Toshkent, O‘zbekiston — 2025-yil 27-iyun — TBC Bank Group (TBC PLC), Gruziyadagi yetakchi moliyaviy xizmatlar ekotizimlari va London fond birjasida ro‘yxatga olingan, O‘zbekistondagi eng yirik raqamli bank ekotizimi operatori O‘zbekistonda chakana savdoni avtomatlashtirish yechimlari bo‘yicha yetakchi bo‘lgan BILLZ SaaS-platformasining nazorat paketini sotib olganini elon qiladi. Yangi hamkorlik Guruhning kichik va o‘rta biznes segmentidagi (KO‘B) mavqeini sezilarli darajada kuchaytiradi.
Strategik sheriklik to‘g‘risidagi kelishuvda nazarda tutilgan bitim tartibga soluvchi organlar tomonidan zarur ruxsatnomalar olinganida amalga oshiriladi va O‘zbekistonning tez o‘sib borayotgan texnologik sektoridagi so‘nggi 30 yildagi eng yirik qo‘shilish va sotib olishlar qatoriga kiradi. Guruhning Markaziy Osiyodagi raqamli banking ekotizimi bo‘lgan TBC Uzbekistan bilan hamkorlik natijasida BILLZ platformasi TBC Uzbekistan ekotizimiga integratsiya qilinadi.
TBC Bank Group BILLZ aksiyalarining 12 million AQSH dollargacha bo‘lgan nazorat paketini sotib oladi. Dastlab 53% ulush 9 million AQSH dollariga sotib olinadi. Keyingi ikki yil ichida paket hajmi 60% gacha oshirilishi rejalashtirilgan. Bitim tugagandan so‘ng BILLZ'ning qiymati 20 million AQSH dollarini tashkil qilishi mumkin.  Hamkorlik va rejalashtirilgan investitsiyalar BILLZ va TBC Uzbekistan'ning o‘sishi uchun qo‘shimcha imtiyozlar yaratadi. Bitim shartlariga ko‘ra, BILLZ platformasi o‘z brendi ostida ishlashni davom ettiradi, ammo TBC Uzbekistan ekotizimiga to‘liq integratsiya qilinadi. BILLZ rahbariyati va jamoasi o‘z pozitsiyalarini saqlab qoladi hamda yangi mahsulotlarni ishlab chiqish va sotishni boshqarishda davom etadi. TBC Bank Group BILLZning qolgan 40% ulushiga nisbatan sotib olish yoki sotish bo‘yicha opsion shartnomasini tuzdi, bitim tugaganidan keyin opsion 36 oy o‘tgach amalga oshirilishi mumkin.
Hamkorlik mijozlarni jalb qilish hamda TBC Uzbekistan va BILLZ daromadlarining o‘sishiga yordam beradi. London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiruvchi TBC Uzbekistan jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar bo‘yicha payme ilovasi, to‘lovlarni bo‘lib to‘lash uchun dinamik rivojlanayotgan payme nasiya xizmati, shuningdek, mamlakatdagi eng yirik raqamli bank TBC Bank orqali taqdim etilgan.
BILLZ kichik biznes uchun chakana savdoni boshqarishning keng qamrovli SaaS platformasi bo‘lib, operatsiyalarni optimallashtirish va sotuvni ko‘paytirish uchun  POS sohasidagi yechimlar, tovar zaxiralarini boshqarish, CRM, elektron tijorat va tahlilni o‘z ichida birlashtiradi. Platforma marketing jarayonlarini soddalashtiradi va kichik biznesning onlayn o‘sishi va rivojlanishiga yordam berish uchun Marketplace va ijtimoiy media bilan muammosiz integratsiya qilinadi. Hozirgi vaqtda BILLZ 4 mingdan ortiq chakana korxonalar bilan ishlaydi va oyiga 1,5 milliondan ortiq tranzaksiyalarni amalga oshiradi. Bu butun mintaqadagi eng ko‘p talabga ega bo‘lgan SaaS platformalaridan biridir. BILLZ bilan integratsiya TBC Uzbekistan'ga minglab mijozlarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kirishni ta’minlash va mavjud ekotizim doirasida qo‘shimcha sinergiya yaratish orqali KO‘Bning strategik muhim segmentida ishtirok etishni kengaytirish imkonini beradi. Bu har bir foydalanuvchi uchun o‘rtacha daromadni va mijozlarning sodiqligini oshiradi. O‘z navbatida, BILLZ foydalanuvchilari TBC Bank'ning bank va kredit mahsulotlari, payme to‘lov yechimlari va TBC Uzbekistan ekotizimining boshqa xizmatlaridan qulay foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Shartnoma O‘zbekistonning butun texnologik sektori uchun muhim ahamiyatga ega. Bu strategik investorlarning aholi soni bo‘yicha Markaziy Osiyodagi eng yirik mamlakatda raqamli xizmatlarga bo‘lgan talabning ortishi bilan bog‘liq bo‘lgan O‘zbekiston FinTech startaplariga bo‘lgan qiziqishi ortib borayotganini ko‘rsatadi. Texnologik sektorning rivojlanishiga qulay makroiqtisodiy muhit yordam bermoqda: so‘nggi o‘n yil ichida O‘zbekiston yalpi ichki mahsulotining o‘rtacha yillik o‘sishi 6%ni tashkil etdi.
