Toshkent, O‘zbekiston, 2025 yil 22 dekabr — mamlakatdagi yirik raqamli banklardan biri va London fond birjasida ro‘yxatdan o‘tgan TBC Bank Group tarkibiga kiruvchi TBC Bank, 49,6 mlrd so‘mlik milliy valyutadagi obligatsiyalarni muvaffaqiyatli joylashtirganini e’lon qiladi. TBC Capital bitim bo‘yicha maslahatchi bo‘lgan bo‘lsa, joylashtirishning tashkilotchisi Toshkentdagi ALKES investitsiya-konsalting kompaniyasi bo‘ldi.
19% daromadlilikka ega ikki yillik obligatsiyalarning joylashtirilishi O‘zbekiston ichki qarz kapitali bozorini rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu emissiya mamlakat obligatsiya bozorining tobora yetuklashib borayotganini ko‘rsatib, mahalliy emitentlar uchun moliyalashtirish manbalarini kengaytiradi, shuningdek, eng jadal rivojlanayotgan frontir bozorlardan biriga kirishga intilayotgan xalqaro investorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Mazkur joylashtirish TBC Bankning moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish strategiyasi doirasidagi navbatdagi bosqich bo‘lib, shu bilan birga mamlakat moliya bozori infratuzilmasini rivojlantirishga ham xizmat qiladi.
Mazkur bitim TBC Capital’ning Toshkent fond birjasi bilan hamkorlik qilayotgan ilk xalqaro investitsiya vositachisi sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi hamda uning O‘zbekiston moliya bozorini rivojlantirishdagi faol ishtirokini tasdiqlaydi. Yangi obligatsiya emissiyasi mamlakatning xalqaro investorlar uchun ochiqligi ortib borayotganini, shuningdek, ichki kapital bozorining rivojlanishi, kengayishi va institutsional jihatdan mustahkamlanayotganini yaqqol ko‘rsatadi.
“Milliy valyutadagi obligatsiyalarning muvaffaqiyatli joylashtirilishi TBC Bankning O‘zbekistondagi moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish hamda mahalliy kapital bozorini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash yo‘lidagi navbatdagi qadamdir. Ushbu bitim O‘zbekistonning investorlar uchun tobora jozibador bo‘lib borayotganini, shuningdek, transchegaraviy investitsiyalarni rivojlantirish va mamlakat moliyaviy infratuzilmasini mustahkamlashga boʻlgan doimiy intilishimizni namoyish etadi”.
Otar Sharikadze, CEO TBC Capital:
“Mazkur bitimni tashkil etishda O‘zbekistondagi TBC Bankni qo‘llab-quvvatlash imkoniyatini yuqori baholaymiz. O‘tgan yili amalga oshirilgan bir yillik obligatsiyalarning muvaffaqiyatli joylashtirilishi joriy emissiya uchun mustahkam asos bo‘lib xizmat qildi. Ushbu yangi joylashtiruv xalqaro investorlarning bankka bo‘lgan ishonchi ortib borayotganini tasdiqlaydi hamda milliy valyutadagi ichki kapital bozorining tobora mustahkamlanib borayotganidan dalolat beradi. Toshkent fond birjasi bilan hamkorlik qilayotgan ilk xalqaro investitsiya vositachisi sifatida TBC Capital O‘zbekistonga xalqaro investitsiyalar oqimining barqaror o‘sayotganini qayd etadi va mamlakat moliya bozorining keyingi rivoji va chuqurlashuvi jarayonida emitentlar hamda investorlarni qo‘llab-quvvatlashga doimiy tayyor ekanini bildiradi”.
TBC Bank jismoniy va yuridik shaxslar uchun raqamli moliyaviy xizmatlarni taklif etuvchi O‘zbekistonning yetakchi banklaridan biridir. Bank masofaviy xizmat ko‘rsatish kanallarini faol rivojlantirib, mijozlarning moliyaviy hayoti yanada sodda va texnologik bo‘lishi uchun xavfsizlikning xalqaro standartlari hamda xizmat ko‘rsatish sifati masalalariga alohida e’tibor qaratadi. TBC Bank payme to‘lov ilovasi, to‘liq raqamli sug‘urta xizmati — TBC Sug‘urta va biznes jarayonlarini avtomatlashtirishga mo‘ljallangan BILLZ platformasi bilan birga TBC Uzbekistan raqamli bank ekotizimining tarkibiy qismi hisoblanadi.

TBC Bank успешно разместил третий выпуск облигаций в национальной валюте
Ташкент, Узбекистан, 22 декабря 2025 г. – TBC Bank, один из крупнейших цифровых банков в стране, входящий в состав TBC Bank Group с листингом на Лондонской фондовой бирже, объявляет об успешном размещении облигаций в национальной валюте на сумму 49,6 млрд сумов. Консультантом по сделке выступил TBC Capital, а организатором размещения выступила ташкентская инвестиционно-консалтинговая компания ALKES.
Размещение двухлетних облигаций с доходностью 19% представляет собой важный шаг в развитии внутреннего рынка долгового капитала Узбекистана. Выпуск подчеркивает растущую зрелость этого рынка для узбекистанских эмитентов, помогая расширить диапазон доступных им вариантов фондирования, а также для международных инвесторов, стремящихся к выходу на один из самых динамичных фронтирных рынков. Размещение стало очередным шагом в рамках стратегии TBC Bank по диверсификации источников фондирования, а также способствует развитию инфраструктуры финансового рынка страны.
Сделка укрепляет позиции TBC Capital как первого международного инвестиционного посредника, работающего с Ташкентской фондовой биржей, и свидетельствует о его активном участии в развитии финансового рынка Узбекистана. Новый выпуск облигаций доказывает повышение открытости страны для международных инвесторов, а также развитие, углубление и институциональное укрепление внутреннего рынка капитала.
«Успешное размещение облигаций в национальной валюте — очередной шаг в диверсификации источников фондирования TBC Bank в Узбекистане и поддержке развития местного рынка капитала. Сделка демонстрирует растущую привлекательность Узбекистана для инвесторов и нашу поддержку в развитии трансграничных инвестиций и укреплении финансовой инфраструктуры страны».
Отар Шарикадзе, CEO TBC Capital:
«Мы ценим возможность поддержать TBC Bank в Узбекистане в организации этой сделки. Успешное размещение годовых облигаций, проведенное в прошлом году, заложило основу для нынешнего выпуска, который подтверждает растущее доверие международных инвесторов к банку и свидетельствует об укреплении внутреннего рынка капитала в национальной валюте. Как первый международный инвестиционный посредник, работающий с Ташкентской фондовой биржей, TBC Capital отмечает устойчивый рост потоков международных инвестиций в Узбекистан и подтверждает свою постоянную готовность поддерживать эмитентов и инвесторов по мере дальнейшего развития и углубления финансового рынка страны».
TBC Bank — один из ведущих банков Узбекистана, предлагающий цифровые финансовые услуги для физических и юридических лиц. Банк активно развивает дистанционные каналы обслуживания, уделяет особое внимание международным стандартам безопасности и качеству сервиса, чтобы финансовая жизнь клиентов становилась проще и технологичнее. TBC Bank входит в экосистему цифрового банкинга TBC Uzbekistan, наряду с платежным приложением payme, полностью цифровым страховым сервисом TBC Sug‘urta и платформой для автоматизации бизнеса BILLZ.