Mablagʻlar TBC UZ ekotizimini rivojlantirishga yoʻnaltiriladi, bu esa bankning kredit portfelining oʻsishiga va Markaziy Osiyodagi eng ko‘p aholiga ega Oʻzbekistonda moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini oshirishga yordam beradi. TBC UZ moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish strategiyasining bir qismi sifatida shu yil boshida responsAbility Investments AG kompaniyasidan ham 10 million AQSH dollarida kredit jalb qilgan edi.
TBC UZ Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lgan TBC Uzbekistan’ning bir qismi bo‘lib, unga jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar ilovasi payme hamda payme Nasiya kiradi (payme – muddatli omonat) – xaridlarni boʻlib toʻlash xizmati. TBC Uzbekistan ekotizimi London fond birjasida ishtirok etadigan TBC Bank Group PLC tarkibiga kiradi.
“Orchard kompaniyasidan ushbu katta miqdordagi mablag‘ni moliyalashtirganimizdan mamnunmiz. Bu bizga moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilishni kuchaytirish va kredit portfelimizni kengaytirishni davom ettirish, O‘zbekistonda moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini oshirish imkonini beradi. Bizning maqsadimiz mijozlarning hayotini yanada qulayroq va yaxshiroq qilishga yordam beradigan innovatsion raqamli moliyaviy yechimlarni taqdim etishdir. Bu borada Blue Orchard kompaniyasi ham bizning sa’y-harakatlarimizni qo‘llab-quvvatlagani uchun o‘z minnatdorchiligimizni bildiramiz”.
Filip Myuller, Blue Orchard bosh direktori:
“Biz TBC Bank Uzbekistan bilan hamkorlik qilishdan va ularning Markaziy Osiyoda bo‘yicha mijozlarning hayot sifati va moliyaviy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini yaxshilashga qaratilgan zamonaviy raqamli bank texnologiyalarini qo‘llab-quvvatlashdan mamnunmiz. Bizning sarmoyamiz TBC UZ’ga yordam berib, moliyaviy xizmatlarni koʻproq odamlar uchun ochiq boʻlishini taʼminlaydi hamda mintaqaning iqtisodiy barqarorligi va rivojlanishiga sabab bo‘ladi”.
Blue Orchard Finance kompaniya haqida
Blue Orchard investitsiyalar bo‘yicha yetakchi kompaniya hisoblanib, Schroders guruhi tarkibiga kiradi. Impakt investitsiyalar bo‘yicha kompaniya sifatida investorlarga jozibador daromad keltirish bilan birga jamoalar va atrof-muhitga doimiy ijobiy ta’sir ko‘rsatishga intiladi. Blue Orchard 2001-yilda Birlashgan Millatlar Tashkiloti tashabbusi bilan butun dunyo bo‘ylab mikromoliyaviy qarz investitsiyalarining birinchi tijorat kompaniyasi sifatida tashkil etilgan. Bugungi kunda kompaniya ko‘chmas mulkka investitsiya yechimlarini barcha uchun ochiq qilish va kapitaldan ongli ravishda foydalanishni rag‘batlantirish maqsadida rivojlanayotgan va chegaradosh bozorlardagi millionlab tadbirkorlarni investorlar bilan tanishtirib, ko‘plab aktiv sinflar bo‘yicha investitsiya yechimlarini taklif etadi. Professional investitsiya kompaniyasi va innovatsion aralash moliya vakolatlari bo‘yicha mutaxassis sifatida Blue Orchard kuchli xalqaro investorlar bazasiga ega bo‘lib, dunyodagi yetakchi rivojlanish moliya institutlarining ishonchli hamkori hisoblanadi. Bugungi kunga qadar Blue Orchard investitsiyalari 100 dan ortiq mamlakatlarni qamrab oladi, umumiy investitsiyalar hajmi 11 milliard dollardan oshadi. 2023-yil dekabr holatiga ko‘ra, bu investitsiyalar rivojlanayotgan va chegaradosh iqtisodiyotlarda 300 milliondan ortiq kishiga foyda keltirdi. Batafsil ma'lumot kompaniya veb-saytida mavjud: https://www.blueorchard.com/ .
TBC Uzbekistan haqida
TBC Uzbekistan Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi hisoblanib, London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiradi.
TBC Uzbekistan tarkibiga uchta jadal rivojlanayotgan fintex bizneslar kiradi: TBC UZ mobil banki, jismoniy shaxslar va kichik biznes uchun raqamli to‘lovlar uchun payme ilovasi va muddatli to‘lov bo‘yicha payme nasiya.
