TBC Uzbekistan’ning 2024-yilgi MHXS bo‘yicha rekord moliyaviy natijalari: kredit portfeli 112% ga o‘sib, 8,07 trillion so‘mga yetdi, sof foyda 91% ga o‘sib, 514 milliard so‘mni tashkil etdi.
11.02.2025
Vertical UZB_UZB.jpg
Toshkent
, O‘zbekiston — 2025-yil 12-fevral. O‘zbekistonning eng yirik raqamli banki TBC Bank va Payme yetakchi to‘lov xizmatini o‘z ichiga olgan Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lgan TBC Uzbekistan bugun 2024-yilning to‘rtinchi choragi va o‘n ikki oyi uchun MHXS boyicha yigma moliyaviy natijalarni elon qiladi.
TBC Uzbekistan raqamli banking ekotizimi London fond birjasida savdo qilinadigan TBC Bank Group PLC («Guruh») tarkibiga kiradi.
2024-yil TBC Uzbekistan tarixida rekord yil boldi: barcha asosiy operatsion va moliyaviy korsatkichlar boyicha sezilarli osish qayd etildi va yangi rekordlarga erishildi.
Umumiy operatsion daromad 2024 yilda 1,9 trillion so‘mgacha ko’tarildi (2023 yilga nisbatan 108% ga o‘sish), TBC Bank Group umumiy operatsion daromadining 15% TBC Uzbekistan’ga to‘g‘ri keldi.
2024-yil uchun sof foyda rekord darajadagi 514 milliard so‘mgacha ko‘tarildi (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 91% ga o‘sish). 2024-yilning to‘rtinchi choragi yakunlari bo‘yicha TBC Bank Group sof foydasining 8% TBC Uzbekistan’ga to‘g‘ri keldi. Kapital rentabelligi (ROE) 2024-yilda 26,9% ni tashkil etdi.
Mijozlar bazasining o‘sishi: 2024-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra, TBC Uzbekistan’da 18,4 million noyob foydalanuvchi ro‘yxatdan o‘tgan (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 37% ga o‘sgan), bu esa kompaniyani nafaqat O‘zbekistonda, balki Markaziy Osiyoda ham raqamli bankingning eng yirik ekotizimlari qatoriga kiritadi. Oylik faol foydalanuvchilar soni (MAU) 5,9 million deb qayd etildi (2023-yilga nisbatan 38% ga o‘sish).
Portfelning jadal o‘sishi: 2024-yil 31-dekabr holatiga kredit portfeli 8,07 trillion so‘mgacha ko‘tarildi (o‘sish o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 112% ni tashkil etdi). Kompaniya O‘zbekiston bozoridagi ulushini oshirishda davom etmoqda: 2024-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra, kompaniyaning ta’minlanmagan iste’mol kreditlari segmentidagi ulushi 16,4% ni tashkil etdi (2023- yil yakunlariga ko‘ra 13,9%). TBC Uzbekistanning TBC Bank Group natijalariga qo‘shgan hissasi ortib bormoqda: 2024-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra, Guruh portfelidagi ta’minlanmagan iste’mol kreditlari umumiy hajmining 50% TBC Uzbekistanga togri keldi.
Jismoniy shaxslarning omonatlarining yuqori o‘sish sur‘atlari: Depozitlar hajmi 2024-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra 4,8 trillion so‘mgacha oshdi (o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 82% ga o‘sish), bu O‘zbekistondagi bunday depozitlar umumiy hajmining 3,6% ini tashkil etadi. 2024-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra TBC Bank Group jismoniy shaxslar depozitlari portfelining 11% TBC Uzbekistan’ga to‘g‘ri keldi.
