MBPM va «TBC Bank» ATB “HUMO” kartalari bilan Gruziyada to‘lov qilish imkoniyatini ishga tushirish to‘g‘risida kelishuv imzoladi
26.05.2022
O‘zbekiston fuqarolari Gruziya bo‘ylab qilgan sayohati chog‘ida “HUMO” kartalaridan to‘siqsiz foydalanishlari mumkin bo'ladi.
2022-yil, 25-may kuni «Banklar va riteyl. Raqamli transformatsiya va o‘zaro aloqa» O‘zbekiston 2022 xalqaro PLAS-forumi doirasida Milliy banklararo protsessing markazi hamda «TBC Bank» ATB o‘rtasida Gruziya hududida O‘zbekiston banklarida ochilgan “HUMO” kartalariga xizmat ko‘rsatish bo‘yicha loyihaning ishga tushirilishi to‘g‘risida kelishuv imzolandi.
Iyun oyining oxiri va iyul oyining boshida O‘zbekiston fuqarolari Gruziya bo‘ylab qilgan sayohati chog‘ida “HUMO” kartalaridan to‘siqsiz foydalanishlari: savdo nuqtalarida to‘lov qilishlari va TBC Bank bankomatlari orqali naqd pul yechib olishlari mumkin bo‘ladi.
Milliy banklararo protsessing markazi direktori Qurbonov Shuhratbek Ravshanbekovich bunga shunday izoh berdi: «Xalqaro o‘yinchilar bilan strategik hamkorlik qilish biz uchun juda muhim, chunki kartalarimizni ham O‘zbekistonda, ham mamlakat tashqarisida foydalanuvchilar uchun qulayroq qilish maqsadida kartalar amal qiladigan hududni kengaytirishdan manfaatdormiz».
Spartak Tetrashvili, «TBC Bank» ATB boshqaruv raisi: «Biz TBC Bank sifatida O‘zbekistonda nafaqat loyihalarning realizatsiyasi bilan shug‘ullanamiz, balki O‘zbekistondan Gruziyaga amalga oshiriladigan bank operatsiyalari hajmini kengaytirishga ham ko‘maklashamiz. “HUMO” kartalarining innovatsion platformasi uni xalqaro bank tizimlariga qiyinchiliksiz integratsiya qilishga hamda mijoz tajribasini yaxshilashga imkon beradi».
26-may kuni PLAS-Forum doirasida Shuhratbek Qurbonov «To‘lov biznesi. Barcha azimutlar bo‘yicha rivojlanish» nomli sessiyaning moderatori bo‘ladi, va shuningdek «Banklararo hamkorlik va xalqaro loyihalar. O‘zaro aloqaning muhim yo‘nalishlari. Milliy to‘lov tizimlarining integratsiya istiqbollari» mavzusi bilan chiqish qiladi.
26-may kuni Spartak Tetrashvili «Fintex 2022 va neobanklar. Asosiy trendlar» mavzusiga bag‘ishlangan davra suhbatining moderatori bo‘lishi kutilmoqda.

НМПЦ и АКБ «TBC Bank» подписали соглашение о запуске оплат картами HUMO в Грузии
Граждане Узбекистана смогут беспрепятственно пользоваться картами HUMO во время путешествий по Грузии
25 мая, 2022г. в рамках Международного ПЛАС-Форума Узбекистан 2022 «Банки и ритейл. Цифровая трансформация и взаимодействие» между Национальным межбанковским процессинговым центром и АКБ «TBC Bank» было подписано соглашение о запуске проекта по обслуживанию карт HUMO, открытых в банках Узбекистана, на территории Грузии.
В конце июня – начале июля граждане Узбекистана смогут беспрепятственно пользоваться картами HUMO во время путешествий по Грузии: совершать оплаты в торговых точках, получать наличность через банкоматы TBC Bank.
Курбанов Шухратбек Равшанбекович, директор Национального межбанковского процессингового центра прокомментировал: «Для нас очень важно стратегическое партнерство с международными игроками, так как мы заинтересованы в том, чтобы расширять географию действия наших карт с целью сделать их более универсальными и удобными для наших пользователей как внутри Узбекистана, так и за его пределами».
Спартак Тетрашвили, председатель правления АКБ «TBC Bank»: «Мы, как TBC Bank, реализуем не только проекты в Узбекистане, но и содействуем расширению операций из Узбекистана в Грузии. Инновационная платформа карт HUMO позволяет с легкостью интегрировать ее в международные банковские системы и улучшить клиентский опыт».
25 мая в рамках ПЛАС-Форума Курбанов Шухратбек будет модератором сессии «Платёжный бизнес. Развитие по всем азимутам», а также выступит с темой «Межбанковское сотрудничество и международные проекты. Ключевые направления взаимодействия. Перспективы интеграции национальных платежных систем».
26 мая Спартак Тетрашвили также выступит модератором круглого стола на тему «Финтех 2022 и необанки. Основные тренды».