TBC Uzbekistan o‘zining texnologik platformasi, xalqaro jamoa tajribasi va iste’mol kreditiga yo‘naltirilgan strategiyasiga tayanib, faol rivojlanmoqda. Kompaniya bozor imkoniyatlaridan muvaffaqiyatli foydalanmoqda, bunda bank xizmatlarining past kirib borishi raqamli texnologiyalarni yaxshi biladigan auditoriya orasida zamonaviy moliyaviy yechimlarga talabning ortib borishi bilan uyg'unlashmoqda.
TBC Uzbekistan ishga tushganidan so‘ng ikki yil o‘tib, daromadlilik bo‘yicha dunyo raqamli banklarining ichida rekord raqamni o‘rnatdi; hozirda ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchilarning umumiy soni 16 millionga yetdi. 2024-yilning birinchi yarmida kompaniya 16 million AQSh dollari miqdorida sof foyda ko‘rdi va uning kredit va omonat portfeli o‘tgan yilga nisbatan mos ravishda 113% va 58% ga o‘sdi. TBC Bank Uzbekistan Fitch Ratings agentligining barqaror prognozli “BB-” reytingini (O‘zbekistonning mamlakat reytingiga teng) qozondi.

TBC Bank Uzbekistan привлек 25 млн долл. США от швейцарского импакт-инвестора BlueOrchard
Ташкент, Узбекистан — 29 августа 2024 г. TBC Bank Uzbekistan («TBC UZ»), крупнейший в стране мобильный банк, объявляет о привлечении долгового финансирования в объеме 25 млн долл. США от швейцарской компании BlueOrchard, специализирующейся на импакт-инвестициях.
Средства будут направлены на дальнейшее развитие экосистемы TBC UZ, способствуя росту кредитного портфеля банка и повышению доступности финансовых услуг в Узбекистане — самой многонаселенной стране в Центральной Азии. В рамках стратегии диверсификации источников фондирования TBC UZ ранее в этом году также привлек кредит в 10 млн долл. США от компании responsAbility Investments AG.
TBC UZ является частью TBC Uzbekistan — ведущей экосистемы цифрового банкинга в Центральной Азии, в состав которой входят ayme — приложение для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, а также ayme asiya («ayme рассрочка») — сервис оплаты покупок в рассрочку. Экосистема TBC Uzbekistan входит в состав TBC Bank Group PLC, которая торгуется на Лондонской фондовой бирже.
Ника Курдиани, генеральный директор TBC Uzbekistan:
«Мы рады привлечь столь значительный объем долгового финансирования от BlueOrchard. Это позволит нам усилить диверсификацию источников фондирования и продолжить наращивать кредитный портфель, повышая доступность финансовых услуг в Узбекистане. Наша цель — предоставлять клиентам инновационные цифровые финансовые решения, которые делают их жизнь удобнее и лучше, и мы признательны BlueOrchard за поддержку наших усилий».
Филипп Мюллер, генеральный директор BlueOrchard:
«Мы рады партнерству с TBC Bank Uzbekistan и возможности поддержать их миссию по внедрению современных технологий цифрового банкинга, чтобы улучшить качество жизни и доступность финансовых услуг в Центральной Азии. Эти инвестиции помогут T сделать финансовые услуги доступными для большего числа людей, способствуя экономической устойчивости и развитию региона».
BlueOrchard Finance
BlueOrchard (входит в состав Schroders Group) — ведущая международная компания по управлению импакт-инвестициями и один из первых игроков этого рынка. Компания обеспечивает привлекательную доходность для инвесторов, одновременно способствуя устойчивому решению социальных и экологических проблем. BlueOrchard была создана в 2001 г. по инициативе ООН как первая в мире коммерческая компания по управлению долговыми инвестициями на рынке микрофинансирования. Сегодня BlueOrchard предлагает решения для импакт-инвестиций в различные классы активов, связывая с инвесторами миллионы предпринимателей в странах с развивающейся и пограничной экономикой. Компания стремится сделать импакт-инвестиции доступными для всех и способствовать осознанному вложению капитала. Являясь экспертом в
сферах управления капиталом и смешанного финансирования, BlueOrchard на постоянной основе сотрудничает с широким кругом международных инвесторов и ведущими международными финансовыми организациями развития. На сегодняшний день инвестиции Blue Orchard охватывают более 100 стран мира, а общий объем инвестиций превышает 11 млрд долл. США. По данным на декабрь 2023 г. эти инвестиции принесли пользу более чем 300 миллионам человек в регионах с развивающейся и пограничной экономикой. Более подробная информация представлена на сайте компании: https://www.blueorchard.com/.
TBC Uzbekistan включает в себя три быстрорастущих финтех-бизнеса: мобильный банк TBC UZ, приложение payme для цифровых платежей для физических лиц и малого бизнеса, а также payme nasiya — динамично развивающийся сервис оплаты покупок в рассрочку.