Toshkent, O‘zbekiston — 2024-yil 13-dekabr — O‘zbekistonning birinchi raqamli banki TBC Bank o‘zining ilk “Osmon Card” kredit kartasini chiqarganini e’lon qildi.
“Osmon Card” O‘zbekiston kredit kartalari bozorida sifatning yangi mezonlarini belgilaydi. Ushbu mahsulot foydalanuvchilarga maxsus afzalliklar – 55 kunlik foizsiz davr, bozordagi eng jozibali foiz stavkalari va minimal to‘lov shartlaridan birini taklif qiladi. Karta bir zumda tasdiqlanib, bepul chiqariladi va egasiga yetkazib beriladi.
Limiti tiklanadigan yangi kredit kartasi – TBC Bank rivojlanish strategiyasining muhim elementi va mahsulotlar qatorini kengaytirish yo‘lidagi navbatdagi qadami. Avvalroq bank mijozlar uchun “TBC Uzbekistan” ekotizimiga kirishning yagona nuqtasi bo‘lib xizmat qiluvchi “Salom Card” debet kartasini taqdim qilgan edi.
Nika Kurdiani, TBC Uzbekistan bosh direktori: “Osmon Card”ning chiqarilishi – hamma foydalansa bo‘ladigan qulay moliyaviy xizmatlarni yaratish strategiyamizning muhim bosqichi. Yangi mahsulot bozordagi mavqeimizni mustahkamlashga, mamlakatda moliyaviy xizmatlarni yanada qulayroq qilishimizga yordam beradi. Bizda kredit biznesini boshqarish bo‘yicha ko‘p yilli tajribaga ega eng yaxshi jamoa bor. Biz O‘zbekiston bozoridagi ulushimizni oshirib, jadal va daromadli o‘sishda davom etmoqdamiz.
“Osmon Card”ning ishga tushirilishi yakunlanayotgan yil yutuqlarining bir qismi. Biz, shuningdek, katta miqdorda moliyaviy sarmoya jalb qildik, xalqaro hamkorlar bilan strategik shartnomalar tuzdik va bozorga yangi mahsulotlarni chiqardik”.
2024-yilda TBC Uzbekistan Visa va Mastercard bilan strategik sheriklik to‘g‘risida kelishuvga erishdi va umumiy miqdori 105 mln AQSh dollari bo‘lgan moliyalashtirishni jalb qildi. Bular: FMO’dan (Gollandiya tadbirkorlikni rivojlantirish banki) 40 mln dollar miqdoridagi kredit, shveysariyalik responAbility Investments AG impakt-investoridan 20 mln dollar miqdoridagi kredit liniyalari, BlueOrchard’dan 25 mln dollar miqdoridagi qarz moliyalashtirish, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankidan 10 mln AQSh dollari va Triple Jump orqali Global Gender-Smart Fund'dan (GGSF) 10 mln dollar miqdoridagi kreditlar. Bundan tashqari, yaqinda TBC o‘zining obligatsiyalarini ilk marotaba milliy valyutada joylashtirdi.
TBC Uzbekistan – Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lib, London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiradi.
TBC Uzbekistan uchta tez rivojlanayotgan fintech biznesini o‘z ichiga oladi: TBC UZ mobil banki, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar uchun payme ilovasi, va shuningdek, tez rivojlanayotgan Payme Nasiya muddatli to‘lov xizmati
TBC Uzbekistan faoliyatidan ikki yil o‘tib daromad ko‘ra boshlagan bankka aylandi va dunyodagi raqamli banklar orasida rekord o‘rnatdi. 2024-yilda bank mijozlari soni 17 millionga yetdi. 2024-yilning dastlabki to‘qqiz oyi yakunlariga ko‘ra, sof foyda 27 million AQSh dollarini tashkil etdi, kredit va depozit portfellari hajmi esa o‘tgan yilga nisbatan mos ravishda 99% va 66%ga oshdi. TBC Bank Uzbekistan yetakchi Fitch Ratings reyting agentligidan BB-barqaror reytingini qo‘lga kiritdi (O‘zbekistonning mamlakat reytingi darajasida).

TBC Bank представил Osmon Card — свою первую кредитную карту с возобновляемым лимитом
Ташкент, Узбекистан — 13 декабря 2024 г. — TBC Bank, первый цифровой банк Узбекистана, объявил о выпуске своей первой кредитной карты Osmon Card.
Osmon Card задаст новый стандарт качества на рынке кредитных карт Узбекистана. Карта предлагает исключительные преимущества: быстрое одобрение, бесплатный выпуск и доставку, 55 дней беспроцентного периода и одни из наиболее привлекательных на рынке процентных ставок и условий по минимальному платежу.
Новая кредитная карта с возобновляемым лимитом — важный элемент стратегии роста и очередной шаг к расширению продуктовой линейки TBC Bank. Ранее банк представил флагманскую дебетовую карту Salom Card, которая служит для клиентов единой точкой входа в экосистему TBC Uzbekistan.
Ника Курдиани, генеральный директор TBC Uzbekistan: «Выпуск Osmon Card — важный этап в реализации нашей стратегии по созданию доступных и удобных финансовых сервисов. Новый продукт поможет нам усилить рыночные позиции и сделать финансовые услуги в стране ещё более доступными. У нас лучшая команда на рынке с многолетним опытом управления кредитным бизнесом, и мы продолжаем динамично и прибыльно расти в Узбекистане, увеличивая свою долю рынка.
Запуск Osmon Card дополняет другие успехи уходящего года: мы привлекли значительный объём финансирования, заключили стратегические соглашения с международными партнёрами и вывели на рынок новые продукты».
В 2024 году TBC Uzbekistan заключил стратегическое партнёрство с Visa и Mastercard и привлёк финансирование на общую сумму 105 млн долларов США: кредит в размере 40 млн от FMO (голландского банка развития предпринимательства), кредитные линии на общую сумму 20 млн от швейцарского импакт-инвестора responsAbility Investments AG, долговое финансирование на 25 млн от BlueOrchard, кредит на 10 млн от ЕБРР и 10 млн — от Global Gender-Smart Fund (GGSF) через Triple Jump. Кроме того, недавно TBC провёл дебютное размещение облигаций в национальной валюте.
TBC Uzbekistan включает в себя три быстрорастущих финтех-бизнеса: мобильный банк TBC UZ, приложение payme для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, а также Payme Nasiya — динамично развивающийся сервис оплаты покупок в рассрочку.
TBC Uzbekistan стал прибыльным через два года после запуска, установив рекорд среди цифровых банков мира. В 2024 году число его клиентов достигло 17 миллионов. По итогам первых девяти месяцев 2024 г. чистая прибыль составила 27 млн долларов США, а размер кредитного и депозитного портфелей увеличился на 99% и 66% в годовом сопоставлении соответственно. TBC Bank Uzbekistan имеет рейтинг BB- от ведущего рейтингового агентства Fitch Ratings (на уровне странового рейтинга Узбекистана), прогноз «стабильный».