Bank Group PLC ("TBC PLC") — компания, зарегистрированная на Лондонской фондовой бирже под символом TBCG и входящая в индекс FTSE 250*. TBC PLC является материнской компанией АО TBC Bank («TBC Банк») и группы компаний, деятельность которых до 2020 года сосредоточена в финансовом секторе Грузии и связанных с ним областях. TBC PLC также предоставляет нефинансовые услуги через TNET — крупнейшую цифровую экосистему в Грузии.
В 2020 году TBC PLC расширила свою деятельность в Узбекистане.
* TBC PLC котируется на Лондонской фондовой бирже под символом TBCG и входит в индекс FTSE 250*. Она также является членом серии индексов FTSE4Good и индекса MSCI United Kingdom Small Cap.