Boshqa muhim voqealar:
2024-yilda TBC Bank Uzbekistan bir qator yangi mahsulot vertikallarini ishga tushirdi: TBC Uzbekistan raqamli bank ekotizimiga kirish uchun asosiy nuqtasi bo‘ladigan Salom flagman debet kartasi va O‘zbekistonda qayta tiklanadigan limitga ega bo‘lgan birinchi TBC kredit mahsuloti bo‘lgan Osmon kartasini taqdim etdi. Shuningdek, TBC Uzbekistan  mamlakatdagi birinchi kichik va o‘rta biznes va yakka tartibdagi tadbirkorlar uchun to‘liq raqamli bank xizmati bo‘lgan TBC Businessni ishga tushirdi.
2024-yilda ulgurji moliyalashtirish doirasida TBC Bank Uzbekistan 105 million AQSh dollarini jalb etdi, shu jumladan investitsion boshqaruv menejeri Triple Jump orqali Global Gender-Smart Fund (GGSF), responsAbility Investments AG, BlueOrchard va Yevropa tiklanish va taraqqiyot banklaridan (YETTB) jalb etdi. Yangi mablag‘lar bankka jamg‘arma manbalarini diversifikatsiya qilishni davom ettirib, kredit portfelini yanada oshirib, TBCga O’zbekistonda moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga imkon beradi. Shuningdek, kompaniya kapitalga aksiyadorlardan 75 million AQSh dollari va korporativ obligatsiyalar chiqarish orqali qarzni moliyalashtirish orqali 13 million AQSh dollarini jalb etdi.
2024-yilda biz sun’iy intellekt (AI) asosidagi texnologiyalarni ishlab chiqishda sezilarli yutuqlarga erishdik. TBC o‘zining Speech Tech modelini yaratdi va mijozlarga yaqinlashib kelayotgan to‘lovni eslatuvchi qo‘ng‘iroqlar uchun sun’iy intellektga asoslangan ovozli agentlarni ishga tushirdi. 2025-yil yanvar holatiga ko‘ra, ovozli agentlar kredit to’lovlarini kechiktirishning dastlabki bosqichida qo‘ng‘iroqlarning 40% dan ortig‘iga ishlov berdilar va operatsion samaradorlikni sezilarli darajada oshirdilar. 2025-yil yanvar oyida TBC savdo uchun o‘zbek tilidagi o‘zining katta til modelini ishga tushirdi. Biz uni bu yil mijozlarni qo‘llab-quvvatlash sohasida (shu jumladan ilovalardagi virtual yordamchilar uchun) va boshqa sohalarda qo‘llashni boshlashni rejalashtirmoqdamiz.
2024-yilda TBC Uzbekistan yangi moliyaviy mahsulotlarni ishlab chiqishni tezlashtiradigan, xizmatlarni bozorga chiqarish vaqtini qisqartiradigan va umuman olganda to‘lov operatsiyalari samaradorligini oshiradigan o‘z protsessing markazini ishga tushirish orqali muhim infratuzilma chegarasiga erishdi. Shuningdek, kompaniya eng yirik xalqaro to‘lov tizimlari bo’lgan Visa va Mastercard bilan strategik shartnomalar imzoladi, bu esa mijozlarning xalqaro to‘lovlar va o‘tkazishlarni amalga oshirish imkoniyatlarini kengaytiradi.
«2024 yil biz uchun muhim yil bo‘ldi: biz asosiy ko‘rsatkichlar bo‘yicha rekord darajadagi o‘sishga erishdik, bir qator yangi mahsulot vertikallarini ishga tushirdik va sun’iy intellektga asoslangan texnologiyalarni joriy etishda sezilarli yutuqlarga erishdik.
Biz daromadli o‘sishni davom ettirdik va mijozlar bazasini kengaytirdik: bizning ekotizimimizda allaqachon 18,4 million ro‘yxatdan o‘tgan noyob foydalanuvchilar bor, bu O‘zbekiston aholisining deyarli yarmiga to‘g‘ri keladi.
