TBC Uzbekistan ekotizimi sun’iy intellekt bo‘yicha davlat strategiyasini qo‘llab-quvvatlash maqsadida TBC Talks. AI Edition tadbirini o‘tkazdi
17.09.2025
O‘zbekistonda sun’iy intellekt allaqachon davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylangan. Sun’iy intellekt texnologiyalarini 2030-yilga qadar rivojlantirish strategiyasi doirasida Raqamli texnologiyalar vazirligi katta til modellari (LLM)ni o‘qitish uchun GPU-klasterlarni ishga tushirish, milliy LLM yaratishni rejalashtirmoqda. Ushbu qadamlar mamlakatning raqamli transformatsiyasini tezlashtirish uchun mustahkam poydevor yaratadi.
«Bizning missiyamiz — texnologiyalar va sun’iy intellekt yordamida insonlarning hayotini qulay va xavfsiz qilish. Buning uchun davlat va biznesning infratuzilmasi va hamkorligi zarur. Biz allaqachon kichik GPU-klasterlarimizni ishga tushirdik va davlat-xususiy sheriklik formatlariga ochiqmiz. Maydon, energiya, sovutish va ekspluatatsiyani o‘z zimmamizga olib, resurslardan kafolatli foydalanish imkoni bilan ta’minlaymiz”, — dedi Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos.
Markaziy Osiyoning yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lgan TBC Uzbekistan bu jarayonda faol ishtirok etib, mahalliy texnologiyalarni rivojlantirishga hissa qo‘shmoqda. Kompaniya sun’iy intellekt asosidagi o‘z yechimlari — o‘zbek tilida nutqni tanish va sintez qilish texnologiyalari, ikki tilda ishlaydigan LLM va virtual agentlarini ishlab chiqdi va ular allaqachon sotuv va mijozlarga xizmat ko‘rsatishda qo‘llanilmoqda.
«Sun’iy intellekt — so‘nggi ikki yildagi strategiyamizning asosiy ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Biz uchun bu faqat “tejamkorlik” masalasi emas, maqsadimiz — mijozlar hayotini yengillashtirish va xizmat sifatini yaxshilash. Samaradorlik esa uning mantiqiy natijasidir. Butun mamlakat bo‘ylab jadallashuvni ko‘rib turibmiz va davlat biznesni AI rivojiga jalb qilayotganini qadrlaymiz: hamkorlikda biz allaqachon amaliy infratuzilma masalalarini, jumladan, AI yuklamalari uchun hisoblash quvvatlarini oshirishni hal qildik», — dedi CEO TBC Uzbekistan Nika Kurdiani.
11-sentyabr kuni TBC Uzbekistan Toshkentda TBC Talks. AI Edition konferensiyasini o‘tkazdi. Tadbir davlat, biznes, startaplar vakillari, muhandislar, talabalar va entuziastlarni bir maydonda jamladi. Dastur mamlakatda AI rivojlantirish strategiyasi, texnologiyalarni amalda joriy etish bo‘yicha tajribalar hamda xizmatlarni millionlab foydalanuvchilarga kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan munozaralardan iborat bo‘ldi. Konferensiya spikerlari sifatida TBC Uzbekistan, Alif Holding, Uzinfocom, TASS Vision va mamlakatning boshqa yetakchi texnologik kompaniyalari ekspertlari, shuningdek quyidagilar ishtirok etdi:
· Otabek Nosirov, Markaziy Osiyo Fintex assotsiatsiyasi raisi
· Behzod Ismoilov, Markaziy Osiyo Sun’iy Intellekt Assotsiatsiyasi (AICA) boshqaruvchi direktori
· Yevgeniy Lisnyak, Visa kompaniyasi katta direktori, Ukraina, Gruziya, MDH va Janubi-Sharqiy Yevropa mamlakatlarida strategik sheriklik, fintex va qo‘shma loyihalar departamenti rahbari
Konferensiya professional hamjamiyat tomonidan katta qiziqish bilan kutib olindi. Tadbirda 300 dan ortiq kishi oflayn qatnashgan bo‘lsa, 650 nafar tomoshabin onlayn translyatsiyani kuzatdi. Bunday ishtirok darajasi O‘zbekistonda sun’iy intellekt rivojlanishining naqadar dolzarb ekanini ko‘rsatadi va mahalliy AI texnologiyalariga bo‘lgan talab bugun misli ko‘rilmagan darajada yuqori ekanini tasdiqlaydi.

Экосистема TBC Uzbekistan провела TBC Talks. AI Edition в поддержку государственной стратегии по ИИ
В Узбекистане искусственный интеллект уже стал одним из ключевых приоритетов государственной политики. В рамках Стратегии развития ИИ до 2030 года Министерство цифровых технологий планирует запустить GPU-кластеры для обучения больших языковых моделей (LLM) и создать национальную LLM. Эти шаги формируют фундамент для дальнейшего ускорения цифровой трансформации страны.
«Наша миссия — с помощью технологий и искусственного интеллекта сделать жизнь людей комфортнее и безопаснее. Для этого нужны инфраструктура и кооперация государства и бизнеса. Мы уже запустили малый GPU-кластер и открыты к форматам государственно-частного партнёрства — берём на себя площадку, энергетику, охлаждение и эксплуатацию, обеспечивая гарантированный доступ к мощностям», отметил Олег Пекось, первый заместитель министра цифровых технологий.
TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга Центральной Азии, активно участвует в этом процессе и вносит вклад в развитие локальных технологий. Компания разработала собственные решения на базе AI — речевые технологии (распознавание и синтез речи на узбекском языке), двуязычную LLM и виртуальных агентов, которые уже применяются в продажах и клиентской поддержке.
«Искусственный интеллект — один из ключевых приоритетов нашей стратегии последних двух лет. Для нас это не про “экономию ради экономии”: главная цель — упростить жизнь клиентов и повысить качество сервиса, а эффективность приходит как следствие. Мы видим ускорение по всей стране и ценим, что государство привлекает бизнес к развитию AI: в партнёрстве нам уже удалось решить прикладные инфраструктурные задачи, в том числе по наращиванию вычислительных мощностей под AI-нагрузку», — отметилНика Курдиани, CEO TBC Uzbekistan.
11 сентября TBC Uzbekistan провел в Ташкенте конференциюTBC Talks. AI Edition, где на одной площадке собрались представители государства, бизнеса, стартапов, инженеры, студенты и энтузиасты. Программа состояла из дискуссий о стратегии развития AI в стране, практических кейсах внедрения технологий и разговоров о масштабировании сервисов на миллионы пользователей. Спикерами конференции выступили эксперты ведущих технологических компаний страны — TBC Uzbekistan, Alif Holding, Uzinfocom, TASS Vision и других, а также:
• Отабек Насиров, председатель Центрально-Азиатской финтех-ассоциации (CAFA);
• Бехзод Исмаилов, управляющий директор Центральноазиатской ассоциации искусственного интеллекта (AICA);
• Евгений Лисняк, старший директор, глава департамента стратегических партнерств, финтеха и совместных проектов в Украине, Грузии, странах СНГ и Юго-Восточной Европы, Visa.
•
Конференция вызвала большой интерес у профессионального сообщества: более 300 человек приняло участие в офлайне и 650 смотрели трансляцию онлайн. Такой уровень вовлеченности демонстрирует актуальность темы развития искусственного интеллекта в Узбекистане и подтверждает, что запрос на локальные AI-технологии сегодня как никогда высок.