BILLZ bilan strategik hamkorlik raqamli bank ekotizimining bir qismi sifatida taqdim etilgan TBC Uzbekistan mahsulotlari qatorining izchil kengayishi jarayonida amalga oshirildi. Aprel oyida biznes segmenti mijozlari uchun yangi kreditlash xizmati ishga tushirildi, o‘tgan yili esa TBC Uzbekistan Osmon Card kredit kartasi va Salom Card debet kartasini taqdim etdi. Ushbu mahsulotlar allaqachon bozorning yangi segmentlariga kirish, daromad manbalarini diversifikatsiya qilish va TBC Uzbekistan ekotizimining o‘sishini rag‘batlantirish nuqtayi nazaridan muhim ahamiyatga ega.
“2019-yilda O‘zbekiston bozoriga kirganimizdan beri TBC mamlakatning moliyaviy va texnologik sektorini rivojlantirishda yetakchi rolni o‘ynamoqda. Biz bozorni shakllantirishning asosiy strategik investori va faol ishtirokchisi sifatida harakat qildik va raqamli bank ekotizimimiz raqamli mahsulotlarning kirib borish darajasi ilgari yetarli bo‘lmagan bozorda yangi sifat standartini o‘rnatdik. Bozor yetakchisi BILLZ bilan strategik hamkorlik bizga O‘zbekistonning jadal rivojlanayotgan startap hamjamiyatini qo‘llab-quvvatlashda yordam beradi.
Bizning rejalarimiz O‘zbekistonning texnologik sektorini rivojlantirishning muhim bosqichini belgilab bergan yangi sheriklik doirasida innovatsiyalarni  joriy etishni davom ettirish va mahsulot turlarini kengaytirishdan iborat. Biz Rustam Hamdamov va BILLZ asoschilar jamoasi tomonidan amalga oshirilgan ishlarni hamda  platformani sanoat yetakchilaridan biriga aylantirganlarini yuqori baholaymiz, va BILLZning TBC tuzilmasiga integratsiyalashuvini olqishlaymiz. Ishonchim komilki, bu hamkorlik platformaning o‘sishi va rivojlanishiga yordam beradi va ekotizimimiz doirasida qo‘shimcha sinergik ta’sir ko‘rsatadi, bu esa mijozlarni yanada ko‘proq jalb qilish, ularning sodiqligini oshirish va daromadlarning o‘sishiga olib keladi”.
Rustam Hamdamov, BILLZ CEO va asoschilaridan biri:
“TBC Uzbekistan bilan hamkorlik nafaqat BILLZ, balki butun Markaziy Osiyo startap ekotizimi uchun muhim yutuqdir. So‘nggi bir necha yil ichida biz biznesni rivojlantirish va raqamlashtirish uchun zamonaviy vositalarni chakana savdo sohasida minglab kichik biznes uchun qulay qilish ustida ishladik. TBC Uzbekistan bilan hamkorlik bizning imkoniyatlarimizni sezilarli darajada kengaytiradi, mijozlarga ular uchun dolzarb bo‘lgan yangi xizmatlarni taklif qilish va mintaqada strategik vazifalarni amalga oshirishni jadallashtirish imkonini beradi. Biz jamoamizning yutuqlari bilan faxrlanamiz va TBC bilan hamkorlik biznesimizni rivojlantirish uchun yangi istiqbollarni ochishiga aminmiz”.

TBC Bank Group приобретает контрольный пакет BILLZ в рамках знаковой сделки для технологического сектора Центральной Азии
26.06.2025
Ташкент, Узбекистан — 27 июня 2025 г. — TBC Bank Group (TBC PLC), оператор ведущих экосистем финансовых услуг в Грузии и крупнейшей экосистемы цифрового банкинга в Узбекистане с листингом на Лондонской фондовой бирже, объявляет о приобретении контрольного пакета акций в SaaS-платформе BILLZ — лидере в области решений для автоматизации розничной торговли в Узбекистане. Новое партнерство значительно усилит позиции Группы в сегменте малого и среднего бизнеса (МСБ).
Сделка, предусмотренная соглашением о стратегическом партнерстве, состоится, когда будут получены необходимые разрешения со стороны регулирующих органов, и войдет в число крупнейших за последние 30 лет слияний и поглощений в быстрорастущем технологическом секторе Узбекистана. В результате партнерства платформа BILLZ будет интегрирована в экосистему цифрового банкинга в Центральной Азии TBC Uzbekistan, но продолжит работу под собственным брендом.