Asosiy biznes yo‘nalishlarimiz o‘sib borar ekan, biz bir qator yangi mahsulot vertikallarini ishga tushirish orqali mahsulot qatorini kengaytirishga investitsiya kiritdik: Salom debet kartasi, Osmon kredit kartasi va kichik va o‘rta biznes uchun TBC Business xizmati. Ushbu mahsulotlar bizning ekotizimimiz doirasida sinergiyalar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi, shuningdek, qo‘shimcha daromad manbalari uchun poydevor qo‘yadi, bu bizga Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi sifatida o‘z pozitsiyamizni mustahkamlash imkonini beradi. Biz mamlakatda sun’iy intellektga asoslangan raqamli kelajak bankini yaratish uchun eng yangi texnologiyalarni sinovdan faol o‘tkazmoqdamiz va ulardan foydalanmoqdamiz, hozir biz birinchi natijalarga erishdik.
Bizning missiyamiz — foydalanishda oddiy, tushunarli va yoqimli moliyaviy mahsulotlarni yaratish orqali odamlar hayotini osonlashtirishdir. Bizning muvaffaqiyatimizning asosi — 3000 dan ortiq a’zoni o‘z ichiga olgan fantastik jamoa va men biznesimizga qo‘shgan hissasi uchun ularning har biriga minnatdorchilik bildiraman. Biz O‘zbekistonda kelajak raqamli bankini yaratayotganimizdan hamda mamlakat va mintaqada moliyaviy va texnologik biznesning yangi qiyofasini shakllantirishga ko’maklashayotganimizdan faxrlanamiz».

Рекордные финансовые результаты TBC Uzbekistan по МСФО за 2024 г.: кредитный портфель вырос на 112% до 8,07 трлн сумов, чистая прибыль выросла на 91% до 514 млрд сумов
11.02.2025
Ташкент, Узбекистан — 12 февраля 2025 г. TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, в состав которой входит крупнейший цифровой банк Узбекистана TBC Bank и ведущий платежный сервис payme, сегодня объявляет консолидированные финансовые результаты по МСФО за четвертый квартал и двенадцать месяцев 2024 г.
Экосистема цифрового банкинга TBC Uzbekistan входит в состав TBC Bank Group PLC («Группа»), которая торгуется на Лондонской фондовой бирже.
2024 год стал рекордным в истории TBC Uzbekistan: по всем ключевым операционным и финансовым показателям зафиксирован значительный рост и достигнуты новые рекорды.
Общий операционный доход увеличился до 1,9 трлн сумов по итогам 2024 г. (рост составил 108% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года), на TBC Uzbekistan приходится 15% от общего операционного дохода TBC Group.
Чистая прибыль выросла до рекордных 514 млрд сумов за 2024 г (рост на 91% по сравнению аналогичным периодом прошлого года). По итогам 2024 г. на долю TBC Uzbekistan приходилось 8% чистой прибыли TBC Group. Рентабельность капитала (ROE) составила 26,9% за 2024 г.
Рост клиентской базы: По состоянию на 31 декабря 2024 г. в TBC Uzbekistan было зарегистрировано 18,4 млн уникальных пользователей (рост на 37% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года), что ставит компанию в число крупнейших экосистем цифрового банкинга не только в Узбекистане, но и в Центральной Азии. Ежемесячное количество активных пользователей (MAU) достигло 5,9 млн (рост на 38% по сравнению с 2023 г.).
Динамичный рост портфеля: Кредитный портфель увеличился до 8,07 трлн сумов по состоянию на 31 декабря 2024 г. (рост составил 112% по сравнению аналогичным периодом прошлого года). Компания продолжает наращивать свою долю на рынке Узбекистана: по состоянию на 31 декабря 2024 г. доля компании в сегменте необеспеченных потребительских кредитов составляла 16,4% (по итогам 2023 года — 13,9%). Растет вклад TBC Uzbekistan в результаты TBC Group: на 31 декабря 2024 г. на долю TBC Uzbekistan приходилось 50% от общего объема необеспеченных потребительских кредитов в портфеле Группы.
