TBC Uzbekistan 2025-yilning 2-choragi va 1-yarim yilligi uchun MHXS bo‘yicha moliyaviy natijalarni eʼlon qildi: umumiy operatsion daromad 100 foizga oshib, 1,543 trillion so’mni tashkil etdi
Toshkent, O‘zbekiston — 2025- yil 8-avgust — Markaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi va London fond birjasida ro‘yxatga olingan TBC Bank Group tarkibiga kiruvchi TBC Uzbekistan 2025-yil 30-iyunda yakunlangan  uch va olti oylik MHXS bo‘yicha konsolidatsiyalangan moliyaviy natijalarini e’lon qiladi. TBC Uzbekistan mamlakatning eng yirik raqamli banklaridan biri TBC Bank, jismoniy shaxslar va biznes uchun raqamli toʻlovlar uchun payme ilovasi, payme nasiya – muddatli toʻlovlarni amalga oshirish boʻyicha dinamik rivojlanayotgan xizmat va raqamli sugʻurta xizmati – TBC Sug‘urtani o‘z ichiga oladi.
2025-yilning 2-choragi va 1-yarmida kompaniya asosiy ko‘rsatkichlarning ishonchli dinamikasini namoyish etdi, bu asosan mijozlar bazasining ko‘payishi, kredit va depozit portfellarining o‘sishi hamda aholi soni bo‘yicha Markaziy Osiyodagi eng yirik davlat bo‘lgan O‘zbekistonda mahsulot turlarining doimiy kengayib borishi hisobiga qayd etildi.
Daromadning barqaror o‘sishi va rentabellikni saqlash
2025-yilning birinchi yarmida umumiy operatsion daromad 1,543 trillion so‘mgacha barqaror o‘sdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 100 foizga yuqori, sof foyda esa 30 foizga oshib, 254 milliard so‘mni tashkil etdi.
TBC Uzbekistan Guruhning umumiy faoliyatiga sezilarli hissa qo‘shishda davom etmoqda, bu 2025-yilning birinchi yarmida uning hissasi Guruhning umumiy operatsion daromadining 21 foizini, Guruh umumiy sof foydasining esa 8 foizini tashkil etdi.
Portfel hajmining ikki baravar kopayishi
Yuqori daromad va foyda ko‘rsatkichlari kreditlar va depozitlar bo‘yicha asosiy ko‘rsatkichlarning barqaror o‘sishi bilan bog‘liq.
Kredit portfeli 2025-yil 30-iyun holatiga ko‘ra 11,444 trillion so‘mgacha o‘sdi, bu o‘tgan yilgi 5,376 trillion so‘mga nisbatan 113 foizga o‘sdi degani. Kompaniya O‘zbekiston chakana savdo bozorining asosiy ishtirokchisi hisoblanadi. Jismoniy shaxslarga berilgan kreditlar bozoridagi ulushi 5,1 foizni, taʼminlanmagan iste’mol kreditlaridagi ulushi esa 16,5 foizni tashkil etadi. 2025-yil 30-iyun holatiga ko‘ra, Guruhning barcha ta’minlanmagan iste’mol kreditlarining 54 foizi TBC Uzbekistan hissasiga to‘g‘ri keladi.
2025-yil 30-iyun holatiga ko‘ra depozitlar 6,225 trillion so‘mga yoki o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 93 foizga oshdi (2024-yil 30-iyundagi 3,228 trillion so‘mga nisbatan). Bu jismoniy shaxslarning O‘zbekistondagi depozitlari umumiy hajmining 4,1 foizini tashkil etadi. 2025-yil 30-iyun holatiga ko‘ra TBC Bank Group jismoniy shaxslar depozitlari portfelining 13 foizini TBC Uzbekistan hissasiga to‘g‘ri keladi.
Raqamli bank ekotizimini qamrab olishni kengaytirish
TBC Uzbekistan raqamli bank ekotizimining noyob foydalanuvchilari soni 20,8 million kishiga yani 2024 yilning birinchi yarmiga nisbatan 31 foizga oshdi.
Oylik faol foydalanuvchilar soni yiliga 19 foizga oshib, 5,7 million kishiga yetdi.
payme raqamli to‘lov platformasidagi faol hamkorlar soni o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 58 foizga o‘sdi va 10 000 kishiga yetdi.
