TBC Uzbekistan kichik va o‘rta biznes uchun mamlakatdagi ilk to‘liq raqamli bank servisi – TBC Business’ni ishga tushirmoqda
22.12.2024
Toshkent, Ozbekiston — 2024-yil 20-dekabr   Markaziy Osiyodagi raqamli banking yetakchi ekotizimi TBC Uzbekistan O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznes (KO‘B) uchun birinchi to‘liq raqamli bank servisi - TBC Business ishga tushirilishini e’lon qiladi.
Ushbu qadam TBC mahsulotlari qatorini kengaytirish, yangi mijozlar segmentlariga chiqish va qo‘shimcha daromad manbalarini yaratish strategiyasining bir qismidir. TBC Business yangi servisi konsepsiyasi - bu mijozlarga barcha bank va tegishli amaliyotlarni masofadan turib boshqarish imkonini beruvchi oddiy, tezkor va qulay tranzaksiya xizmatidir
"Qisqa muddat ichida jismoniy shaxslarga ko‘rsatiladigan xizmatlar sohasida sezilarli yutuqlarga erishib, endi biznes uchun xizmatimizni ishga tushirayotganimizni e’lon qilishdan goyat mamnunmiz.
Ushbu mahsulot Ozbekistonda kichik va orta biznesga bank xizmati korsatish haqidagi tasavvurni butunlay ozgartiradi. Mamlakatda birinchi bo‘lib kichik va o‘rta biznes uchun to‘liq raqamli bankingni taklif qilar ekanmiz, biz mijozlarga ma’muriy vazifalarga emas, balki biznesni rivojlantirishga e’tibor qaratish imkonini beradigan samarali vositalarni taqdim etamiz. TBC Business’ning ishga tushirilishi O‘zbekistonda tadbirkorlar uchun moliyaviy xizmatlarni transformatsiya qilishda muhim qadam bo‘lib, mamlakatning iqtisodiy o‘sishiga hissa qo‘shadi. O‘zbekistonning demografik salohiyati va tadbirkorlik rivojlanishini inobatga olgan holda, biz yangi xizmat uchun katta istiqbollar borligini ko‘ryapmiz", deya takidladi TBC Uzbekistan bosh direktori Nika Kurdiani.
TBC Uzbekistan texnologik platformasi va davlat xizmatlarining keng malumotlar bazalarini integratsiya qilish natijasida TBC Businessda mavjud bolgan toliq raqamli royxatdan otish jarayoni bozorda analoglari yoq va foydalanuvchilar uchun maksimal qulaylikni taminlaydi. Hisob ochish atigi bir necha daqiqa vaqt oladi, ma’lumotlarni tekshirish esa avtomatik tarzda amalga oshiriladi - hujjatlarni taqdim etish shart emas. Shuningdek, platformada, ishga tushirish paytida, kecha-yu kunduz to‘lov qilish, kommunal va davlat xizmatlari uchun to‘lovni bir zumda amalga oshirish, shablonlar avtomatlashtirilgan holda tezkor to‘lovlar, xodimlarning akkauntga kirish huquqlarini sozlash va boshqa imkoniyatlar taqdim etilgan.
"Bu yo‘nalishda katta rejalarimiz bor. Biz TBC Business servisiga yangi imkoniyatlar va xizmatlarni qo‘shib boramiz. Xususan, kelgusi yilning kuziga qadar kichik va o‘rta biznes uchun aylanma mablag‘larni kreditlash xizmatini yo‘lga qo‘ymoqchimiz", — deb qo‘shimcha qildi Nika Kurdiani.
TBC Uzbekistan – Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lib, London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiradi.
TBC Uzbekistan uchta tez rivojlanayotgan fintech biznesini o‘z ichiga oladi: TBC UZ mobil banki, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar uchun payme ilovasi, va shuningdek, tez rivojlanayotgan Payme Nasiya muddatli to‘lov xizmati.
TBC Uzbekistan faoliyatidan ikki yil o‘tib daromad ko‘ra boshlagan bankka aylandi va dunyodagi raqamli banklar orasida rekord o‘rnatdi. 2024-yilda bank mijozlari soni 17 millionga yetdi. 2024-yilning dastlabki to‘qqiz oyi yakunlariga ko‘ra, sof foyda 27 million AQSh dollarini tashkil etdi, kredit va depozit portfellari hajmi esa o‘tgan yilga nisbatan mos ravishda 99% va 66%ga oshdi.

TBC Uzbekistan запускает TBC Business — первый в стране полностью цифровой банковский сервис для малого и среднего бизнеса
22.12.2024
Ташкент, Узбекистан — 20 декабря 2024 г.  TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, объявила о запуске TBC Business — первого полностью цифрового банковского сервиса для малого и среднего бизнеса (МСБ) в Узбекистане.
Этот шаг — часть стратегии по расширению продуктовой линейки TBC, выходу в новые клиентские сегменты и созданию дополнительных источников прибыли. Концепция нового сервиса TBC Business — это простое, быстрое и удобное транзакционное обслуживание, которое позволит клиентам управлять всеми банковскими и сопутствующими операциями полностью дистанционно.
«За короткий срок мы достигли значительных успехов в сегменте услуг для физических лиц, и мы рады объявить о запуске сервиса для бизнеса. Запуск TBC Business в корне меняет представление о банковском обслуживании малого и среднего бизнеса в Узбекистане. Предлагая первый в стране полностью цифровой банкинг для МСБ, мы даем клиентам эффективные инструменты, которые позволят им сфокусироваться на развитии бизнеса, а не на административных задачах. Запуск TBC Business — это важный шаг в трансформации финансовых услуг для предпринимателей в Узбекистане, который будет способствовать экономическому росту страны. Учитывая демографический потенциал Узбекистана и развитие предпринимательства, мы видим большие возможности для нового сервиса», отмечает Ника Курдиани, CEO TBC Uzbekistan.
Полностью цифровой процесс регистрации, доступный в TBC Business за счет интеграции технологической платформы экосистемы TBC Uzbekistan и обширных баз данных государственных сервисов, не имеет аналогов на рынке и обеспечивает максимальное удобство для пользователей. Открытие счета занимает всего несколько минут, а проверка данных проводится автоматически — предоставлять документы не нужно. На платформе также на момент запуска доступны функция круглосуточных платежей, оплата коммунальных и государственных услуг в один клик, мгновенные платежи с автоматизацией шаблонов, настройка прав доступа сотрудников к аккаунту и другие возможности.
«У нас большие планы в этом направлении. Мы будем добавлять новые возможности и услуги в сервис TBC Business. В частности, к осени следующего года мы запустим услугу кредитования на оборотные средства для малого и среднего бизнеса», добавляет Ника Курдиани.
TBC Uzbekistan включает в себя три быстрорастущих финтех-бизнеса: мобильный банк TBC UZ, приложение payme для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, а также Payme Nasiya — динамично развивающийся сервис оплаты покупок в рассрочку.
TBC Uzbekistan стал прибыльным через два года после запуска, установив рекорд среди цифровых банков мира. В 2024 году число его клиентов достигло 17 миллионов. По итогам первых девяти месяцев 2024 г. чистая прибыль составила 27 млн долларов США, а размер кредитного и депозитного портфелей увеличился на 99% и 66% в годовом сопоставлении соответственно.