TBC Bank Uzbekistan o‘zbek so‘mida ilk marotaba chiqarilgan obligatsiyalar joylashtirilishini amalga oshirdi
04.12.2024
Toshkent, 2024-yil 5-dekabr — O‘zbekistondagi eng yirik raqamli bank bo‘lgan va London fond birjasida ro‘yxatdan o‘tgan TBC Bank Group PLC tarkibiga kiruvchi TBC Bank Uzbekistan bir yil muddatga o‘zbek so‘midagi ilk marotaba chiqarilgan obligatsiyalarning joylashtirilishi haqida e’lon qiladi.
TBC Bank Uzbekistan — O‘zbekistonda milliy valyutada obligatsiyalar chiqargan birinchi raqamli bank. Joylashtirish hajmi 40 milliard so‘mni (3,11 million AQSh dollari), daromadlilik esa 24% ni tashkil etdi. Jalb qilingan mablag‘lar TBC kompaniyasining O‘zbekiston bozorida biznesini kengaytirishga yo‘naltiriladi. O‘zbekiston aholi soni bo‘yicha Markaziy Osiyoning eng yirik mamlakati hisoblanadi va bu yerda kompaniya 2020-yildan boshlab raqamli bank xizmatlarini faol rivojlantirib kelmoqda.
O‘zbekiston tomonidan 2019-yilda suveren yevrobondlarning birinchi marta muvaffaqiyatli joylashtirilishi keyinchalik ham suveren, ham korporativ emitentlar tomonidan AQSh dollarida va milliy valyutada keng ko‘lamli obligatsiyalar chiqarilishiga asos bo‘ldi. O‘shandan buyon mamlakatning moliya bozori barqaror o‘sib, jadal rivojlanib kelmoqda hamda xalqaro investorlarning e’tiborini tobora ko‘proq jalb etmoqda.
Obligatsiyalarning debyut chiqarilishi TBC Uzbekistan uchun yana bir muhim voqeaga aylandi. TBC Uzbekistan tarkibiga TBC Bank Uzbekistan, Payme va Payme Nasiya kiradi, mamlakat bo‘yicha uning ro‘yxatdan o‘tgan unikal foydalanuvchilari soni esa 17 millionga yetgan. Debyut obligatsiyalarining joylashtirilishi TBC Bank Uzbekistan’ning moliyalashtirish manbalarini yanada diversifikatsiya qilishga bo‘lgan intilishini aks ettiradi. TBC mamlakatdagi eng yirik raqamli bank hisoblanadi va mahalliy hamda xorijiy investorlarni milliy kapital bozorlariga jalb etishga faol hissa qo‘shib kelmoqda.
"Biz o‘zbek so‘midagi ilk obligatsiyalar chiqarilishini e’lon qilishdan g‘oyat mamnunmiz. Bitim TBC Capital ko‘magida amalga oshirildi va mahalliy bozorda Tat Reestr broker vazifasini bajaradi. Ushbu joylashtirish ham TBC uchun, ham umuman O‘zbekiston moliya bozori uchun muhim bosqich hisoblanadi: u bizning mintaqani iqtisodiy rivojlantirishga va Markaziy Osiyoda o‘z faoliyatini kengaytirishni istagan investorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishga bo‘lgan intilishimizni aks ettiradi. Mablag‘ manbalari difersifikatsiyasini amalga oshirish va O‘zbekistondagi mavqeimizni mustahkamlashni davom ettirar ekanmiz, mamlakat moliya bozorini rivojlantirishga yanada salmoqliroq hissa qo‘shishga intilamiz".
TBC Uzbekistan Markaziy Osiyoda bank sektorining raqamli o‘zgarishini yetakchi kuch sifatida boshqarmoqda va moliyaviy xizmatlar kelajagini shakllantirish uchun zamonaviy texnologiyalarni joriy etmoqda. O‘zining texnologik platformasiga asoslangan holda, TBC Uzbekistan barcha xizmatlarni faqat raqamli kanallar orqali taqdim etadi va tez sur’atlar bilan rivojlanayotgan uchta fintech-biznesini o‘z ichiga oladi – TBC Bank Uzbekistan, Payme va Payme Nasiya.
Obligatsiyalarning chiqarilishi TBC Uzbekistan’ning barqaror rivojlanishini tasdiqlovchi muvaffaqiyatli moliyaviy bitimlar qatoridagi navbatdagi qadam bo‘ldi. Yil boshidan buyon TBC Bank Uzbekistan jami 105 million AQSh dollari miqdorida moliyalashtirish jalb qildi, jumladan bularga FMO (Gollandiya tadbirkorlikni rivojlantirish banki)dan 40 million AQSh dollari miqdoridagi kredit, Shveysariyalik responsAbility Investments AG impact-investordan umumiy qiymati 20 million AQSh dollari bo‘lgan kredit liniyalari, BlueOrchard’dan 25 million AQSh dollari miqdoridagi qarz mablag‘lari, YETRB’dan 10 million AQSh dollari miqdoridagi kredit hamda Triple Jump orqali Global Gender-Smart Fund (GGSF)dan 10 million AQSh dollari miqdoridagi mablag‘ kiradi.
TBC Uzbekistan – London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiruvchi, Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimidir.
TBC Uzbekistan tarkibiga uchta tez rivojlanayotgan fintech-biznes kiradi: TBC UZ mobil banki, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar uchun mo‘ljallangan Payme ilovasi, hamda jadal sur’atda rivojlanib borayotgan payme nasiya muddatli to‘lov xizmati.