Asosiy mahsulotlar bo‘lgan debet va kredit kartalariga yuqori talab
2024-yilning to‘rtinchi choragida bozorga taqdim etilgan debet va kredit kartalariga bo‘lgan yuqori qiziqish 2025- yilning birinchi yarmida ham saqlanib qoldi. Chiqarilgan Salom Card debet kartalari soni 516 000 ga yetdi, bu TBC Bank umumiy depozit portfelining 1,9 foizini tashkil etadi. Chiqarilgan Osmon Card kredit kartalari soni ham 69 000 gacha oshdi. Osmon Card kredit kartalari TBC Bank umumiy kredit portfelining 3,7 foizini tashkil etadi.
Yangi mahsulotlarni chiqarish
2025-yil yanvar oyida TBC Uzbekistan qo‘shimcha qiymatga ega moliyaviy va layfstayl mahsulotlari to‘plamiga kirish imkonini beruvchi payme plus oylik obunasini ishga tushirdi. Ushbu ishga tushirish TBC Uzbekistan’ning taklif etilayotgan mahsulotlar qatorini kengaytirish va diversifikatsiya qilish strategiyasini amalga oshirishda yana bir qadam bo‘ldi. Bu mijozlarning faolligi va sodiqligi hamda daromadni oshirish imkonini beradi. 2025-yil iyul oyi holatiga ko‘ra payme plus’ning oylik faol foydalanuvchilari soni 243 000 nafarga yetgan.
2025-yil aprel oyida TBC Uzbekistan mamlakatning kichik va o‘rta biznes (KO‘B) subyektlari uchun kredit mahsulotini joriy etish orqali yangi strategik muhim biznes segmentiga kirdi. KO‘B kreditlari TBC Business’ning kengaytirilgan, to‘liq raqamli taklifining bir qismi bo‘lib, kelajakda yangi mijozlar segmentlarini o‘zlashtirish, shuningdek, kredit portfeli va daromadlarining o‘sishini ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.
TBC Uzbekistan TBC Sug‘urta to‘liq raqamli sug‘urta xizmatini ishga tushirib, sug‘urta segmentida ham ish boshladi. Kredit olishda hayotni sug‘urtalashni taklif qilishdan boshlangan xizmat kelajakda shaxsiy sug‘urta bo‘yicha to‘liq yechimlarni o‘z ichiga olgan holda kengaytiriladi. 2025-yil aprel oyida ishga tushirilgandan beri TBC Sug‘urta 180 000 dan ortiq sug‘urta polisini rasmiylashtirdi.
2025-yil iyun oyida TBC Uzbekistan chakana savdoni avtomatlashtirish bo‘yicha mamlakatdagi yetakchi SaaS platformasi BILLZ’ning nazorat paketini sotib oldi. Ushbu bitim TBC Businessning o‘sishini davom ettirishga yordam beradi. BILLZ bilan strategik hamkorlik TBC ga biznes uchun bank va kredit xizmatlarini yanada rivojlantirishga imkon beradi.  BILLZ 4000 dan ortiq chakana sotuvchilar bilan ishlaydi va oyiga 1,5 milliondan ortiq operatsiyalarni amalga oshiradi. TBC Uzbekistan BILLZ platformasi bilan hamkorlik tufayli minglab mijozlar yuridik shaxslarga to‘g‘ridan-to‘g‘ri kirib borish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Ekotizim bilan sinergiya har bir foydalanuvchi uchun o‘rtacha daromadni oshiradi va mijozlarning sodiqligini mustahkamlaydi.
Boshqa muhim voqealar
2025-yil mart oyida TBC Uzbekistan Oʻzbekistondagi TBC Bank Group faoliyatining barcha yoʻnalishlarini birlashtirishga moʻljallangan TBC Digital boshqaruv kompaniyasi tashkil etilganini eʼlon qildi. O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan TBC Digital kompaniyasi TBC Uzbekistan ekotizimi doirasida Guruh biznesini boshqaradi. Nika Kurdiani boshchilik qilayotgan optimallashtirilgan huquqiy va boshqaruv tuzilmasi daromadli o‘sishni davom ettirishga xizmat qiladi.
2025-yil iyun oyida TBC Digital kompaniyasi TBC Uzbekistan faoliyati va uning rivojlanishiga strategik rahbarlik qiladigan yangi Kuzatuv kengashini shakllantirishini eʼlon qildi. Kengash tarkibidan jahon fintex sanoatining uchta nufuzli vakili o‘rin oldi. Kengash raisi etib TBC Bank Group xalqaro biznes rahbari Oliver Xyuz tayinlandi. Bundan tashqari, Kuzatuv kengashi tarkibiga Stokgolm Fond birjasida ro‘yxatga olingan va rivojlanayotgan bozorlarning tez rivojlanayotgan fintex loyihalariga ixtisoslashgan VEF investitsiya kompaniyasining bosh direktori va hammuassisi Devid Nangl va moliyaviy sektorning innovatsion loyihalariga sarmoya kiritayotgan Amerikaning yetakchi venchur kapital firmasi QED Investors kompaniyasining faxriy hamkori Metyu Risli kirdi.
