Toshkent, O‘zbekiston, 2025-yil 15-dekabr Ozbekistonda raqamlashtirishning jadal suratlar bilan rivojlanishi texnologik sohalarda sezilarli natijalarni bermoqda. Mijozlar uchun raqobat kuchayishi ortidan kompaniyalar uchun yangi chaqiriqlar yuzaga kelmoqda. 12-dekabr kuni TBC Uzbekistan tomonidan tashkil etilgan TBC Suhbat konferensiyasida mijoz tajribasidagi zamonaviy yondashuvlar haqida so‘z yuritildi.
O‘zbekistonda tobora muhim ahamiyat kasb etayotgan asosiy tendensiyalardan biri — mijoz tajribasidan (CX) umumiy tajribaga (TX) o‘tish bo‘lib, ushbu yondashuv nafaqat mijoz tajribasini, balki xodimlar tajribasi (employee experience) va mahsulotdan foydalanish jarayonidagi tajribani (user experience) ham qamrab oladi. Bular insonning brend bilan o‘zaro aloqasidagi umumiy, yaxlit tajribasini shakllantiruvchi yagona tizimning uch qismidir.
«Mahsulot noqulay bo‘lsa — CX uni qutqara olmaydi. Agar xodim ishlashda qiynaladigan bo‘lsa — mijoz buni darhol sezadi. Shuning uchun biz mijoz tajribasiga faqat xizmat ko‘rsatish funksiyasi sifatida emas, balki jamoalarni, jarayonlarni va texnologiyalarni birlashtiruvchi poydevor sifatida qaraymiz», — deya ta’kidladi TBC Uzbekistan mizojlar tajribasi yo‘nalishi rahbari Sergey Chekalkin.
2025-yilda TBC Uzbekistan mijoz tajribasini takomillashtirish bo‘yicha o‘z pozitsiyasini mustahkamladi. Kompaniya Total Experience yondashuvini joriy qilib, asosiy jarayonlarni foydalanuvchi ehtiyojlariga moslashtirdi. Kuzda esa mijozlar haqida barcha ma’lumotlarni — mahsulotlar, xizmatlar, tranzaksiyalar tarixi va murojaatlarni yagona interfeysda to‘plagan o‘zining CRM-tizimini ishga tushirdi. Bu esa operatorlarga vaziyatni tezda tushunishga, murojaatlarga xizmat ko‘rsatish vaqtini qisqartirishga va muammoni yuqori bosqichlarga oshirmasdan joyida hal qilishga yordam beradi. Natijada, mijoz tajribasini to‘liq  360 darajada kuzatish va o‘zgarishlarga tezkor javob qaytarish imkonini yaratildi. CRM tizimi butunlay ichki kross-funksional jamoa tomonidan ishlab chiqilgan bo‘lib, standart yetkazib beruvchi yechimlariga nisbatan yuqori samaradorlikni ko‘rsatmoqda.
“TBC Uzbekistan’da mijoz tajribasi — bu mahsulot yaratish, strategik qarorlar qabul qilish va jamoaviy ishni tashkil etishning poydevoridir. Biz juda tez sur’atlarda rivojlanmoqdamiz. Biznes kengaygani sayin mijozga yanada yaqin bo‘lish, uning yo‘lini, kutilmalarini va har bir bosqichdagi hissiyotlarini chuqur tushunish juda muhim. Bu yil biz katta o‘zgarishlarga qo‘l urdik: jamoalarimizni mustahkamlash, jarayonlarni qayta ko‘rib chiqish va yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha sezilarli natijalarga erishdik”, — deydi Sergey Chekalkin.
O‘zbekiston va Markaziy Osiyoda mijoz tajribasi rivojiga bag‘ishlangan TBC Suhbat.CX konferensiyasida TBC Uzbekistan, Yandex Uzbekistan va Higgsfield AI o‘z amaliy tajribalari bilan bo‘lishishdi, shuningdek, Wildberries, Uklon va Beeline kabi kompaniyalar ishtirokidagi panel muhokamalarida 2026-yil uchun CX bo‘yicha imkoniyatlar va rejalar muhokama qilindi. Konferensiya CX sohasidagi mutaxassislar, mahsulot menejerlari, texnologiya va kommunikatsiya sohasidagi vakillarni bir maydonga jamladi.
Tadbir O‘zbekiston Raqamli texnologiyalar vazirligi ko‘magida o‘tkazilmoqda va biznes hamda davlat sektorida eng yaxshi raqamlashtirish amaliyotlarini targ‘ib qilish hamda mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashish uchun muntazam platforma sifatida xizmat qiladi.

TBC Uzbekistan представила новый подход к клиентскому опыту на конференции TBC Suhbat
Ташкент, Узбекистан, 15 декабря 2025 г. — Стремительный рост цифровизации в Узбекистане дал свои ощутимые результаты в технологических отраслях — конкуренция за клиента растёт, и вместе с этим появляются новые вызовы для компаний. О новых подходах в клиентском опыте рассказали 12 декабря на конференции TBC Suhbat, организованной TBC Uzbekistan.
Один из ключевых трендов, который становится особенно важным в Узбекистане, — переход от customer experience (CX) к total experience (TX), когда речь идёт не только об опыте клиента, но и об опыте сотрудника (employee experience) и опыте использования продукта (user experience). Это три части единой системы, формирующие общий, целостный опыт человека во взаимодействии с брендом.
«Если продукт неудобен — CX не спасёт. Если сотруднику сложно работать — клиент это сразу почувствует. Поэтому мы всё чаще смотрим на клиентский опыт не как на сервисную функцию, а как на основу, которая объединяет команды, процессы и технологии», — отмечает Сергей Чекалкин, Head of CX TBC Uzbekistan.
В 2025 году TBC Uzbekistan укрепила свою позицию в области клиентского опыта, внедрив подход Total Experience и перестроив ключевые процессы вокруг потребностей пользователя. Осенью была запущена собственная CRM-система, где в одном интерфейсе собирается полный контекст о клиенте: продукты, услуги, история операций и обращений по всем вопросам, благодаря чему операторы быстрее ориентируются в ситуации, сокращают время обработки и избегают эскалации. Это обеспечивает 360-градусный обзор клиентского опыта и позволяет быстро реагировать на его изменения. CRM-система была разработана внутренней кросс-функциональной командой и уже показало свою эффективность по сравнению со стандартной вендерской разработкой.
«В TBC Uzbekistan клиентский опыт — это фундамент, на котором строятся продукты, принимаются решения и выстраивается работа команды. Мы растём очень быстро, и чем масштабнее становится бизнес, тем важнее оставаться ближе к клиенту — понимать его путь, ожидания и эмоции в каждом взаимодействии. В этом году мы сделали огромный шаг вперёд: усилили команды, перестроили процессы, внедрили новые технологии», — говорит Сергей Чекалкин.
Конференция TBC Suhbat.CX посвящена развитию клиентского опыта (CX) в Узбекистане и Центральной Азии — TBC Uzbekistan, Yandex Uzbekistan и Higgsfield AI представили свои кейсы, а на панельных дискуссиях вместе с Wildberries, Uklon, Beeline Uzbekistan обсудили вызовы и планы в области СХ в 2026 году. Событие собрало специалистов в области CX, продуктового менеджмента, технологий и коммуникаций.
Мероприятие проводится при поддержке Министерства цифровых технологий Узбекистана и регулярно собирает профессиональное сообщество для обмена опытом и продвижения лучших практик цифровизации бизнеса и государства.