TBC Bank va Oasis Credit kichik biznesni qo‘llab quvvatlash bo‘yicha strategik hamkorlikni e’lon qiladi
04.12.2025
Toshkent, O‘zbekiston, 2025-yil 5-dekabr — Mamlakatning yetakchi raqamli banklaridan biri bo‘lgan TBC Bank tadbirkorlarning moliyaviy resurslardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish maqsadida Oasis Credit mikromoliya tashkiloti bilan strategik hamkorlik boshlanganini e’lon qiladi.
Ushbu tashabbus O‘zbekiston iqtisodiy o‘sishining muhim omillaridan biri bo‘lgan kichik biznesni rivojlantirishga qaratilgan. Mazkur hamkorlik TBC Bankning kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish, moliya sektorining tadbirkorlikdagi rolini kuchaytirish hamda mamlakatning barcha hududlarida iqtisodiy faollikni oshirishga qaratilgan uzoq muddatli strategiyasining muhim yo‘nalishlaridan biridir.
"Tadbirkorlikni rivojlantirish — iqtisodiy o‘sishni ta’minlaydigan asosiy omillardan biridir. Biz uchun kichik biznes o‘z vaqtida, tushunarli va qulay moliyaviy mablag‘ga ega bo‘lishi uchun zarur sharoitlarni yaratish muhim. Oasis Credit bilan hamkorlik qamrovimizni kengaytirishga, faoliyatimizni yanada keng miqyosda olib borishga hamda mamlakatning barcha hududlaridagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi", — dedi TBC Bank bosh direktori Spartak Tetrashvili.
"TBC Bank tomonidan ajratilgan moliyaviy resurslar kompaniyamiz uchun mahalliy bozorda milliy valyutadagi ilk moliyalashtirish hisoblanadi. Bundan oldin biz asosan xorijiy moliyaviy manbalardan foydalanib kelganmiz. Mahalliy banklar bilan yo‘lga qo‘yilgan hamkorlik O‘zbekiston moliya institutlari bilan yanada yaqin va samarali aloqalarni rivojlantirish uchun yangi imkoniyatlar ochadi. Jalb etilgan resurslar kredit portfelimizning 95 foizdan ortig‘ini tashkil etuvchi kichik va mikrobiznesni qo‘llab-quvvatlashga yo‘naltiriladi", — dedi Oasis Credit bosh direktori Mahmudali Guseynov.
Oasis Credit Uzbekistan kabi mikromoliya tashkilotlari bilan hamkorlik TBC Bankning tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha tizimli faoliyatini to‘ldiradi. Avvalroq, 2025-yilda bank ayollar tadbirkorligini rivojlantirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida Triple Jump’dan, shuningdek kichik va o‘rta biznes uchun mahsulotlar qatorini kengaytirish yo‘nalishida BlueOrchard’dan mablag‘ jalb qilgan.
2024-yil dekabr oyida TBC Bank tadbirkorlar uchun bank va unga bog‘liq barcha moliyaviy operatsiyalarni to‘liq onlayn boshqarish imkonini beruvchi TBC Business platformasini ishga tushirdi. Platforma qulay va tezkor tranzaksion xizmatlarni taklif etadi. Ishga tushganidan buyon mahsulot jadal rivojlanib bormoqda: bugungi kunga kelib 6 000 dan ortiq hisob raqamlari ochilgan. Shu bilan birga, tadbirkorlar orasida bank mahsulotlariga bo‘lgan talab ham ortib bormoqda, bu esa 2025-yilning uchinchi choragida biznes kreditlari portfelining o‘sishi bilan tasdiqlanmoqda. TBC Business doirasida moliyalashtirish yo‘nalishini rivojlantirish orqali bank kichik va o‘rta biznes segmentida yetarlicha qamrab olinmagan bo‘shliqni bosqichma-bosqich to‘ldirmoqda hamda TBC ekotizimidagi mijozlar ishtirokini kuchaytirmoqda.
TBC Bank — O‘zbekistonning yetakchi banklaridan biri bo‘lib, jismoniy va yuridik shaxslar uchun keng turdagi raqamli moliyaviy xizmatlarni taklif etadi. Bank xizmat ko‘rsatishning raqamli kanallarini faol rivojlantirib, operatsiyalarning shaffofligiga, xalqaro xavfsizlik standartlariga va xizmatlar sifatiga alohida e’tibor qaratadi. Bank mijozlarining moliyaviy hayotini yanada qulay va oson qilishni o‘z oldiga maqsad qilgan.
