TBC Uzbekistan onlayn sug‘urta xizmatlarini ishga tushirmoqda va ekotizimni kengaytirish yo‘lida yangi segmentga chiqmoqda
03.07.2025
Toshkent, O‘zbekiston, 2025-yil 4-iyul TBC Uzbekistan uchun o‘z sug‘urta kompaniyasi — TBC Sug‘urta’ning tashkil etilishi muhim strategik qadam bo‘lib, bu kompaniyaga sug‘urtalash yo‘nalishini yo‘lga qo‘yish va ekotizimdagi barcha mahsulotlar o‘rtasidagi sinergiyani kuchaytirish imkonini beradi.
TBC Sugurta 2025-yil mart oyida Milliy istiqbolli loyihalar agentligidan hayotni sugurtalash boyicha litsenziyani qolga kiritib, aprel oyidayoq oz faoliyatini boshladi. Kompaniya faoliyatining dastlabki uch oyida sezilarli natijalarga erishdi: 140 000 dan ortiq sugurta polisi rasmiylashtirildi, sugurta mukofotlari hajmi esa 2.97 mln AQSh dollaridan oshdi.
Onlayn sug‘urta — bu sug‘urta polislarini rasmiylashtirish va boshqarish bo‘yicha to‘liq raqamli xizmat bo‘lib, ofisga borishni talab qilmaydi. TBC Sugurta polisini TBC UZ mobil ilovasi orqali kreditga ariza topshirish jarayonida rasmiylashtirish mumkin. Bu esa xizmatni mijozlar uchun yanada qulay va ochiq qiladi.
«Biz sug‘urtani TBC ekotizimining ajralmas qismi deb bilamiz. U mijozlarga o‘z moliyaviy qarorlarini ishonch bilan qabul qilish va o‘zlarini himoyalangan his etishda yordam beradi. Kelgusida ham bu yo‘nalishni rivojlantirib, har bir mahsulot boshqasini to‘ldirib turadigan va mijozlar uchun yanada ko‘proq qiymat yaratadigan raqamli ekotizim arxitekturasini barpo etamiz. Sug‘urta ushbu jarayonning muhim qismiga aylanib, mijozlarning ekotizimga bo‘lgan ishonchini mustahkamlashga xizmat qiladi».
TBC Sug‘urtaga 25 yillik tajribaga ega yuqori malakali menejer — Yekaterina Lotuashvili rahbarlik qilmoqda. U Gruziya va Buyuk Britaniya sug‘urta bozorlarida, jumladan, dunyodagi yetakchi sug‘urta bozori bo‘lgan Lloyd’s of London’da faoliyat yuritgan. Yekaterina boshqaruv va tijorat tajribasini bank sug‘urtasi, sug‘urta xavfini boshqarish, sug‘urta mahsulotlarini ishlab chiqish va mijozlar tajribasini yaxshilashga doir amaliy ko‘nikmalar bilan samarali birlashtirgan mutaxassis. Uning rahbarligi ostida kredit olish jarayonida hayotni sug‘urtalash xizmati muvaffaqiyatli ishga tushirildi. Kelgusida ushbu xizmat TBC Uzbekistan’ning boshqa mahsulotlaridan foydalanuvchilar uchun ham mavjud bo‘ladi.
Yekaterina Lotuashvili, CEO TBC Sug‘urta:
«Atrofimizdagi dunyo oldindan aytib bo‘lmaydigan voqealarga to‘la, va har qanday kutilmagan holat moliyaviy yo‘qotishlarga olib kelishi mumkin. Sug‘urta — bu o‘zingizni kutilmagan yo‘qotishlardan himoya qilish va shaxsiy byudjet barqarorligini saqlab qolishning qulay hamda ishonchli vositasidir. Onlayn format esa sug‘urtani har kim uchun qulay qilib, butun sohaning rivojlanishini tezlashtiradi».
