Toshkent, O‘zbekiston — 2024-yil 27-dekabr — O‘zbekistondagi eng katta raqamli bank — TBC Bank ikki yil muddatga 10 mln AQSH dollariga teng o‘zbek so‘midagi korporativ obligatsiyalarning ikkinchi seriyasi joylashtirilganini e’lon qildi. Qimmatli qog‘ozlar "Toshkent" Respublika fond birjasida savdoga chiqarildi. Bu shartnoma kompaniyaning qanchalik tez o‘sayotgani va mamlakat moliya sohasini rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasini ko‘rsatib berdi.
Obligatsiyalar hajmi 128 mlrd so‘mni, daromadliligi esa 24 foizni tashkil qildi. Bu O‘zbekistonda raqamli bank chiqargan eng yirik obligatsiya va mamlakat miqyosida eng katta korporativ shartnomalardan biri. TBC Capital va Avesta Investment Group birgalikda ushbu bitim tashkilotchilari bo‘lishdi. Yig‘ilgan pullar kelgusida TBC biznesining O‘zbekistondagi daromadini yanada oshirishga  sarflanadi.
Bu obligatsiyalar hajmi dastlabkisidan uch baravardan ko‘proq bo‘lib, u investorlarning bankning o‘sish strategiyasiga va uning bozordagi mustahkam o‘rniga ishonishini ko‘rsatadi. TBC Bank, payme ilovasi va payme nasiya muddatli to‘lov xizmati TBC Uzbekistan ekotizimining tarkibiga kiradi va 17 mln foydalanuvchiga ega. 2024-yilda TBC Uzbekistan yuqori sur’atda o‘sdi: yilning dastlabki to‘qqiz oyida kompaniyaning kredit portfeli yillik hisobda 99 foizga oshib, 460 mln AQSH dollariga yetdi, umumiy operatsion daromad 94 foizga oshib, 102 mln AQSH dollarini tashkil qildi.
"Ushbu muvaffaqiyatli chiqarilgan qimmatli qog‘ozlar investorlarning “TBC Uzbekistan”ning yuqori natijalari, texnologik innovatsiyalari va kompaniyaning tez rivojlanayotgan O‘zbekiston bozoridagi imkoniyatlardan to‘liq foydalanish qobiliyatiga ishonchini ko‘rsatadi. Bizning eng muhim vazifamiz — moliyaviy xizmatlarning qulayligi va ommabopligini oshiradigan innovatsion yechimlarni yaratish. Daromadli o‘sish strategiyasi doirasida biz moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilishga va shu bilan birga mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirishga hissa qo‘shishga intilamiz".
Bitim TBC Capital va Avesta Investment Group tomonidan hamkorlikda tuzildi. Ularning kapital bozorlaridagi tajribasi jarayonning muvaffaqiyatida hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘ldi. Kompaniyalarning strategik yordami va shartnomani mukammal ishlab chiqilganligi qimmatli qog‘ozlarni barcha manfaatdor tomonlar kutganidek  chiqarishga imkon berdi.
Jarayonda yetakchi institutsional investorlar ham ishtirok etishdi: Abu Dhabi Uzbek Investment (ADUI) chiqarilgan obligatsiyalarning 70 foizini, Ozarbayjon-O‘zbekiston investitsiya kompaniyasi (OO‘IK) esa qolgan 30 foizini sotib oldi. ADUI va OO‘IK — Abu-Dabi taraqqiyot jamg‘armasi, Ozarbayjon Iqtisodiyot vazirligi va O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi yordamida tashkil etilgan yirik kvazidavlat investitsiya fondlaridir.