TBC Uzbekistan o‘z biznesiga sunʼiy intellekt (SI) asosidagi texnologiyalarni joriy etishda davom etmoqda. Kompaniyaning o’z nutq texnologiyalari platformasi va katta til modellari (LLM) tomonidan quvvatlangan sunʼiy intellekt agentlari hozirda yirik bo’lmagan kreditqarzi bormijozlarga eslatma qo‘ng‘iroqlarining 90 foizini amalga oshirmoqda. Ilova uchun virtual yordamchi va tegishli kanal orqali sotish uchun sunʼiy intellektga asoslangan ovozli Telegram botini ishlab chiqish davom etmoqda. Ular joriy yil oxirigacha ishga tushirilishi rejalashtirilgan.
2025-yil iyul oyida TBC Uzbekistan CNBC va Statista tomonidan dunyodagi yetakchi fintex kompaniyalaridan biri sifatida tan olindi. Kompaniyaning ushbu yillik moliyaviy texnologiyalar bo‘yicha jahon yetakchilari ro‘yxatiga kiritilishi mamlakat va umuman mintaqa uchun muhim voqea hisoblanadi, chunki TBC Uzbekistan reytingga kiritilgan Markaziy Osiyoning birinchi va hozirgacha yagona vakili hisoblanadi.
Nika Kurdiani, CEO TBC Uzbekistan: “Ikkinchi chorakda biz kuchli oʻsishni davom ettirdik – barqaror, foydali oʻsishni taʼminladik, yangi mahsulotlarni chiqardik, korporativ tuzilmamizni mustahkamladik, BILLZ’ni sotib olish bo‘yicha bitimni yakunladik va xalqaro eʼtirofga erishdik.
Bizning ixtisoslashgan biznesimiz yaxshi natijalarni ko‘rsatmoqda: kredit va depozit portfellari ikki baravarga o‘sdi; kompaniyaning O‘zbekiston chakana bank xizmatlari bozoridagi ulushi esa o‘sishda davom etmoqda.  Mahsulot turlarini kengaytirish strategiyasi ishlamoqda. Yangi mahsulotlarni ishga tushirish va aktivlarni sotib olishning strategik bitimlarini amalga oshirish orqali biz ekotizimimizni tizimli va puxta ishlab chiqmoqdamiz. Bu bizga yangi segmentlarni o‘zlashtirish va turli yechimlar o‘rtasida samarali sinergik aloqalarni o‘rnatish imkoniyatini beradi. Yangi yo‘nalishlar — bu payme plus obunasi, TBC Sug‘urta sug‘urta kompaniyasi va TBC Business yuridik shaxslarini kreditlash xizmati hozirda yuqori talabga ega. Tariximizdagi yana bir muhim voqea BILLZ bilan tuzilgan bitim bo‘ldi. Ushbu hamkorlik biznes uchun bank xizmatlarini, shu jumladan kredit xizmatlarini kengaytirishga yordam beradi.
CNBC va Statista talqiniga ko‘ra, TBC Uzbekistanning dunyodagi yetakchi fintex kompaniyalari ro‘yxatiga kiritilishi biz amalga oshirgan ishlarning muvaffaqiyatini tasdiqlaydi. Ayniqsa, biz ushbu nufuzli soha reytingiga kirgan birinchi Markaziy Osiyo kompaniyasi bo‘lganimizdan mamnunmiz. Shu bilan birga, biz korporativ tuzilmani mustahkamladik: biz TBC Digital’ni tashkil etib, mintaqada raqamli banking sohasida yetakchilikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashda strategik qarorlar qabul qilishda bizga yordam beradigan tajribali mutaxassislardan iborat Kuzatuv kengashini tuzdik”.