TBC Sug‘urta to‘liq raqamli yechimlar va sug‘urta mahsulotlari qatorini bosqichma-bosqich kengaytirish orqali O‘zbekiston sug‘urta bozorining rivojlanishiga hissa qo‘shishni maqsad qilgan. 19,7 million foydalanuvchiga ega ekotizim, brendning yuqori darajadagi tanilganligi va mijozlar ishonchi tufayli kompaniya hayotni sug‘urtalash va boshqa shaxsiy sug‘urta mahsulotlari segmentida yetakchi o‘rinlarni egallashga intilmoqda.
TBC Sug‘urta haqida
«TBC Sug‘urta» AJ — TBC Uzbekistan tarkibiga kiruvchi sug‘urta kompaniyasi hisoblanadi. Kompaniya hayotni sug‘urtalash (I–VII sinflar) hamda ixtiyoriy umumiy sug‘urta (1, 2 va 18-sinflar) yo‘nalishlarida faoliyat yuritadi.

TBC Uzbekistan запускает онлайн-страхование и выходит в новый сегмент для дальнейшего расширения экосистемы
03.07.2025
Ташкент, Узбекистан, 4 июля 2025 — Создание собственной страховой компании TBC Sug‘urta — это важный стратегический шаг, который открывает для TBC Uzbekistan целое направление страхования и усиливает синергию между всеми продуктами экосистемы.
TBC Sug‘urta получила лицензию в области страхования жизни от Национального агентства перспективных проектов в марте 2025 года и уже в апреле начала операционную деятельность. За первые три месяца работы компания уже показала значимые результаты, выдав более 140 000 страховых полисов — объём страховых премий превысил $2,97 млн.
Онлайн-страхование — полностью цифровой сервис оформления и обслуживания страховых полисов без необходимости визита в офис. Получить полис TBC Sug‘urta можно при подаче заявки на кредит в мобильном приложении TBC UZ, что делает процесс максимально доступным и удобным для клиентов.
«Мы смотрим на страхование как на неотъемлемую часть экосистемы TBC, которая помогает клиентам чувствовать себя более защищёнными и уверенными в своих финансовых решениях. Мы будем развивать это направление и дальше, чтобы строить продуманную архитектуру цифровой экосистемы, где каждый продукт дополняет другой и увеличивает ценность для клиентов. Страхование станет ключевым элементом этого процесса, помогая укрепить доверие к нашей экосистеме», — отмечает Ника Курдиани, CEO TBC Uzbekistan.
Возглавила TBC Sug‘urta Екатерина Лотуашвили — топ-менеджер с 25-летним опытом работы в страховых компаниях Грузии и Великобритании, включая Lloyd's of London, лидера на мировом страховом рынке. Екатерина сочетает управленческую и коммерческую экспертизу с практическим опытом развития банковского страхования, разработки страховых продуктов и управления страховыми рисками. Под её руководством TBC Uzbekistan успешно запустила программу страхования жизни при получении кредита. В дальнейшем эта услуга станет доступна также пользователям других продуктов экосистемы.
«Мир вокруг нас непредсказуем, поэтому любой непредвиденный случай может обернуться незапланированными финансовыми потерями. Страхование — доступный и надёжный инструмент, который помогает защитить себя от таких рисков и сохранить стабильность личного бюджета. А онлайн-формат делает его доступным каждому и тем самым ускоряет развитие всей отрасли», — говорит Екатерина Лотуашвили, CEO TBC Sug‘urta.
TBC Sug‘urta внесет вклад в развитие страхового рынка Узбекистана на основе полностью цифровых решений и расширения линейки страховых продуктов. Благодаря доступу к 19,7 миллионам пользователей экосистемы, высокой узнаваемости бренда и лояльности клиентов компания стремится занять лидирующие позиции в сегменте страхования жизни и других продуктов личного страхования.
О TBC Sug‘urta
АО «TBC Sug‘urta» — страховая компания, входящая в состав TBC Uzbekistan. Работает в сферах страхования жизни (классы I–VII) и добровольного общего страхования (классы 1, 2, 18).