Высокие темпы роста вкладов физических лиц: Объем вкладов увеличился до 4,8 трлн сумов по состоянию на 31 декабря 2024 г. (рост на 82% по сравнению аналогичным периодом прошлого года), что составляет 3,6% от общего объема таких вкладов в Узбекистане. На долю TBC Uzbekistan по состоянию на 31 декабря 2024 г. приходилось 11% портфеля вкладов физических лиц TBC Bank Group.
Прочие значимые события:
● В 2024 г. TBC Bank Uzbekistan запустил целый ряд новых продуктовых вертикалей: флагманскую дебетовую карту Salom, которая станет основной точкой входа в экосистему цифрового банкинга TBC Uzbekistan, и карту Osmon -- первый кредитный продукт TBC с возобновляемым лимитом в Узбекистане. TBC Uzbekistan также запустил TBC Business, первый в стране полностью цифровой банковский сервис для малого и среднего бизнеса и индивидуальных предпринимателей.
● TBC Bank Uzbekistan привлек 105 млн долл. США в рамках оптового финансирования в 2024 г., в том числе у Global Gender-Smart Fund (GGSF) через инвестиционного управляющего Triple Jump, responsAbility Investments AG, BlueOrchard и Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР). Эти средства способствовали продолжению диверсификации источников фондирования и дальнейшего наращивания кредитного портфеля, помогая TBC повышать доступность финансовых услуг в Узбекистане. Компания также привлекла 75 млн долл. США инвестиций в капитал от акционеров и 13 млн долл. США долгового финансирования через выпуск корпоративных облигаций.
● В 2024 г. мы достигли значительного прогресса в разработке технологий на базе искусственного интеллекта (ИИ). TBC создал собственную модель Speech Tech и запустил голосовых агентов на базе ИИ для звонков клиентам с напоминанием о предстоящем платеже. На январь 2025 г. голосовые агенты на базе AI обрабатывали более 40% звонков по кредитам на ранней стадии просрочки, значительно повысив операционную эффективность. В январе 2025 г. TBC запустил собственную большую языковую модель на узбекском языке для продаж. Мы планируем начать применять ее в области клиентской поддержки (в том числе для виртуальных помощников в приложениях) и в других сферах далее в этом году.
● TBC Uzbekistan достигла важного инфраструктурного рубежа в 2024 г., запустив собственный процессинговый центр, который ускорит разработку новых финансовых продуктов, сократит время вывода услуг на рынок и повысит эффективность платежных операций в целом. Компания также подписала стратегические соглашения с крупнейшими международными платежными системами - Visa и Mastercard - что позволит расширить возможности для международных платежей и переводов клиентов.
«2024 год стал для нас знаковым: мы достигли рекордного роста по ключевым показателям, запустили целый ряд новых продуктовых вертикалей и достигли значительного прогресса во внедрении технологий на базе искусственного интеллекта.
Мы продолжили прибыльный рост и увеличили свою клиентскую базу: в нашей экосистеме уже 18,4 млн зарегистрированных уникальных пользователей, что соответствует почти половине населения Узбекистана.
По мере того, как растут наши основные направления бизнеса, мы инвестировали в расширение продуктовой линейки, запустив целый ряд новых продуктовых вертикалей: дебетовую карту Salom, кредитную карту Osmon и TBC Business, cервис для малого и среднего бизнеса. Эти продукты создают новые возможности для синергий в рамках нашей экосистемы, а также закладывают фундамент для дополнительных источников дохода, позволяя нам укреплять свои позиции в качестве ведущей цифровой банковской экосистемы в Центральной Азии. Мы активно тестируем и используем новейшие технологии для того, чтобы создавать в стране цифровой банк будущего на базе искусственного интеллекта, и уже достигли первых результатов.
Наша миссия – делать жизнь людей проще, создавая для них простые, понятные и приятные в использовании финансовые продукты. В основе нашего успеха – наша фантастическая команда, в которой уже более 3000 человек, и я благодарен каждому из них за их вклад в наш бизнес. Мы гордимся тем, что мы создаем цифровой банк будущего в Узбекистане и помогаем формировать новый облик финансового и технологического бизнеса в стране и регионе».