TBC Bank Group приобретет контрольный пакет акций BILLZ на сумму до 12 млн долл. США. Первоначально будет приобретена доля в 53% за 9 млн долл. США, после чего в течение следующих двух лет размер пакета планируется увеличить до 60%. Оценка стоимости BILLZ после завершения сделки может составлять 20 млн долл. США. Партнерство и запланированные инвестиции создадут дополнительные стимулы для роста обеих сторон. Руководство и команда BILLZ сохранят свои позиции и продолжат разработку новых продуктов. TBC Bank Group заключила соглашение об опционе на покупку/продажу в отношении оставшихся 40% акций BILLZ с возможностью реализации через 36 месяцев после завершения сделки.
Партнерство будет способствовать привлечению клиентов и росту выручки как TBC Uzbekistan, так и BILLZ. TBC Uzbekistan, входящая в состав TBC Bank Group с листингом на Лондонской фондовой бирже, представлена приложением payme для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, динамично развивающимся сервисом payme nasiya для оплаты покупок в рассрочку, а также крупнейшим в стране цифровым банком TBC Bank..
BILLZ — одна из самых востребованных в регионе SaaS-платформ для управления розничной торговлей для малого бизнеса. Она сочетает в себе решения в сфере POS, управления товарными запасами, CRM, электронной коммерции и аналитики для оптимизации операций и увеличения продаж. Платформа упрощает маркетинговые процессы и легко интегрируется с маркетплейсами и социальными сетями, помогая малому бизнесу расти и развиваться в онлайне. BILLZ работает с более чем 4 тыс. предприятий ритейла и обрабатывает свыше 1,5 млн транзакций ежемесячно. Интеграция с BILLZ позволит TBC Uzbekistan расширить присутствие в стратегически важном сегменте МСБ, обеспечит непосредственный доступ к тысячам клиентов и создаст дополнительную синергию в рамках существующей экосистемы. Это повысит среднюю выручку в расчете на пользователя и укрепит лояльность клиентов. [A1] В свою очередь, пользователи BILLZ получат удобный доступ к банковским и кредитным продуктам TBC Bank, платежным решениям payme и другим сервисам экосистемы TBC Uzbekistan.
Соглашение является знаковым для всего технологического сектора Узбекистана. Оно демонстрирует растущий интерес стратегических инвесторов к узбекистанским финтех-стартапам, обусловленный увеличением спроса на цифровые услуги в крупнейшей стране в Центральной Азии по численности населения[A2] . Развитию технологического сектора способствует благоприятная макроэкономическая конъюнктура: за последние десять лет среднегодовой рост ВВП Узбекистана составлял 6%.
Стратегическое партнерство с BILLZ было заключено на фоне последовательного расширения линейки продуктов TBC Uzbekistan, представленных в составе экосистемы цифрового банкинга. В апреле для клиентов бизнес-сегмента был запущен новый сервис кредитования в TBC Business, а в прошлом году TBC Bank представил кредитную карту Osmon Card и дебетовую карту Salom Card. Эти продукты уже стали ключевыми с точки зрения выхода в новые сегменты рынка, диверсификации источников доходов и стимулирования роста экосистемы.
Ника Курдиани, СЕО TBC Uzbekistan:
«С момента нашего выхода на рынок Узбекистана в 2019 году TBC играет ведущую роль в развитии финансово-технологического сектора страны. Мы выступали ключевым стратегическим инвестором и активным участником формирования рынка, а наша экосистема цифрового банкинга установила новый стандарт качества на рынке, где уровень проникновения цифровых продуктов раньше был недостаточным. Стратегическое партнерство с лидером рынка BILLZ поможет нам и дальше поддерживать динамично развивающееся стартап-сообщество Узбекистана[A3] .
В наших планах — дальнейшее внедрение инноваций и расширение линейки продуктов в рамках нового партнерства, которое ознаменовало собой важный этап развития технологического сектора Узбекистана. Мы высоко оцениваем работу, проделанную Рустамом Хамдамовым и командой основателей BILLZ, благодаря которой платформа стала одним из лидеров отрасли, и приветствуем интеграцию BILLZ в структуру TBC. Я уверен, что это партнерство поможет платформе расти и развиваться, а также создаст дополнительный синергетический эффект в рамках нашей экосистемы, что приведет к еще большей вовлеченности клиентов, повышению их лояльности и росту выручки».
Рустам Хамдамов, CEO и сооснователь BILLZ:
«Партнерство с TBC Uzbekistan — важное достижение не только для BILLZ, но и для всей экосистемы стартапов в Центральной Азии. В течение последних нескольких лет мы работали над тем, чтобы сделать современные инструменты для развития и цифровизации бизнеса доступными для тысяч предприятий малого бизнеса в сфере ритейла. Сотрудничество с TBC Uzbekistan существенно расширяет наши возможности, позволяет предложить клиентам новые актуальные для них услуги и ускорить реализацию стратегических задач в регионе. Мы гордимся достижениями нашей команды и уверены, что партнерство с TBC откроет новые перспективы для развития нашего бизнеса».