TBC Bank Oʻzbekistonda birinchi bor havoni tozalash xususiyatiga ega boʻlgan devoriy tasvirni taqdim etdi
18.03.2025
Toshkentning Sergeli tumanida mahalliy rassom Nadejda Riksiyeva TBC Bank bilan hamkorlikda yaratgan noyob devoriy rasm paydo boʻldi. Ushbu sanʼat asari shaharning koʻrkiga koʻrk qoʻshish bilan birga, innovatsion Airlite boʻyoqlari yordamida havoni ham tozalaydi. Ushbu texnologiya shaharlardagi havoning ifloslanishiga qarshi kurashda eng istiqbolli yechimlardan biri sifatida BMT tomonidan tan olingan boʻlib, bir qator xalqaro loyihalarda oʻz samaradorligini isbotlagan va endilikda ilk bor Oʻzbekistonda qoʻllanilmoqda. Mural uchun joy tasodifiy tanlanmagan: Sergeli tumaniToshkentning eng jadal rivojlanayotgan, aholi zich joylashgan hududlaridan biri boʻlib, loyihaning koʻplab insonlarni qamrab olib, ularni ilhomlantirishiga imkon yaratadi.
Boʻyoqning taʼsiri xuddi momaqaldiroqdan keyin havoning manfiy zaryadlangan ionlar bilan tozalanishi yoki oʻsimliklarning havodagi karbonat angidridni yutib, kislorod ajratib chiqaruvchi fotosintez kabi tabiiy jarayonga asoslangan. Quyosh nuri taʼsirida boʻyoq havodagi ifloslangan zarralar, yaʼni azot oksidlarini zararsizlantiradi va xuddi shunday maydonga ega yashil hudud kabi zararli chiqindilar darajasini samarali ravishda kamaytiradi. 250 m² lik qoplama kuniga 50 ta avtomobildan chiqadigan zararli moddalarni neytrallay oladi.
Nodira Shermatova, TBC Uzbekistan marketing direktori:
“Yangi mural sanʼat va texnologiyaning uygʻunligi orqali shahar muhitini yaxshilashga qaratilgan zamonaviy shaharsozlik yondashuvini ifodalaydi. Biz nafaqat moliyaviy innovatsiyalarni joriy etishga, balki mijozlarimiz yashaydigan shaharlarning barqaror rivojlanishiga ham hissa qoʻshishga harakat qilamiz. Shuningdek, biz sanʼat rivojiga eʼtibor qaratib, isteʼdodli oʻzbekistonlik rassomni qoʻllab-quvvatlashdan mamnunmiz. Ushbu loyiha korporativ ijtimoiy masʼuliyat tamoyillarimizni va ijobiy oʻzgarishlarga intilishimizni oʻzida aks ettiradi.”
Mural taqdimoti bilan birga, TBC Bank aholining atrof-muhitga ongli munosabatini shakllantirishga ilhomlantiruvchi maʼrifiy loyihani ham boshladi. mural.tbcbank.uz saytida ekologik tashabbuslarning taqvimi jamlangan boʻlib, u volontyorlik va jamoat harakatlarida ishtirok etishni istagan barcha uchun ochiq. Ushbu taqvim dasturida daraxt ekish aksiyalari, toza texnologiyalar boʻyicha yechimlar ishlab chiqish uchun xakaton, plogging, fototanlovlar va boshqa tadbirlar oʻrin olgan.
Yaqin kunlarda @tbcbankuzbekistan Instagram sahifasida bir martalik plastmassa va qogʻoz cheklardan voz kechish, batareyalarni toʻgʻri utilizatsiya qilish va xona oʻsimliklarini koʻpaytirish kabi kunlik eko-odatlarni shakllantirishga ilhomlantiruvchi besh qismdan iborat chellenj start olishi rejalashtirilgan.
Oʻzbekistonda 2025-yil Atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil iqtisodiyot yili deb eʼlon qilingan bir paytda, bunday loyihalar ekologik chaqiriqlar va ularning yechimlariga eʼtiborni yanada kuchaytiradi. TBC Bank kelajakda bunday ekologik devoriy tasvirlar boshqa shaharlarda ham paydo boʻlishi va ekologik madaniyatning rivojlanishiga hissa qoʻshishiga umid qiladi.

TBC Bank представил первый в Узбекистане мурал, способный очищать воздух
В Сергелийском районе Ташкента появился уникальный мурал, созданный ташкентской художницей Надеждой Риксиевой в сотрудничестве с TBC Bank. Это арт-объект, который не только украшает город, но и делает воздух чище благодаря инновационной краске Airlite. Технология признана ООН одним из самых перспективных в мире решений для борьбы с загрязнением воздуха в городах, доказала свою эффективность в ряде международных проектов и теперь впервые внедряется в Узбекистане. Место для мурала выбрано неслучайно: Сергелийский район — один из самых быстрорастущих в Ташкенте, с высокой плотностью населения, поэтому такой проект сможет охватить и вдохновить большое количество людей.
Принцип действия краски основан на естественном процессе, происходящем в природе после грозы, когда отрицательно заряженные ионы очищают атмосферу. Это напоминает фотосинтез растений, поглощающих углекислый газ и выделяющих кислород. Под воздействием солнечного света краска нейтрализует загрязняющие частицы воздуха (оксиды азота), снижая уровень вредных выбросов так же эффективно, как лес такой же площади. Покрытие 250 м² способно нейтрализовать загрязнение, создаваемое 50 автомобилями в день.
Нодира Шерматова, директор по маркетингу TBC Uzbekistan:
«Новый мурал символизирует современный подход к урбанистике, где искусство и технологии объединяются для улучшения городской среды. Мы стремимся не только внедрять инновации в финансовой сфере, но и способствовать устойчивому развитию городов, где живут наши клиенты. Также мы придаём особое значение развитию искусства и рады поддержать талантливую узбекистанскую художницу. Этот проект отражает наши принципы корпоративной социальной ответственности и стремление к позитивным изменениям».
Одновременно с презентацией мурала TBC Bank запустил просветительский проект, призванный вдохновить жителей Ташкента на осознанную заботу об окружающей среде. На сайте mural.tbcbank.uz собран календарь экологических инициатив волонтерских и общественных движений, открытых для всех желающих. В программе — акции по посадке деревьев, хакатон для разработки решений в сфере чистых технологий, плоггинг, фотоконкурсы и другие мероприятия. В ближайшее время в Instagram-профиле @tbcbankuzbekistan стартует серия из пяти челленджей, вдохновляющих на экологичные привычки в повседневной жизни — от отказа от одноразового пластика и бумажных чеков до утилизации батареек и озеленения дома.
В Год охраны окружающей среды и зелёной экономики, объявленный в Узбекистане в 2025 году, такие проекты становятся особенно важными, привлекая внимание к экологическим вызовам и возможностям их решения. TBC Bank надеется, что в будущем такие муралы появятся также в других городах страны и будут способствовать развитию экологической культуры.