TBC Uzbekistan публикует финансовые результаты по МСФО за 2 квартал и 1 полугодие 2025 г.: общий операционный доход увеличился на 100% до 1,543 трлн сумов на фоне роста портфелей кредитов и депозитов на 113% и 93%
07.08.2025
Ташкент, Узбекистан — 8 августа 2025 г. — TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, входящая в состав TBC Bank Group с листингом на Лондонской фондовой бирже, объявляет консолидированные финансовые результаты по МСФО за три и шесть месяцев, завершившиеся 30 июня 2025 г.  TBC Uzbekistan представлена одним из крупнейших цифровых банков страны – TBC Bank, приложением payme для цифровых платежей для физических лиц и бизнеса, payme nasiya — динамично развивающимся сервисом оплаты покупок в рассрочку — и страховой компанией TBC Sug‘urta.
Во 2 квартале и 1 полугодии 2025 г. компания продемонстрировала уверенную динамику основных показателей за счет увеличения клиентской базы, роста кредитного и депозитного портфелей и постоянного расширения линейки продуктов в Узбекистане — крупнейшей стране Центральной Азии по численности населения .
Стабильный рост общего операционного дохода и прибыли
Общий операционный доход в 1 полугодии 2025 г. вырос до 1,543 трлн сумов, что на 100% выше, чем годом ранее, тогда как чистая прибыль увеличилась на 30% и достигла 254 млрд сумов.
TBC Uzbekistan вносит значительный вклад в общие результаты Группы: его доля в общем операционном доходе Группы за 1 полугодие 2025 г. составляет 21%, а в общей чистой прибыли Группы
— 8%.
Удвоение объема портфеля
Высокие показатели выручки и прибыли обусловлены уверенным ростом основных метрик по кредитам и депозитам.
Кредитный портфель по состоянию на 30 июня 2025 г. увеличился до 11,444 трлн сумов — это на 113% больше по сравнению с годом ранее (5,376 трлн сумов). Компания — крупный игрок на розничном рынке Узбекистана. По кредитам физическим лицам ее доля рынка находится на уровне 5,1%, а по необеспеченным потребительским кредитам — на уровне 16,5%. На 30 июня 2025 г. на TBC Uzbekistan приходилось 54% от всех необеспеченных потребительских кредитов Группы.
Объем депозитов по состоянию на 30 июня 2025 г. вырос до 6,225 трлн сумов, или на 93% год к году (по сравнению с 3,228 трлн сумов на 30 июня 2024 г.). Это составляет 4,1% от общего объема депозитов физических лиц в Узбекистане. На долю TBC Uzbekistan по состоянию на 30 июня 2025 г. приходилось 13% портфеля депозитов физических лиц TBC Bank Group.
Расширение охвата цифровой банковской экосистемы
Число уникальных пользователей цифровой банковской экосистемы TBC Uzbekistan увеличилось до 20,8 млн, что на 31% больше, чем в прошлом году.
Количество активных пользователей в месяц выросло на 19% год к году и достигло 5,7 млн.
Число активных партнеров на платформе цифровых платежей payme показало рост на 58% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года и составило 10 000.
Высокий спрос на дебетовые и кредитные карты
На протяжении 1 полугодия 2025 г. сохранялся высокий спрос на наши
дебетовые и кредитные карты, представленные рынку в 4 квартале 2024 г. Количество выпущенных дебетовых карт Salom Card достигло 516 000, что представляет собой 1,9% от общего депозитного портфеля TBC Bank. Количество выпущенных кредитных карт Osmon Card также выросло — до 69 000. На кредитные карты Osmon Card приходится 3,7% от общего кредитного портфеля TBC Bank.
Выпуск новых продуктов
В январе 2025 г. TBC Uzbekistan запустила payme plus, ежемесячную подписку, которая открывает доступ к пакету финансовых и лайфстайл-продуктов. Этот запуск стал еще один шагом в реализации стратегии TBC Uzbekistan по расширению и диверсификации линейки предлагаемых продуктов. Это позволяет повысить вовлеченность и лояльность клиентов и увеличить доходность. По состоянию на июль 2025 г. сервис payme plus насчитывал 243 000 активных пользователей в месяц.
В апреле 2025 г. TBC Uzbekistan вышла в новый для себя стратегически важный сегмент бизнеса, представив кредитный продукт для малого и среднего бизнеса (МСБ). Кредиты для МСБ входят в расширенное, полностью цифровое предложение TBC Business и в будущем будут играть важную роль в освоении новых клиентских сегментов, а также в обеспечении роста кредитного портфеля и выручки.
TBC Uzbekistan также начала работу в сегменте страхования, запустив полностью цифровой страховой сервис TBC Sug‘urta. Сервис, который начался с предложения по страхованию жизни при получении кредита, в дальнейшем ждет расширение: будет представлена полная линейка персональных страховых решений. С момента запуска в апреле 2025 г. TBC Sug‘urta было оформлено более 180 000 страховых полисов.