2024-yil TBC Uzbekistan uchun jalb qilingan mablag‘lar bo‘yicha rekord yili bo‘ldi: obligatsiya qarzlarini chiqarishdan tashqari, bank kapitalga 75 mln AQSH dollari miqdorida investitsiyalar va 105 mln AQSH dollari hajmida boshqa moliyaviy mablag‘lar jalb qildi. Ushbu mablag‘lar bankning tez o‘sishini qo‘llab-quvvatlash uchun kredit portfelini kengaytirish va moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish imkonini berdi. Moliyalashtirish bo‘yicha asosiy hamkorlar quyidagilar bo‘ldi: FMO (40 mln AQSH dollari miqdoridagi kredit), responsAbility Investments AG (umumiy summasi 20 mln AQSH dollari bo‘lgan kredit liniyalari), BlueOrchard (25 mln AQSH dollari miqdoridagi qarz mablag‘lari) va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Global Gender-Smart Fund (GGSF) bilan birgalikda Triple Jump orqali (10 mln AQSH dollari miqdoridagi kredit).
Sarvar Hamidov, Abu Dhabi Uzbek Investment bosh ijrochi direktori:
"Biz TBC Bankning ushbu muhim obligatsiyalar chiqarilishida ishtirok etayotganimizdan xursandmiz va O‘zbekiston hamda uning moliya sohasining jadal iqtisodiy o‘sishiga ishonamiz. Bu bitim TBC Bankning mamlakatdagi yetakchi raqamli bank sifatidagi o‘rnini va uning innovatsiyalarni rivojlantirish hamda moliyaviy xizmatlar ommabopligini oshirishdagi strategik rolini ko‘rsatib beradi. Joylashtirishda ishtirok etish orqali biz O‘zbekiston iqtisodiyotini faol diversifikatsiya qilishni va barqaror raqamli moliyaviy ekotizimlarni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlamoqdamiz. Bu esa biznes uchun yangi imkoniyatlar yaratadi va mamlakat aholisining yashash sifatini yaxshilaydi."
Nazim Gadjiyev, Ozarbayjon-O‘zbekiston investitsiya kompaniyasi bosh direktori:
TBC Bank obligatsiyalarini chiqarishi va ularni OVIK sotib olishi mintaqa moliya bozorini rivojlantirishdagi muhim voqeadir. Ushbu bitim O‘zbekistonga investitsiya kiritishga qiziqishining ortishi va xalqaro investorlarning mamlakat iqtisodiyotining barqarorligi hamda rivojlanish salohiyatiga ishonchini ko’rsatadi.
OVIK bank sohasi va moliyaviy texnologiyalar kabi strategik ahamiyatga ega sektorlarning o‘sishiga hissa qo‘shadigan kompaniyalarga sarmoya kiritadi. Ushbu bitim TBC Bankning moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirishi va bankka muvaffaqiyatli o‘sish, innovatsiyalarni joriy qilish hamda mamlakat biznesi va aholisi uchun sharoitlarni yaxshilash imkonini berishiga ishonamiz.
Obligatsiyalarni chiqarishdagi ishtirokimiz barqaror o‘sayotgan biznes bilan hamkorlik qilish maqsadimizga mos va rivojlanayotgan bozorlarga uzoq vaqtli investitsiyalar kiritish uchun yangi imkoniyatlar ochadi."

TBC Bank разместил один из самых крупных выпусков корпоративных облигаций в Узбекистане
Ташкент, Узбекистан — 27 декабря 2024 г. — TBC Bank, крупнейший в стране цифровой банк, объявляет о размещении второго выпуска корпоративных облигаций на сумму 10 млн долл. США в узбекских сумах сроком на два года. Ценные бумаги будут обращаться на Республиканской фондовой бирже «Тошкент». Эта сделка — еще одно свидетельство быстрого роста компании и ее содействия развитию финансового сектора страны.
Объем выпуска составил 128 млрд сумов, а доходность — 24%. Это крупнейшее по объему размещение облигаций цифровым банком в Узбекистане и одно из самых масштабных корпоративных размещений в стране. Организаторами сделки совместно выступили TBC Capital и Avesta Investment Group. Привлеченные средства будут направлены на дальнейший прибыльный рост бизнеса TBC на перспективном рынке Узбекистана.
