TBC Uzbekistan xizmatlar doirasini kengaytirib, kichik va o‘rta biznesni kreditlashni yo‘lga qo‘ymoqda
Toshkent, O‘zbekiston — 2025-yil 23-aprelMarkaziy Osiyodagi yetakchi raqamli bank ekotizimi bo‘lgan TBC Uzbekistan kichik va o‘rta biznes (KO‘B) uchun onlayn kreditlash xizmati ishga tushirilganini e‘lon qildi. Yangi kredit mahsuloti 2024-yil dekabr oyida taqdim etilgan TBC Business xizmatini kengaytiradi. TBC Business — O‘zbekistondagi kichik va o‘rta biznes uchun birinchi to‘liq raqamli bank xizmati.
TBC Business xizmati mijozlari to‘liq raqamli rasmiylashtirish orqali uch yilgacha muddatga va 300 million so‘mgacha (taxminan 23 ming AQSh dollari) bo‘lgan qisqa muddatli biznes kreditlarini olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Kreditlash dasturi avval cheklangan tarzda ishlaydi, keyinchalik esa barcha KO‘B mijozlariga taqdim etiladi.
Ushbu faoliyat kichik va o‘rta biznes uchun kapitalga kirishni sezilarli darajada o‘zgartiradi va osonlashtiradi, bu esa tadbirkorlarga o‘sish salohiyatini ro‘yobga chiqarishga yordam beradi. TBC Business raqamli kreditlari garov, kafillar yoki murakkab hujjatlarni talab qilmaydi. Kredit shartlari va miqdori O‘zbekiston moliya sektorining keng ma’lumotlari asosida TBCning o‘zini baholash, skoring va anderrayting texnologiyalari yordamida avtomatik ravishda onlayn tarzda hisoblab chiqiladi. Kreditni tezda tasdiqlash va ajratish muddati bilan ajralib turadigan ushbu TBC mahsuloti O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesni moliyalashtirishda yangi standartni belgilaydi. Biznes mijozlar atigi bir necha daqiqada ariza topshirib, kredit olishlari mumkin bo‘ladi.
Biznes uchun mahsulotlar qatorini kengaytirish orqali biz O‘zbekistonda moliyaviy xizmatlarni takomillashtirishni va mintaqada yetakchi raqamli bank ekotizimini rivojlantirishni davom ettirmoqdamiz. TBC Business bank xizmatining muvaffaqiyatli ishga tushirilishidan so‘ng, biz kichik va o‘rta biznes mijozlariga onlayn kreditlashdan tez va qulay foydalanishni taklif qilishdan mamnunmiz. Kichik va o‘rta biznes O‘zbekistonda iqtisodiy o‘sishning tobora muhim omiliga aylanib bormoqda va biz mahsulotlarimiz qatorini kengaytirish va mavjud resurslar hajmini oshirish orqali uning rivojlanishini qo‘llab-quvvatlaymiz.
2025-yilda O‘zbekistonda kichik va o‘rta biznesga ajratilgan kreditlar umumiy kredit portfelimizning salmoqli qismini tashkil etishini kutamoqdamiz. Buni TBC Business ishga tushirilgandan keyingi dastlabki natijalar ham, KO‘Bni onlayn kreditlash segmentidagi sezilarli qondirilmagan talab ham tasdiqlaydi.
Kichik va o‘rta biznes uchun yangi kredit yechimining ishga tushirilishi 18,4 million noyob ro‘yxatdan o‘tgan foydalanuvchiga ega TBC Uzbekistan raqamli bank ekotizimining mahsulot qatorini to‘ldiradi. O‘tgan yili TBC Business xizmati bilan bir qatorda TBC Uzbekistan Osmon Card kredit kartasi va Salom Card debet kartasini taqdim etdi. Ushbu mahsulotlar allaqachon yangi mijozlar segmentlarini qamrab olish va foyda manbalarini diversifikatsiya qilishning asosiy vositalariga aylandi va KO‘B onlayn kreditlashni boshlash bu jarayonni yanada tezlashtiradi.

TBC Uzbekistan расширяет спектр услуг и запускает кредитование малого и среднего бизнеса
Ташкент, Узбекистан — 23 апреля 2025 г. — TBC Uzbekistan, ведущая экосистема цифрового банкинга в Центральной Азии, объявляет о запуске онлайн-кредитования для малого и среднего бизнеса (МСБ). Новый кредитный продукт расширит представленную в декабре 2024 года линейку TBC Business — первого полностью цифрового банковского сервиса для МСБ в Узбекистане.
Клиентам сервиса TBC Business станут доступны краткосрочные кредиты для бизнеса на сумму до 300 млн узбекских сумов (примерно 23 тыс. долл. США) сроком до трех лет с полностью цифровым оформлением. Первоначально кредитование МСБ запускается в ограниченном формате, в режиме Friends and Family, а вскоре оно станет доступно всем клиентам МСБ без ограничений.
Этот шаг значительно трансформирует и упростит доступ к капиталу для малого и среднего бизнеса, помогая предпринимателям реализовать потенциал роста. Цифровые кредиты TBC Business не требуют залога, поручителей и сложного оформления документов. Условия и сумма кредита рассчитываются автоматически онлайн с помощью собственных технологий оценки, скоринга и андеррайтинга TBC на основе обширных данных финансового сектора Узбекистана. Этот продукт компании, отличающийся быстрыми сроками одобрения и выдачи кредита, установит новый стандарт кредитования малого и среднего бизнеса в Узбекистане. Бизнес-клиенты смогут подать заявку и получить кредит всего за несколько минут.
Ника Курдиани, генеральный директор TBC Uzbekistan: «Расширяя линейку продуктов для бизнеса, мы продолжаем совершенствовать предложение финансовых услуг в Узбекистане и развивать ведущую экосистему цифрового банкинга в регионе. Вслед за успешным запуском банковского сервиса TBC Business мы рады предложить предпринимателям возможность получать кредиты с помощью полностью цифрового и удобного интерфейса. Малый и средний бизнес становится все более важным фактором экономического роста в Узбекистане, и мы поддерживаем его развитие, расширяя линейку наших продуктов и наращивая объем доступных ресурсов.
Мы ожидаем, что в 2025 году кредиты для МСБ составят значительную часть нашего общего кредитного портфеля в Узбекистане. Об этом говорят как первые результаты после запуска TBC Business, так и существенный неудовлетворенный спрос в сегменте онлайн-кредитования МСБ».
Запуск нового кредитного решения для МСБ дополнит продуктовую линейку экосистемы цифрового банкинга TBC Uzbekistan, которая насчитывает 18,4 миллиона уникальных зарегистрированных пользователей. Наряду с сервисом TBC Business в прошлом году TBC Uzbekistan представил кредитную карту Osmon Card и дебетовую карту Salom Card. Эти продукты уже стали ключевыми инструментами охвата новых клиентских сегментов и диверсификации источников прибыли, а запуск онлайн-кредитования МСБ дополнительно ускорит этот процесс.