Oasis Credit Uzbekistan haqida
Oasis Credit Uzbekistan — kichik va mikrobiznesni qo‘llab-quvvatlashga ixtisoslashgan, O‘zbekistondagi tajribali mikromoliya tashkilotlaridan biri hisoblanadi. Tashkilot shaffoflik va korporativ boshqaruv bo‘yicha xalqaro standartlar asosida faoliyat yuritadi. Uning ta’sischilari qatoriga xalqaro moliyaviy institutlar — Jumladan, Finlyandiya rivojlanish banki Finnfund, Germaniyaning I.D. Inspiring Development GmbH hamda Buyuk Britaniyaning Sturgeon Capital tashkilotlari kiradi.

TBC Bank и Oasis Credit начали стратегическое сотрудничество в сфере финансирования малого бизнеса
Ташкент, Узбекистан, 5 декабря 2025 г. — TBC Bank, один из крупнейших цифровых банков страны, объявляет о стратегическом партнёрстве с микрофинансовой организацией Oasis Credit с целью расширения доступа предпринимателей к финансированию.
Инициатива направлена на стимулирование развития малого бизнеса — одного из ключевых драйверов экономического роста Узбекистана. Партнёрство является важным элементом долгосрочной стратегии TBC Bank по поддержке МСБ, усилению роли финансового сектора в развитии предпринимательства и укреплению экономической активности во всех регионах страны.
«Развитие предпринимательства — один из ключевых факторов экономического роста, и для нас важно создавать условия, в которых малый бизнес получает доступ к понятному и своевременному финансированию. Партнёрство с Oasis Credit позволяет расширить охват, масштабировать наши усилия и поддержать предпринимателей во всех регионах страны», — отметил Спартак Тетрашвили, CEO TBC Bank.
«Финансирование от TBC — это первый заём на местном рынке в национальной валюте: до этого компания привлекала средства из-за рубежа. Опыт взаимодействия с местными банками открывает новые возможности для более тесного сотрудничества с финансовыми институтами Узбекистана. Полученные средства позволят нам и далее поддерживать наши усилия по развитию малого и микробизнеса, которые формируют более 95% нашего текущего кредитного портфеля», — отметил Махмудали Гусейнов, генеральный директор Oasis Credit.
Сотрудничество с микрофинансовыми организациями, такими как Oasis Credit Uzbekistan, дополняет системную работу TBC Bank по поддержке предпринимателей. Ранее в 2025 году банк привлёк средства от Triple Jump для развития программ женского предпринимательства, а также получил финансирование от BlueOrchard для расширения продуктовой линейки для малого и среднего бизнеса.
В декабре 2024 года TBC Bank запустил платформу TBC Business, которая предлагает предпринимателям простое, быстрое и удобное транзакционное обслуживание для управления банковскими и сопутствующими операциями полностью дистанционно. С момента запуска продукт стремительно развивается: на текущий день открыто более 5000 счетов. Вместе с тем растёт спрос на банковские продукты для предпринимателей, что подтверждает увеличение портфеля кредитов для бизнеса в третьем квартале 2025 года. Развивая линейку финансирования в рамках TBC Business, банк постепенно закрывает недостаточно охваченную нишу в сегменте малого и среднего бизнеса и усиливает вовлечённость клиентов по всей экосистеме TBC.
TBC Bank — один из ведущих банков Узбекистана, предлагающий широкий спектр цифровых финансовых услуг для физических и юридических лиц. Банк развивает цифровые каналы обслуживания, уделяет особое внимание прозрачности операций, международным стандартам безопасности и качеству сервиса, чтобы делать финансовую жизнь клиентов проще и удобнее.
Об Oasis Credit Uzbekistan
Oasis Credit Uzbekistan — одна из опытных микрофинансовых организаций страны, сфокусированная на поддержке малого и микробизнеса и работающая по международным стандартам прозрачности и корпоративного управления. В числе её учредителей — международные финансовые институты, включая Финский банк развития Finnfund, I.D. Inspiring Development GmbH (Германия) и Sturgeon Capital (Великобритания).