TBC Uzbekistan o‘zining texnologik platformasi, xalqaro jamoa tajribasi va iste’molchi kreditlashga qaratilgan strategiyasiga asoslanib, jadal rivojlanib bormoqda. Kompaniya bank xizmatlari kirib kelishi past darajada bo‘lgan, ammo raqamli texnologiyalarni yaxshi tushunadigan aholi orasida zamonaviy moliyaviy yechimlarga talab o‘sib borayotgan bozor imkoniyatlaridan samarali foydalanmoqda.
TBC Uzbekistan o‘z faoliyatini boshlagandan ikki yil o‘tib foyda keltira boshladi va dunyodagi raqamli banklar orasida rekord o‘rnatdi; shu paytgacha uning ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilari soni 17 millionga yetdi. 2024-yilning dastlabki to‘qqiz oyi yakuniga ko‘ra, sof foyda 27 million AQSh dollarini tashkil etdi, kredit va omonat portfellari hajmi esa o‘tgan yilga nisbatan mos ravishda 99% va 66% ga oshdi. TBC Bank Uzbekistan Fitch Ratings yetakchi reyting agentligi tomonidan BB- barqaror reytingiga ega bo‘ldi (O‘zbekistonning mamlakat reytingi darajasida).

TBC Bank Uzbekistan разместил дебютный выпуск облигаций в узбекских сумах
Ташкент, 5 декабря 2024 г. — TBC Bank Uzbekistan, крупнейший в стране цифровой банк, входящий в состав TBC Bank Group PLC с листингом на Лондонской фондовой бирже, объявляет о размещении дебютного выпуска облигаций в узбекских сумах сроком на один год.
TBC Bank Uzbekistan — первый цифровой банк в Узбекистане, выпустивший облигации в национальной валюте. Объем размещения составил 40 млрд сумов (3,11 млн долл. США), доходность — 24%. Привлеченные средства будут направлены на расширение бизнеса TBC на быстрорастущем рынке Узбекистана — крупнейшей страны Центральной Азии по численности населения, где компания активно развивает цифровые банковские услуги с 2020 г.
Первое успешное размещение Узбекистаном суверенных еврооблигаций в 2019 г. заложило основу для последующих масштабных выпусков облигаций суверенными и корпоративными эмитентами как в долларах США, так и в национальной валюте. С тех пор финансовый рынок страны уверенно растет и динамично развивается, привлекая все больше внимания международных инвесторов.
Дебютный выпуск облигаций стал еще одним значимым событием для TBC Uzbekistan, в состав которого входят TBC Bank Uzbekistan, Payme и Payme Nasiya, а число уникальных зарегистрированных пользователей в стране составляет 17 миллионов. Размещение дебютных облигаций отражает стремление TBC Bank Uzbekistan к дальнейшей диверсификации источников фондирования. TBC является крупнейшим цифровым банком в стране и активно способствует привлечению местных и иностранных инвесторов на национальные рынки капитала.
Ника Курдиани, генеральный директор TBC Uzbekistan:
«Мы рады объявить о выпуске дебютных облигаций в узбекских сумах. Сделка прошла при поддержке TBC Capital, а в качестве брокера на местном рынке выступил Tat Reestr. Это размещение – важный этап как для TBC, так и для финансового рынка Узбекистана в целом: оно отражает нашу приверженность экономическому развитию региона и созданию новых возможностей для инвесторов, заинтересованных в расширении своего присутствия в Центральной Азии. Продолжая диверсифицировать источники фондирования и укреплять свое присутствие в Узбекистане, мы стремимся внести еще более значимый вклад в развитие финансового рынка страны».
TBC Uzbekistan является главным драйвером цифровой трансформации банковского сектора в Центральной Азии и внедряет передовые технологии для формирования будущего финансовых услуг. Работая на базе собственной технологической платформы, TBC Uzbekistan предоставляет все услуги исключительно через цифровые каналы и включает в себя три динамично растущих финтех-бизнеса — TBC Bank Uzbekistan, Payme и Payme Nasiya.
Выпуск облигаций стал очередным шагом в серии успешных финансовых сделок TBC Uzbekistan, подтверждающих устойчивое развитие компании. С начала года TBC Bank Uzbekistan привлек финансирование на общую сумму 105 млн долл. США, в том числе кредит в размере 40 млн долл. США от FMO (голландского банка развития предпринимательства), кредитные линии на общую сумму 20 млн долл. США от швейцарского импакт-инвестора responsAbility Investments AG, долговое финансирование в размере 25 млн долл. США от BlueOrchard, кредит в размере 10 млн долл. США от ЕБРР и в размере 10 млн долл. США — от Global Gender-Smart Fund (GGSF) через Triple Jump.
TBC Uzbekistan стал прибыльным через два года после запуска, установив рекорд среди цифровых банков мира; с тех пор число его зарегистрированных пользователей достигло 17 миллионов. По итогам первых девяти месяцев 2024 г. чистая прибыль составила 27 млн долл. США, а размер кредитного и депозитного портфелей увеличился на 99% и 66% в годовом сопоставлении соответственно. TBC Bank Uzbekistan имеет рейтинг BB- от ведущего рейтингового агентства Fitch Ratings (на уровне странового рейтинга Узбекистана), прогноз «стабильный».