Этот выпуск более чем в три раза превышает объем дебютного, что говорит об уверенности инвесторов в стратегии роста банка и его лидирующих позициях на рынке. TBC Bank вместе с приложением для цифровых платежей payme и сервисом оплаты покупок в рассрочку payme nasiya входит в состав экосистемы TBC Uzbekistan и насчитывает 17 миллионов уникальных пользователей. В 2024 году TBC Uzbekistan показал высокую динамику роста: за первые девять месяцев года кредитный портфель компании вырос на 99% в годовом выражении до 460 млн долл. США, а общий операционный доход — на 94% до 102 млн долл. США.
«Успешное размещение этого выпуска говорит о доверии инвесторов к исключительным результатам TBC Uzbekistan, технологическим новшествам и способности компании в полной мере использовать преимущества быстрорастущего рынка Узбекистана. Нашим приоритетом остается создание инновационных решений, повышающих удобство и доступность финансовых услуг. В рамках стратегии прибыльного роста мы стремимся диверсифицировать источники фондирования и одновременно вносить вклад в развитие экономики страны».
Сделка была организована совместно TBC Capital и Avesta Investment Group, чей опыт на рынках капитала сыграл ключевую роль в успехе размещения. Их стратегическая поддержка и безупречное проведение сделки позволили успешно разместить выпуск в соответствии с ожиданиями всех заинтересованных сторон.
В размещении приняли участие ведущие институциональные инвесторы: Abu Dhabi Uzbek Investment (ADUI) приобрел 70% облигаций выпуска, а Азербайджано-Узбекская инвестиционная компания (АУИК) — оставшиеся 30%. ADUI и АУИК — крупные квазигосударственные инвестиционные фонды, созданные при поддержке Фонда развития Абу-Даби, Министерства экономики Азербайджана и Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан.
2024 год стал рекордным для TBC Uzbekistan по объему привлеченных средств: помимо размещения облигационных займов, банк привлек инвестиции в капитал в размере 75 млн долл. США и прочее финансирование в объеме 105 млн долл. США. Эти средства позволили увеличить кредитный портфель и диверсифицировать источники фондирования для поддержки быстрого роста банка. Ключевыми партнерами по финансированию выступили FMO (кредит в размере 40 млн долл. США), responsAbility Investments AG (кредитные линии на общую сумму 20 млн долл. США), BlueOrchard (долговое финансирование в размере 25 млн долл. США) и Европейский банк реконструкции и развития совместно с Global Gender-Smart Fund (GGSF) через Triple Jump (кредит в размере 10 млн долл. США).
Сарвар Хамидов, главный исполнительный директор Abu Dhabi Uzbek Investment:
«Мы рады участвовать в этом знаковом выпуске облигаций TBC Bank и уверены в динамичном экономическом росте Узбекистана и его финансового сектора. Эта сделка подчеркивает лидерство TBC Bank как ведущего цифрового банка страны и его стратегическую роль в развитии инноваций и повышении доступности финансовых услуг. Участвуя в размещении, мы поддерживаем активную диверсификацию экономики Узбекистана и развитие устойчивых цифровых финансовых экосистем, которые открывают новые возможности для бизнеса и повышают качество жизни населения страны».
Назим Гаджиев, генеральный директор Азербайджано-Узбекской инвестиционной компании:
«Выпуск облигаций TBC Bank и их приобретение АУИК — важное событие в развитии финансового рынка региона. Сделка отражает рост интереса к инвестициям в Узбекистан и уверенность международных инвесторов в стабильности и потенциале развития экономики страны.
АУИК инвестирует в компании, способствующие росту стратегически значимых секторов, таких как банковская сфера и финтех. Мы уверены, что эта сделка усилит финансовые возможности TBC Bank и позволит банку успешно расти и внедрять инновации, улучшая условия для бизнеса и населения страны.
Наше участие в размещении отвечает стремлению работать с бизнесом, нацеленным на устойчивый рост, и открывает новые возможности для долгосрочных инвестиций в развивающиеся рынки».