В июне 2025 г. TBC Uzbekistan объявила о приобретении контрольного пакета акций в BILLZ — ведущей в стране SaaS-платформе для автоматизации розничной торговли. Сделка будет способствовать продолжению роста TBC Business. Стратегическое партнерство с BILLZ позволит TBC и далее развивать банковские и кредитные услуги для бизнеса.  BILLZ работает более чем с 4 000 ритейлеров и обрабатывает свыше 1,5 млн транзакций в месяц. Благодаря партнерству с платформой TBC Uzbekistan получит непосредственный доступ к тысячам клиентов — юридических лиц. Синергия с экосистемой повысит среднюю выручку в расчете на пользователя и укрепит лояльность клиентов.
Прочие значимые события
В марте 2025 г. TBC Uzbekistan сообщила о создании управляющей компании TBC Digital, призванной консолидировать все направления деятельности TBC Bank Group в Узбекистане. TBC Digital, зарегистрированная в Узбекистане, управляет бизнесами Группы в рамках экосистемы TBC Uzbekistan. Оптимизированная юридическая и управленческая структура, CEO которой является Ника Курдиани, будет способствовать продолжению прибыльного роста.
В июне 2025 г. TBC Digital объявила о формировании нового Наблюдательного совета, который будет осуществлять стратегическое руководство деятельностью компании TBC Uzbekistan и ее развитием. В составе совета представлены три знаковых фигуры мировой финтех-индустрии. Председателем назначен Оливер Хьюз, глава международного бизнеса TBC Bank Group. Помимо него в состав Наблюдательного совета вошли Дэвид Нэнгл, генеральный директор и соучредитель VEF, инвестиционной компании с листингом на Фондовой бирже Стокгольма и специализацией на быстрорастущих финтех-проектах развивающихся рынков, и Мэтью Рисли, почетный партнер QED Investors, ведущей американской венчурной компании, которая инвестирует в инновационные проекты финансового сектора.
TBC Uzbekistan продолжил внедрять технологии на базе искусственного интеллекта (ИИ) в свой бизнес. ИИ-агенты, работающие на основе собственной платформы речевых технологий и больших языковых моделей (LLM) Компании, в настоящее время осуществляют 90% звонков-напоминаний клиентам с небольшой просрочкой по кредитам. Продолжается разработка виртуального помощника для приложения и голосового Telegram-бота на основе ИИ для продаж через соответствующий канал; их запуск запланирован до конца текущего года.
В июле 2025 г. TBC Uzbekistan была признана CNBC и Statista одной из ведущих финтех-компаний мира. Включение Компании в этот ежегодный список мировых лидеров финансовых технологий представляет собой важное событие для страны и региона в целом, поскольку TBC Uzbekistan — первый и пока единственный представитель Центральной Азии, вошедший в рейтинг.
Ника Курдиани, CEO TBC Uzbekistan: «Во 2 квартале мы продолжили уверенное развитие — обеспечили стабильный прибыльный рост, запустили новые продукты, укрепили корпоративную структуру, завершили сделку по приобретению BILLZ и добились международного признания.
Наш профильный бизнес демонстрирует впечатляющие результаты: кредитный и депозитный портфели увеличились вдвое, а доля Компании на рынке розничных банковских услуг Узбекистана продолжает расти.  Стратегия расширения продуктовой линейки работает — за счет запуска новых продуктов и реализации стратегических сделок приобретения активов мы развиваем свою экосистему системно и продуманно. Это дает нам возможность осваивать новые сегменты и выстраивать эффективные синергетические связи между различными решениями. Новые направления — подписка payme plus, страхование TBC Sug‘urta и кредитование юридических лиц TBC Business — пользуются высоким спросом. Очередной вехой в нашей истории стала сделка с BILLZ. Это партнерство поможет нам масштабировать банковские, в том числе кредитные, услуги для бизнеса.
Включение TBC Uzbekistan в список ведущих финтех-компаний мира по версии CNBC и Statista подтверждает успешность проделанной нами работы. Особенно приятно, что мы стали первой компанией из Центральной Азии, вошедшей в этот авторитетный отраслевой рейтинг. Параллельно мы укрепили корпоративную структуру: создали TBC Digital и сформировали Наблюдательный совет в составе опытных профессионалов, которые помогут нам стратегическими решениями в дальнейшем развитии и закреплении лидерства в цифровом банкинге региона».